Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska na obrazach Dwurnika. 450 prac znanego malarza do oglądania w CSW Toruń

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Edward Dwurnik "Ja chcę do Sejmu!"
Edward Dwurnik "Ja chcę do Sejmu!" Archiwum CSW [/quot/]Znaki Czasu[/quot/]
Na jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku w Toruniu zaprasza Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. W najbliższy piątek 9 lipca otwarta zostanie tu wielka wystawa obrazów i grafik Edwarda Dwurnika. Artysta należy do najbardziej znanych i cenionych polskich malarzy współczesnych.

ZOBACZ WIDEO: Na jakie owady latem musimy uważać?

To będzie najobszerniejszy jak dotąd pokaz twórczości Edwarda Dwurnika, pierwszy od jego śmierci w 2018 roku. Na wystawę złoży się ponad 450 prac wypożyczonych z szesnastu kolekcji muzealnych i jedenastu prywatnych.

Urodzony w 1943 roku artysta studiował malarstwo i rzeźbę na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. To w czasie studiów obejrzał wystawę obrazów niezwykłego malarza samouka Nikifora Krynickiego, która wywarła na nim ogromne wrażenie i stała się pierwszym silnym impulsem do stworzenia własnego stylu. Dwurnik w swojej twórczości często odnosił się do dzieł Nikifora, Jana Matejki, Jacksona Pollocka, ale także do sytuacji społecznej w kraju i kondycji współczesnego człowieka.

Polecamy

Edward Dwurnik pozostawił po sobie ponad 5 tysięcy obrazów, a także około 20 tysięcy rysunków i grafik. Jego twórczość przez lata ewoluowała. „Obrazy z wczesnego cyklu pt. „Podróże autostopem” są pełne detali i motywów symbolicznie odzwierciedlających polską rzeczywistość - piszą organizatorzy toruńskiej wystawy. - Dzieła z cyklu „Robotnicy” czy „Sportowcy” przewrotnie pokazują realia PRL, a „Warszawa” wyraża niepokoje społeczne lat 80. XX wieku. Cykle „Droga na Wschód” i „Od Grudnia do Czerwca” pochylają się nad ofiarami totalitarnego reżimu”. Potem nastąpił „okres błękitny” w twórczości artysty, zmierzający w kierunku abstrakcji, malarz stworzył też cykl aktów kobiecych i obrazy interpretujące „Bitwę pod Grunwaldem” Matejki.

Wystawie towarzyszyć będzie przegląd filmów o autorze "Podróży autostopem", wybranych wywiadów telewizyjnych z artystą i pokazy dwóch animacji w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Dodajmy, że to właśnie obraz Edwarda Dwurnika pt. „Kopernik” był pierwszym nabytkiem do kolekcji sztuki tworzonej przez toruńskie CSW „Znaki Czasu”.

Polecamy

Wystawę zatytułowaną „Edward Dwurnik. Polska. Retrospektywa” można będzie oglądać do 19 września. Kuratorem jest dyrektor CSW Krzysztof Stanisławski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska