Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszukiwacze, do dzieła!

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Towarzystwo Miłośników Torunia, z którym przez kilka miesięcy kolekcjonowaliśmy niedocenione zabytki, tym razem ogłasza polowanie na różne toruńskie skarby niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Towarzystwo Miłośników Torunia, z którym przez kilka miesięcy kolekcjonowaliśmy niedocenione zabytki, tym razem ogłasza polowanie na różne toruńskie skarby niewidoczne na pierwszy rzut oka.

<!** Image 3 align=none alt="Image 192158" sub="Takie niesamowitości ozdabiają ściany kancelarii adwokackiej przy ulicy Żeglarskiej. Ile podobnych skarbów czeka na odkrycie? [Fot.: Grzegorz Olkowski]">Nagrody w poprzednim plebiscycie ToMiTo oraz „Nowości” zostały rozdane, tymczasem na horyzoncie pojawia się szansa na zdobycie kolejnych. One pojawiają się jednak w ostatnim momencie, tymczasem emocje przy poszukiwaniach mogą trwać przez cały czas akcji.<!** reklama>

Notesy i aparaty w dłoń

- Zachęcamy wszystkich tropicieli i odkrywców do wielkiej przygody, polowania z aparatem i notesem na zabytki na co dzień ukryte przed okiem turystów zwiedzających Toruń - mówi dr Michał Targowski, historyk z UMK i inicjator przedsięwzięcia. - Akcja przeznaczona jest dla osób w każdym wieku. Tym razem na naszym celowniku znajdą się obiekty ukryte wewnątrz toruńskich kamienic i wszelkich innych budynków. Często można przecież w nich natrafić na ozdobne klatki schodowe, drzwi, malowane i rzeźbione dekoracje ścian, sufitów, stare piece, kominki...

O tych zabytkach wiedzą na ogół tylko wtajemniczeni - mieszkańcy kamienicy bądź jej inni bywalcy. Dokumentacja fotograficzna pozwoli wydobyć te cuda na światło dzienne, a może nawet uratuje je przed zniszczeniem.

Toruń pod tym względem jest zresztą prawdziwą kopalnią skarbów. Albo wręcz zagłębiem pełnym kopalni. Ileż to w naszym mieście jest kamienic skutecznie zniechęcających już samym stanem swoich fasad. Te kamienice mają na ogół ciemne, odrapane, brudne i śmierdzące bramy, a w nich na przykład schody, jakich nawet pałac by się nie powstydził.

Nie ograniczajmy się jednak tylko do przypadków zaniedbania. Często budynek zadbany i przez właścicieli wychuchany okazuje się kryć w swoich wnętrzach rzeczy, które później przyjeżdżają podziwiać uczeni z całego kraju. Nosicielką takich pereł okazała się np. być kamienica przy ulicy Żeglarskiej 5. Sama jej klatka schodowa robi już spore wrażenie, a malowidła wyeksponowane na ścianach znajdującej się tam kancelarii prawniczej... Proszę zresztą spojrzeć na zdjęcie i ocenić samemu.

Fotografia i opis to już połowa zadania oraz wysiłków, jakie musi podjąć osoba biorąca udział w zabawie. Fotografii interesującego, ale ukrytego obiektu, towarzyszyć powinien adres, pod którym się to cudo znajduje, opis przedmiotu (nazwa, wiek, funkcja, materiał, stan zachowania, ciekawostki, etc.) oraz dane kontaktowe osoby, która skarb znalazła i opisała.

Do końca wakacji

- Zabawa będzie trwała przez całe wakacje, a najciekawsze i najlepiej przygotowane zgłoszenia zostaną uhonorowane nagrodami - dodaje doktor Targowski.

Zgłoszenia najlepiej przesyłać na adres Towarzystwa Miłośników Torunia lub naszej redakcji.


Tu czekamy na zgłoszenia

Zdjęcia i opisy poszukiwanych obiektów można wysyłać na adresy:

Towarzystwa Miłośników Torunia: [email protected] Biuro ToMiTo znajduje się przy ul. Podmurnej 93.

lub: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska