MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Kontrowersje wobec filii Książnicy Kopernikańskiej na lewobrzeżu. Co z nimi będzie?

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Jest sprzeciw mieszkańców i radnych z Podgórza w sprawie zamknięcia filii Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Poznańskiej
Jest sprzeciw mieszkańców i radnych z Podgórza w sprawie zamknięcia filii Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Poznańskiej Grzegorz Olkowski
Jest sprzeciw mieszkańców i radnych z lewobrzeża w sprawie zamknięcia filii Książnicy Kopernikańskiej na Podgórzu i Rudaku oraz przeniesienia jej do Mediateki w budynku nowo powstałej Szkole Podstawowej nr 12 przy ulicy Strzałowej.

Czy filia na Podgórzu zostanie zamknięta?

Jednym z tematów poniedziałkowych obrad sejmiku wojewódzkiego kujawsko-pomorskiego była zmiana statutu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Według proponowanych zmian filia tej placówki na Podgórzu, przy ulicy Poznańskiej 52 oraz filii na Rudaku, przy ulicy Okólnej 169 mają zostać zamknięte i przeniesione do Mediateki Strzałowej w budynku nowo powstałej Szkole Podstawowej nr 12 przy ulicy Strzałowej 15. Wzbudziło to niepokój w mieszkańcach lewobrzeżnej części Torunia, przez co radni miejscy Michał Jakubaszek i Wojciech Klabun (obaj PiS) zwołali konferencję prasową. Poinformowali, że sprzeciwiają się działaniu i proszą marszałka województwa, Piotra Całbeckiego (KO/PO) o ponowne rozpatrzenie tej decyzji i odrzucenie przyjęcia uchwały.

– Jest to rozwiązanie złe dla mieszkańców Podgórza, ponieważ w zamian proponuje im się Mediatekę przy Strzałowej oddaloną od obecnej lokalizacji filii o 2,5 kilometra – podkreślał Michał Jakubaszek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia. – Jest to miejsce spotkań społeczności Podgórza i odgrywa ono bardzo dużą rolę, zarówno dla osób starszych jak i dzieci.

Lidia Lach, wiceprzewodnicząca Toruńskiej Rady Seniorów i mieszkanka Podgórza przedstawiła głos mieszkańców, którzy nie są zadowoleni z uchwały.

– Od 40 lat jestem czytelniczką filii na Podgórzu. Co prawda z naszej biblioteki nie korzystają tłumy, lecz należy zauważyć, że Podgórz jest ubogi w miejsca kulturalne. Biblioteka jest dla nas miejscem, gdzie możemy się spotkać i porozmawiać, nie tylko wypożyczyć książki – podkreślała Lidia Lach. – Działają tam kluby książki. Warto też podkreślić, że kilka lat temu biblioteka przeszła modernizację dla osób starszych czy z niepełnosprawnościami. Dlatego prosimy marszałka, by zostawił naszą bibliotekę.

Mieszkańcy Podgórza cieszą się, że na lewobrzeżu powstanie nowa Mediateka przy ul. Strzałowej, lecz nie chcą stracić bliskiego dostępu. Jeśli filia Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Poznańskiej przestanie istnieć, dla wielu osób podróż do biblioteki stanie się sporą wyprawą.

– Z filii na Podgórzu korzystają mieszkańcy całego lewobrzeża. Dystans 2,5 kilometra jest między Mediateką na Strzałowej a filią przy Poznańskiej. Dla mieszkańców innych lewobrzeżnych osiedli dystans do Mediateki będzie dłuższy, np. mieszkańcy Glinek będą mieli do pokonania przeszło 7 kilometrów – wyjaśnił Wojciech Klabun. – Jeden punkt dla ponad 30 tys. mieszkańców to zdecydowanie za mało.

Co na to Urząd Marszałkowski?
- Marszałek Piotr Całbecki proponuje, by przy ulicach Poznańskiej i Okólnej funkcjonowały kluby seniora. Zajmowałyby się także prowadzeniem punktów bibliotecznych. Osoby z klubów przeszłyby w tym zakresie szkolenia prowadzone przez pracowników Książnicy Kopernikańskiej. Wymagać to będzie porozumienia z władzami Torunia - wyjaśnia Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Tym samym filie przy ulicach Poznańskiej i Okólnej zostaną zlikwidowane i połączone w nowej placówce - Mediatece Strzałowa.

Warto zaznaczyć, że oprócz zamknięcia filii na Podgórzu i Rudaku, uchwała zmiany statutu Książnicy Kopernikańskiej przewiduje także przeniesienie filii Bydgoskie Przedmieście do zlokalizowanej przy ul. Mickiewicza 61 na ul. Bydgoską 50-52. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, zmiany mają pozwolić na podniesienie standardów obsługi bibliotecznej i działalności kulturalno-edukacyjnej. Filie zlokalizowane na lewobrzeżu i na Bydgoskim Przedmieściu mają zbyt małą powierzchnię, by realizować te działania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska