Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przekrój oka w mgnieniu oka

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Uczestnicy Ostatniej Wieczerzy to rosną, to maleją w oczach. Kot w szklanym prostopadłościanie obwąchuje widza, biegają lwy, maszerują pingwiny. Toruńskie muzeum nas zaskoczy.

Uczestnicy Ostatniej Wieczerzy to rosną, to maleją w oczach. Kot w szklanym prostopadłościanie obwąchuje widza, biegają lwy, maszerują pingwiny. Toruńskie muzeum nas zaskoczy.

<!** Image 2 align=right alt="Image 83081" sub="Krzysztof Służewski z Instytutu Fizyki UMK prezentuje przyrządy optyczne. Wystawa będzie czynna do połowy września / Fot. Jacek Smarz">Na wystawie historii odkryć i zastosowania optyki, zorganizowanej przez Muzeum Okręgowe w Toruniu i Instytut Fizyki UMK, najmłodsi miłośnicy nauki mogą wrzucić pieniążek do magicznej skarbonki, chwycić świnkę, której tak naprawdę nie ma, obejrzeć marsz pingwinów w labiryncie.

Starszych zainteresuje z pewnością tomograf optyczny - dzieło naukowców z toruńskiego Instytutu Fizyki UMK, pozwalający na bezinwazyjne badanie oka w ułamku sekundy, a także historia okularów i fotografii.

- To propozycja absolutnie dla wszystkich - od przedszkolaków do profesorów fizyki - mówi profesor Grzegorz Karwasz, jeden z autorów otwartej wczoraj wystawy „Fiat Lux. Od Witelona do tomografu optycznego”.

<!** reklama>Wystawa pomyślana została jako interaktywna ekspozycja edukacyjna, złożona z modeli obsługiwanych samodzielnie przez widza według podanych opisów. Zwiedzający poznają także wybitne postaci związane z polską i toruńską nauką. Na przykład Witelona, pierwszego polskiego uczonego europejskiego formatu.

Autorzy koncepcji wystawy, Grzegorz Karwasz i Michał Kłosiński, przypominają dorobek tego urodzonego prawdopodobnie ok. 1230 roku w Legnicy syna Polki i kolonisty z Turyngii, autora 10-tomowego dzieła z dziedziny optyki „Perspectiva”, które zachowało się do dziś dzięki ręcznie przepisywanym kopiom, m.in. w bibliotece w Oxfordzie i w Watykanie.

 Jeśli chcemy poznawać naukę w sposób niekonwencjonalny, bez dydaktycznej sztampy, wybierzmy się w długi weekend do muzeum. - Zapraszamy publiczność w wieku od 5 do 105 lat. Nikt się nie będzie nudził - zachęca dyrektor Muzeum Okręgowego, Marek Rubnikowicz.

Fakty

  • Wystawa czynna będzie do połowy września.
  • Ogladać ją można codziennie, oprócz poniedziałków - w piwnicy gdańskiej Ratusza Staromiejskiego - w godzinach 10-18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska