Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotowania do obchodów kopernikańskich [wideo, program obchodów]

pak
W poniedziałek, 18 lutego, nastąpi inauguracja Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego. Obchody potrwają do maja. Ile kosztuje organizacja? Czekamy na odpowiedzi.

W poniedziałek, 18 lutego, nastąpi inauguracja Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego. Obchody potrwają do maja. Ile kosztuje organizacja? Czekamy na odpowiedzi.

W organizację toruńskiej części włączyli się: Kuria Diecezjalna, Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Torunia i Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

- Współdziałać i współpracować będziemy przez czas trwania tych dni, a zakreśliliśmy je sobie na okres od 18 lutego do 25 maja. Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego pomyślane są jako przypomnienie tego, co do cywilizacji i życia ludzkości wniósł Mikołaj Kopernik - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Jesteśmy inicjatorami wydarzenia, ale staraliśmy się zachęcić do udziału również innych. W inicjatywie zadeklarowali się brać udział przedstawiciele miast, które związane są z Mikołajem Kopernikiem: Krakowa, Olsztyna, Grudziądza, Fromborka i Włocławka a także miast włoskich, w których Kopernik studiował, czyli Padwy, Ferrary i Bolonii.

<!** reklama>Inauguracja obchodów nastąpi w poniedziałek, o godz. 16 w Dworze Artusa. O godz. 17.45 ulicami starówki przejdzie orszak historyczny, który wyruszy on z dziedzińca ratusza, przez Rynek Staromiejski, ulicami Ducha Świętego i Kopernika do katedry śś. Janów, a później ul. Żeglarską na Rynek Staromiejski pod pomnik astronoma i do kościoła pw. Ducha Świętego.

Przy Domu Kopernika nastąpi uroczyste przekazanie reprintu dzieła Kopernika przez kontynuatorów jego myśli: Keplera, Galileusza, Newtona i Heweliusza. Księga przeniesiona zostanie do katedry i  umieszczona zostanie przy chrzcielnicy, gdzie najprawdopodobniej Kopernik został ochrzczony.

Przy tej okazji wykonany zostanie utwór „Cosmopolis” Krzesimira Dębskiego.

Obchody potrwają do maja. Wśród zaplanowanych wydarzeń są m.in. poświęcone Kopernikowi festiwal nauki i noc muzealna, innowacyjny program zajęć dla szkół oparty o współpracę z NASA (Amerykańską Agencją Kosmiczną) i ESA (Europejską Agencją Kosmiczną).

Niektóre spośród kopernikańskich konkursów już się odbywają. Do innych związanych z edukacją punktów programu Roku Kopernika trwają zaawansowane przygotowania.

Skoordynowane z toruńskimi obchody Roku Mikołaja Kopernika odbywają się także w województwie warmińsko-mazurskim.

Podczas konferencji marszałek Piotr Całbecki przedstawił logo obchodów (reprodukcja na początku wideo), którego autorką jest siedemnastoletnia Sonia Draber, uczennica III klasy liceum w Państwowym Zespole Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Praca powstała pod opieką artystyczną nauczyciela projektowania graficznego Franciszka Otto.

Organizacja "marszałkowskiej" części obchodów kosztuje 80 tys. złotych. Z analogicznym pytaniem krążyliśmy między Urzędem Miejskim, Biurem Toruńskiego Centrum Miasta oraz Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Czekamy na odpowiedź.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska