Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratunku! Moje dziecko jest uzależnione od telefonu, gier, internetu... W Toruniu jest terapia na NFZ

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Gdy dziecko wykazuje tzw. symptomy odstawieniowe, czyli np. reaguje agresją czy stanami depresyjnymi na pozbawienie dostępu do telefonu, internetu itp. to znak, że pilnie trzeba szukać pomocy specjalisty.
Gdy dziecko wykazuje tzw. symptomy odstawieniowe, czyli np. reaguje agresją czy stanami depresyjnymi na pozbawienie dostępu do telefonu, internetu itp. to znak, że pilnie trzeba szukać pomocy specjalisty. Getty Images/pixabay/Ministerstwo Zdrowia/Fonolandia
Problem uzależnienia dzieci od technologii cyfrowych jest wielki i wciąż rośnie. W Toruniu jest terapia dla takich dzieci "na NFZ". Do Wojewódzkiej Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia rodzice mogą przyjść bez skierowania.

Zobacz wideo: Kleszcze wciąż aktywne. Jak się przed nimi chronić?

od 16 lat

Uzależnione od telefonów są już nawet kilkulatki, a nastolatki żyją w wirtualnym świecie

Jednym z najpowszechniejszych, ale na początku najtrudniej zauważalnym dla dorosłych uzależnieniem jest to od telefonu komórkowego. Szacuje się, że co drugie dziecko w wieku do 6 lat używa urządzeń elektronicznych regularnie, a połowa uczniów i studentów jest uzależniona od smartfonów.

Polecamy

Uzależnienia od technologii cyfrowych mogą mieć różne oblicza. W smartfonach dzieci i nastolatki mogą tkwić pół doby, bo: nałogowo grają, żyją w wirtualnym świecie znajomych z social mediów, łączą to wszystko z jeszcze innymi aktywnościami w sieci. Narzędziem uzależnienia nie musi być tylko telefon - bywa to także laptop czy podobne urządzenie.

- Objawy uzależnienia są niemal identyczne jak u osób uzależnionych od substancji chemicznych. W obu przypadkach obserwuje się kompulsywne zaspokajanie określonej potrzeby, połączone z utratą kontroli nad nią i podporządkowaniem jej codziennego życia – mówi Magdalena Krukowska-Sidorczuk, psycholog i psychoterapeuta Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia Grupy LUX MED (dal: PAP).

Fonoholik odczuwa potrzebę nieustannego sięgania po telefon nawet wtedy, kiedy nie ma ku temu żadnej rzeczywistej potrzeby. - Co chwilę sprawdza powiadomienia, a jeśli nie ma takiej możliwości, odczuwa niepokój i rozdrażnienie, mogące przerodzić się nawet w agresję lub autoagresję – wymienia specjalistka.

Gdzie szukać pomocy na NFZ? W Toruniu działa specjalny program i pomaga!

Szybka i skuteczna pomoc dzieciom uzależnionym od mediów cyfrowych jest niezwykle ważna. To nałóg, który może powodować zaburzenia snu, akty agresji lub stany przygnębienia w momencie, gdy brakuje dostępu do komputera lub telefonu.

Polecamy

-Po profesjonalną, bezpłatną i dostępną bez skierowania pomoc mogą zgłaszać się rodzice z dziećmi nadmiernie korzystającymi z nowych technologii cyfrowych. W Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu od półtora roku działa program terapii uzależnienia cyfrowego u dzieci. Od początku udzielono już ponad 1100 porad i konsultacji psychologicznych, psychoterapeutycznych i psychiatrycznych - podkreśla Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa.

W ramach programu odbywają się terapie indywidualne, rodzinne oraz psychoterapia grupowa. Udział w terapii nie wymaga skierowania i jest bezpłatny, program planowo trwa 12 tygodni. Oprócz grup młodzieżowych, raz w miesiącu odbywają się zajęcia psychoterapeutyczne dla rodziców, a także spotkania rodzinne służące poprawie i nauce komunikacji rodziców z dziećmi. Sposób przeprowadzania spotkań jest uzależniony od potrzeb i możliwości pacjentów.

Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu udziela pomocy osobom uzależnionym z regionu - nie tylko z Torunia. Realizuje on świadczenia finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W jego ramach funkcjonuje Wojewódzka Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia przy ulicy Szosa Bydgoska. Co ważne, z terapii w poradni można skorzystać bez skierowania.

Jak się zgłosić z uzależnionym dzieckiem po poradę i terapię w Toruniu?

Rejestracja do poradni, w tym do programu leczenia uzależnień dzieci od mediów, możliwa jest:

  • w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 7.30-15,
  • we wtorki i czwartki 7.30-18.

Polecamy

Numery telefonów do poradni:

  • 56 622 68 31,
  • 507 871 735.

WAŻNE. Symptomu odstawieniowe - gdy dziecko je wykazuje, trzeba szukać pomocy specjalisty

  • Co powinno zaniepokoić rodzica i skłonić do bezzwłocznego zasięgnięcia porady fachowca? - To tak zwane symptomy odstawienne. Jeśli zaobserwujemy, że dziecko jest pobudzone psychoruchowo, odczuwa nieustanny lęk, niepokój, obniżony nastrój czy reaguje agresją na próbę ograniczenia mu korzystania z telefonu, warto skonsultować się ze specjalistą, który zdiagnozuje i oceni stopień uzależnienia dziecka od internetu lub smartfona i w razie potrzeby zaproponuje odpowiednią psychoterapię – radzi Magdalena Krukowska-Sidorczuk. (dla: PAP)
  • *Nie należy mieć złudzeń, że w dzisiejszym świecie można dziecko odizolować od internetu. Ale nadzór nad tym, jak dziecko z niego korzysta i wypracowanie jasnych zasad są jednak możliwe -podkreślają specjaliści.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska