Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa frekwencja na Bella Skyway Festival 2018! Do Torunia zjechało 20 tysięcy gości więcej niż w ubiegłym roku!

gk
Skyway 2018 - Installation de feu francuskiej grupy Compagnie Carabosse
Skyway 2018 - Installation de feu francuskiej grupy Compagnie Carabosse SłAwomir Kowalski / Polska Press
Dziesiątą edycję Bella Skyway Festival obejrzała rekordowa liczba ok. 400 tysięcy osób. - To bardzo dużo – ocenił rzecznik prasowy festiwalu Przemysław Draheim.

Toruński festiwal światła, który zakończył się w niedzielę, to największe wydarzenie kulturalne w województwie kujawsko-pomorskim. Przypomnijmy dla porównania, że w 2017 roku Skyway przyciągnął do Torunia 380 tysięcy gości, a w 2016 r - 350 tys.

W tym roku zaprezentowano dziesięć świetlnych instalacji i siedem projekcji, w tym jedną z muzyką na żywo w wykonaniu orkiestry symfonicznej. Festiwalowi towarzyszyło aż siedem wydarzeń dodatkowych. Instalacje świetlne i mappingi 3D, przygotowane specjalnie dla konkretnych przestrzeni toruńskiej starówki, zaprezentowali artyści z Polski, Francji, Rosji, Włoch, Finlandii czy Singapuru.

Bez wątpienia jednym z ważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji była instalacja z żywym ogniem, ulokowana przy Zamku Krzyżackim i Fosie Zamkowej. „Installation de feu” francuskiej grupy Compagnie Carabosse skalą, efektownością i refleksyjną atmosferą przyciągnęła tłumy widzów.

W Toruniu trwa Bella Skyway Festival 2018. Do niedzieli można podziwiać instalacje świetlne w ramach największego letniego wydarzenia kulturalnego. Zobaczcie jak Toruń prezentuje się podczas festiwalu na zdjęciach z drona.

Bella Skyway Festival 2018. Zobacz zdjęcia z drona

Opinie o Skyway 2018 są podzielone. Poniżej prezentujemy ocenę Wiesława Smużnego, profesora z Wydziału Sztuk Pięknych UMK, pedagoga:

Skyway, czyli zaskakująca sztuka kreacji

W czasach gdy sztuki plastyczne cierpią na niedosyt widzów, frekwencja na festiwalu Skyway powinna cieszyć. Komercyjne są stragany ze świecidełkami, jednak sama impreza pozostaje zaskakującą sztuką kreacji. W tym roku wyróżniłbym fenomenalną instalacją francuskich artystów z żywym ogniem na zamku krzyżackim. Oferowała doświadczenie, jakich multimedialne projekcje nie dawały - namacalności ognia, gorąca, dymu. Z kolei w projekcji na Collegium Maximum UMK bardzo ciekawie wykorzystano operacje z gliną tworzącą rzeźbę. Po raz pierwszy obrazom towarzyszyła żywa orkiestra. Widać w tym, jak rozwija się Skyway. Moim zdanem powinien podążać w stronę większej teatralizacji, tworzenia mikroscen sztuki, a przy tym wracać do sprawdzonych rozwiązań, np. projekcji na toruńskich budowlach, np. kościele o. jezuitów czy Pałacu Dąmbskich. Przywracać te miejsca, aby tworzyły szerszy krąg propozycji.

Jak Skyway 2018 oceniają nasi Czytelnicy? O ich zdanie zapytaliśmy na naszym facebookowym profilu. Oto odpowiedzi:

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

Zobacz też: SKYWAY 2018 WIDEO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska