Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serce w kształcie litery H

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Druga po moście drogowym największa inwestycja w Toruniu nabiera kształtów. Sprawdziliśmy, jak będzie zorganizowana ta gigantyczna placówka.

<!** Image 3 align=none alt="Image 217203" >

Druga po moście drogowym największa inwestycja w Toruniu nabiera kształtów. Sprawdziliśmy, jak będzie zorganizowana ta gigantyczna placówka.

<!** reklama>

- Do końca roku toruński magistrat powinien wydać pozwolenie na budowę - przewiduje Aleksander Szczęsny, prezes spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, która prowadzi „Rozbudowę Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego”.

Potem będzie przetarg na wykonawcę. W połowie przyszłego roku prawdopodobnie ruszą prace budowlane. Budowa potrwa trzy-cztery lata. Niektóre obecne budynki szpitala, np. ten, gdzie mieści się oddział chorób wewnętrznych i chemioterapia, zostaną całkowicie zrównane z ziemią.

Inwestycja jest finansowana przez samorząd wojewódzki. Szacowany wstępnie koszt to 500 mln zł.

Helikoptery na dachu

Zgodnie z projektem wszystkie części szpitala będą połączone systemem łączników. Z obecnego szpitala przy św. Józefa zostanie tylko główny budynek, gdzie swoje lokum znajdą: interna, neurologia, kardiologia, oddział chorób płuc i rehabilitacja.

Na szóstym piętrze starego budynku będą dwa oddziały zakaźne - hepatologia i dermatologia (najmniej zakaźne). Tam, gdzie dziś mieści się dyrekcja, będzie bar-restauracja dla chorych i odwiedzających.

- Sercem szpitala będzie pawilon w kształcie litery H. W jednej jego części powstanie blok operacyjny z dziesięcioma salami, Szpitalny Oddział Ratunkowy z dwiema salami operacyjnymi i dwiema do koronarografii oraz 18-łóżkowa intensywna terapia - mówi dr Robert Mielcarek, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. - Teraz mamy tylko sześć łóżek. To stanowczo za mało. Na parterze H przy SOR-ze będzie radiologia z wyjątkiem rezonansu magnetycznego. Ortopedia, która też trafi do H, ale po przeciwnej stronie, zwolni kolejne łóżka dla udarów, których ostatnio jest bardzo dużo.

W drugiej części H - poza ortopedią ulokują się: chemioterapia, okulistyka, laryngologia, ginekologia, klinika chirurgii. Na dachu zaplanowano lądowisko dla helikopterów na oddzielnym rusztowaniu.

Gra w kolory

Między starym budynkiem a H będzie wejście i kaplica. Oddział dziecięcy zakaźny zostanie docelowo przeniesiony do szpitala przy Konstytucji 3 Maja. Na czas budowy laryngologia i okulistyka też będą przeniesione na Skarpę.

Oddziały psychiatryczne usytuowane w osobnej części Bielan będą połączone z resztą łącznikiem. Po drugiej stronie kompleksu znajdą się poradnie przyszpitalne i pozostałe oddziały zakaźne. W razie potrzeby, np. epidemii, będą mogły zostać odizolowane od całości.

Do poszczególnych oddziałów szpitala na Bielanach przypisane zostaną różne kolory. W ten sposób pacjent będzie łatwiej poruszał się po tym ogromnym obiekcie. To dalsza przyszłość. A bliższa?

- Dwa lata zajmie budowa części H. Musimy tak to wszystko zorganizować, by szpital bezpiecznie funkcjonował, a pacjenci odczuli jak najmniejszy dyskomfort. Pewnych niedogodności na pewno nie da się uniknąć - mówi dr Robert Mielcarek.

Co będzie z otaczającymi szpital drzewami? Aleksander Szczęsny zapewnia, że nie zostaną wycięte żadne pomniki przyrody. Przeciwnie, mają zostać bardziej wyeksponowane. Wycinka innych drzew będzie konieczna, ale zaraz potem planowane są nasadzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska