Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sieć szkół już gotowa

Justyna Wojciechowska-Narloch
Sesja Rady Miasta Torunia
Sesja Rady Miasta Torunia Jacek Smarz
Rada Miasta Torunia przyjęła wczoraj nową sieć szkół. Teraz wypowie się o niej kurator i związki zawodowe.

Wdrażana przez rząd PiS zmiana ustroju szkolnego wymusza na samorządach konieczność dostosowania sieci szkół do nowej struktury. Wczoraj m.in. tym tematem zajmowała się Rada Miasta Torunia.

- Staraliśmy się stworzyć taki układ placówek oświatowych, by był on najwygodniejszy dla uczniów i pozwalał uniknąć dwuzmianowości. Naszym celem było też optymalne wykorzystanie kadry oraz nie likwidowanie żadnej ze szkół na tym etapie reformy - tłumaczyła radnym Anna Łukaszewska, dyrektorka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta.

Sytuacja wygląda tak, że wszystkie gimnazja, które działają obecnie w zespołach z podstawówkami, z mocy prawa we wrześniu staną się 8-letnimi szkołami podstawowymi.

Czytaj też: Zarząd województwa podsumował swoją pracę

Inaczej jest w przypadku samodzielnych gimnazjów (w Toruniu są takie trzy). W mieście problem rozwiązano powołując na bazie Gimnazjum nr 3 z ul. Żwirki i Wigury nową SP 4 z obwodem obejmującym m.in. tzw. osiedle Jar oraz dokonując połączenia pozostałych gimnazjów z sąsiednimi podstawówkami. Tym samym Gimnazjum nr 2 z ul. Pająkowskiego wchodzi w struktury Szkoły Podstawowej nr 2, a Gimnazjum nr 21 z ul. Morcinka staje się częścią SP 7 z ul. Bema. I to właśnie ten ostatni pomysł wzbudził największy opór rodziców.

- Nie chcemy, żeby nasze dzieci zostały przeniesione do obcego budynku i były uczone przez obcych nauczycieli - argumentowali ci, którzy przyszli przyglądać się wczorajszej dyskusji radnych i późniejszemu głosowaniu.

Radni pytali m.in. o to, czy miasto rozważało możliwość utworzenia 8-letniej podstawówki na bazie Gimnazjum nr 21. Usłyszeli, że nie, bo nie pozwala na to demografia.

- Chcemy polepszyć warunki uczniom SP 7, gdzie już dziś mamy naukę na dwie zmiany. Dodatkowy budynek rozwiąże wiele problemów, a sprawa organizacji pracy szkoły zależy od autonomicznej decyzji dyrekcji. Wiem, że zaplanowano spotkanie z rodzicami, które ma się rozpocząć od zwiedzania budynku Gimnazjum nr 21 - wyjaśniała kolejne wątpliwości radnych dyrektor Anna Łukaszewska.

Przeczytaj też: Mieszkańcy Stawek martwią się stanem dróg

Radni Paweł Gulewski (PO) i niezrzeszony Marian Frąckiewicz pytali o skalę zwolnień wśród nauczycieli, ewentualne odprawy i koszty dla budżetu miasta z tym związane. Tematem krótkiej dyskusji były też zmienione z racji powołania nowej SP 4 obwody sąsiednich podstawówek. W tej kwestii zgłoszone zostały autopoprawki, w których uwzględniono uwagi rodziców.

Radna Magdalena Olszta-Bloch i Marian Frąckiewicz, nie szczędzili miłych słów pod adresem prezydenta Michała Zaleskiego i pracowników Wydziału Edukacji. Chwalili ich za sprawne i przemyślane przygotowanie miasta do reformy.

W głosowaniu radni jednogłośnie przyjęli zaproponowane przez prezydenta rozwiązania. Teraz uchwały trafią do konsultacji z kuratorem oświaty i związkami zawodowymi. Głosowanie nad ostateczną wersją sieci szkół w Toruniu odbędzie się 23 marca.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska