Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupy bez specjalnego nadzoru

szs
We wczorajszych „Nowościach” wspomnieliśmy przedwojenny słup ogłoszeniowy, który stał u wylotu ul. Piastowskiej. Jego los oraz Państwa komentarze skłoniły nas do tego, by zwrócić na te obiekty uwagę.

<!** Image 2 align=none alt="Image 192155" sub="Jej rówieśniczka z Rynku Nowomiejskiego w 1920 roku witała wkraczające do Torunia wojska generała Hallera. Jej na szczęście nikt nie rozebrał [Fot.: archiwum]"><!** Image 3 align=right alt="Image 192155" sub="Kolumna Litfassa przy budynku I LO na starówce - służy reklamie już od ponad stu lat [Fot.: Szymon Spandowski]">We wczorajszych „Nowościach” wspomnieliśmy przedwojenny słup ogłoszeniowy, który stał u wylotu ul. Piastowskiej. Jego los oraz Państwa komentarze skłoniły nas do tego, by zwrócić na te obiekty uwagę.

Przypomnijmy - w Toruniu, świętującym właśnie rok swoich zabytków, przy okazji budowy pomnika historycznego bohatera zniknął historyczny słup ogłoszeniowy, który zresztą wynoszonego w tym miejscu na cokół gen. Hallera na pewno pamiętał. Obiekt stał u wylotu Piastowskiej od 20-lecia międzywojennego. Należał do nielicznych zachowanych toruńskich weteranów reklamy, których nestorami są tzw. kolumny Litfassa, czyli słupy zaprojektowane w połowie XIX wieku przez niemieckiego drukarza, którego nazwisku zawdzięczają nazwę.

- Były ustawiane w miejscach publicznych, tak by wręcz przeszkadzać przechodniom - mówi Lech Narębski, toruński konserwator. - Chodziło o to, by nikt nie przegapił wywieszonych tam ogłoszeń.<!** reklama>

<!** Image 4 align=right alt="Image 192155" sub="Za to przedwojenny słup z rogu Szosy Chełmińskiej i Grunwaldzkiej pewnie zostanie rozebrany [Fot.: Adam Zakrzewski]">XIX-wieczne słupy wyróżniają się ozdobnymi szczytami, nawet jednak one pozbawione są ochrony. Do dziś w Toruniu zachowały się cztery kolumny Litfassa, najbardziej okazała stoi na skrzyżowaniu ulicy Bydgoskiej z Sienkiewicza, druga sąsiaduje z budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego, trzecia znajduje się u wylotu ulicy Dobrzyńskiej, obok ronda Pokoju Toruńskiego, ostatnia natomiast, również bardzo mocno związana z gen. Hallerem, tkwi nieco zagubiona obok straganów Rynku Nowomiejskiego.

Poza tymi czterema „dinozaurami” w mieście można znaleźć także kilkanaście słupów międzywojennych podobnych do tego, którego kult historii w toruńskim wydaniu przegnał niedawno ze styku ulicy Piastowskiej i placu św. Katarzyny. (szs)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska