Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Jestem niesie pomoc osobom niepełnosprawnym

Michał Malinowski
Budynek Stowarzyszenia Jestem przy ul. Fałata przechodzi kapitalny remont
Budynek Stowarzyszenia Jestem przy ul. Fałata przechodzi kapitalny remont Sławomir Kowalski
W budynku przy ulicy Fałata w Toruniu trwa w tej chwili generalny remont. Za kilka miesięcy stowarzyszenie Jestem będzie gościć swoich podopiecznych w zupełnie nowych warunkach.

- Działamy na rzecz osób niepełnosprawnych i ich otoczenia, rodziców, opiekunów, wolontariuszy, nauczyciel. W programach terapeutycznych uczestniczy ponad 300 osób niepełnosprawnych oraz ich rodzice. Pomocą obejmujemy również osoby uzależnione - mówi Zenon Nienartowicz, szef Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Jestem”.
[break]
Podopieczni stowarzyszenia to przede wszystkim mieszkańcy Torunia oraz okolicznych gmin. Organizacja ma filie w Augustowie oraz Grudziądzu i Lubiczu. To jednak w budynku przy ulicy Fałata w Toruniu koncentruje się życie - budynku, który przechodzi właśnie kapitalny remont. Planowany termin zakończenia prac to listopad, jednak jak zapowiedział wykonawca, bardzo możliwe jest ich przyspieszenie o kilka miesięcy.
Remont o łącznej wartości ponad miliona złotych nie byłby jednak możliwy bez dofinansowania. W ubiegłym roku stowarzyszenie uzyskało je ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadań samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Wsparcia finansowego udzieliło także miasto, które tym samym zapewniło pełne sfinansowanie inwestycji. Remont zbiegł się w czasie z jubileuszem dziesięciolecia działalności.
- Celem przebudowy jest dostosowanie budynku i otaczającej go działki do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz jego adaptacja do nowej funkcji Placówki Integracji i Rehabilitacji Społeczno-Zawodowej Osób Niepełnosprawnych - dodaje Zenon Nienartowicz. - W placówce będą prowadzone programy: Klub Integracji Społecznej, Pracownia Rozwoju Porozumiewania, Ośrodek Warsztatowo-Szkoleniowy, planowane jest również stworzenie Zakładu Aktywizacji Zawodowej.

Na parterze zaprojektowano część edukacyjno-rehabilitacyjną dla niepełnosprawnych, a cały obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach.
- Przebudowa obejmuje zmianę układu funkcjonalnego budynku poprzez wprowadzenie nowego, centralnego wejścia, nowej klatki schodowej z windą dla niepełnosprawnych oraz przebudowę korytarzy i pomieszczeń z uwzględnieniem ich funkcji. Obecnie został wyrównany poziom posadzek w całym obiekcie, przystąpiono do izolacji i ocieplania budynku. Wymieniono instalację wodno-kanalizacyjną, CO oraz elektryczną. Ku końcowi zbliżają się prace związane z wymianą zniszczonego dachu - wylicza pan Zenon.
Warto dodać, że stowarzyszenie realizuje różnego rodzaju programy wsparcia dla osób niepełnosprawnych, które finansowane są m.in. przez magistrat, Urząd Marszałkowski czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Od 2013 roku realizujemy w partnerstwie z urzędem miasta projekt unijny e-wykluczenia, którego głównym celem jest zapewnienie nieodpłatnego dostępu do internetu dla 200 gospodarstw domowych na terenie miasta Torunia, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym z powodu trudnej sytuacji materialnej lub niepełnosprawności - kończy Zenon Nienartowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska