Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stulecie świętowane tanecznym krokiem w Toruniu

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Najpiękniejsze klasyczne tanga stylowo grał na skrzypcach, bandonii i gitarze - i śpiewał głosem Caio Rodrigueza z Argentyny - zespół Perfume de Mujer, czyli Zapach Kobiety.

Najpiękniejsze klasyczne tanga stylowo grał na skrzypcach, bandonii i gitarze - i śpiewał głosem Caio Rodrigueza z Argentyny - zespół Perfume de Mujer, czyli Zapach Kobiety.

<!** Image 3 align=none alt="Image 223133" sub="Podczas koncertu popisowe tango zatańczyli między innymi Elżbieta Petryka i Marcin Akielaszek z Warszawy i Wrocławia Fot.: Magdalena Kujawa/UM Torunia">A w tle, na kinowym ekranie, Hanni, bohaterka niemego filmu sprzed stu lat, dzielnie walczyła o tytuł królowej parkietu w turnieju argentyńskiego tańca, który właśnie szturmem podbijał serca Europejczyków.

Po nagrodzonym rzęsistymi oklaskami koncercie argentyńsko-polsko-węgierskiego tria widownia dostała próbkę niemałego tanecznego potencjału Torunia. Profesjonaliści i amatorzy przedstawili program (według pomysłu Krzysztofa Hofmana i w choreografii Kamili Jezierskiej, tancerki i nauczycielki tanga), złożony z tańca afro, flamenco i& swojskich oberków, oraz rzecz jasna tanga de salon. Nie zabrakło popisów gości - par przybyłych z innych ośrodków. Było też tango, do którego trzeba nie dwojga, lecz trojga! Na zakończenie polskie tanga zagrali i zaśpiewali toruńscy wokaliści i instrumentaliści.

<!** reklama>

Tak w sobotni wieczór w Dworze Artusa setną rocznicę swojej obecności na polskich parkietach świętowało tango argentyńskie. Widzowie wyszli z koncertu pod wrażeniem nastrojowej muzyki i umiejętności tancerzy, ale i z nieco większą wiedzą o Toruniu, w którym, jak mogli usłyszeć i na starej fotografii zobaczyć, przed wojną nie tylko oglądano w kinie „Metropol” niemy film o „Królowej tanga”, ale i słuchano toruńskiego zespołu bandonistów „Chopin”, który w repertuarze zapewne miał tanga.

Ci zaś, którzy tanga nie tylko słuchają, ale i je tańczą, mogli uczestniczyć w trzech benefisowych milongach. A przybyli na nie tangueros z całego kraju.

„Benefis 100-lecia tanga w Toruniu” z podziwu godną dbałością o wszystkie szczegóły - od wierszowanych (jak w oryginale) tłumaczeń napisów starego filmu, po stroje ekipy opiekującej się gośćmi - zorganizowała toruńska fundacja „COTANGO”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska