Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły rodzenia w Toruniu. Czym się kierować przy wyborze?

Sara Watrak
Sara Watrak
Zajęcia w szkole rodzenia na Bielanach
Zajęcia w szkole rodzenia na Bielanach Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu
- Kobieta przed porodem doświadcza lęku, potrzebuje wsparcia, czasem nie tylko od swojego partnera, lecz także od rodziców, położnej, lekarza i innych kobiet w ciąży. Edukacja przedporodowa świadczona przez personel medyczny stanowi również formę wsparcia, które zdecydowanie zmniejsza poziom lęku przed porodem i macierzyństwem - mówi Patrycja Murawska, położna z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i zachęca do edukacji w szkole rodzenia na Bielanach. W Toruniu takich miejsc jest jednak więcej - każda przyszła mama może więc wybrać to, które odpowiada jej najbardziej.

Obejrzyj wideo: Przedszkolaki w siedzibie redakcji gazety Nowości

od 16 lat

Do szkoły rodzenia - przed porodem, ale także po nim

Przyszpitalna Szkoła Rodzenia "Z nami łatwiej" na Bielanach powstała w kwietniu 2022 roku. Zaprasza kobiety ciężarne, od 24. tygodnia ciąży. Kurs jest odpłatny (kosztuje 550 zł) i obejmuje siedem spotkań: sześć przed porodem i jedno po porodzie.

- Zajęcia składają się z części teoretycznej i praktycznej. Przed porodem kursanci spotykają się na zajęciach z personelem medycznym pracującym w różnych oddziałach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Uczestnicy kursu mogą zapoznać się z blokiem porodowym oraz izbą przyjęć położniczo-ginekologiczną, gdzie kontynuowane są zajęcia dotyczące porodu oraz omawiane procedury przyjęcia do szpitala - mówi Patrycja Murawska, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa położniczo-ginekologicznego i położna pracująca w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.

Polecamy

A co dzieje się po narodzinach? Wtedy na spotkanie rodzice przychodzą już z dzieckiem, by utrwalić umiejętności nabyte na zajęciach z zakresu opieki nad noworodkiem.

- Praca z fantomem jest o wiele łatwiejsza, nie rusza się, nie płacze, nie darzymy go żadnymi emocjami. Gdy przychodzi rodzicom powtórzyć pewne czynności z własnym dzieckiem, staje się to o wiele trudniejsze. Dlatego widzimy ogromne plusy takiego spotkania. Dodaje ono rodzicom pewności siebie i pozwala na skorygowanie błędów - przekonuje Patrycja Murawska.

Zespół szkoły rodzenia udostępnia kursantkom swoje prywatne numery telefonów, aby w momencie pojawienia się jakiś dodatkowych pytań czy wątpliwości, mogły one skontaktować się z ekspertkami również po zakończeniu kursu.

Teresa SzmańdaPrzyjmuje w ST-Med Sp. z o.o. "Szkoła Mamy i Taty", ul. Morcinka 18Polecają ją kobiety na forum "Mama w Toruniu""Polecam Panią Teresę. Kobieta mega wspierająca we wszystkich alarmowych sytuacjach. Imponuje wiedzą, opanowaniem i radą na wszystkie bolączki młodej mamy. Mi pomogła z nawałem. Pożyczyła nawet swoją szczoteczkę soniczną do twarzy, byle szybko zareagować, zanim załatwię sobie własną"

Najlepsza położna w Toruniu. Kogo polecają mamy? Kto ma najw...

Z kim do szkoły rodzenia? Najlepiej - z przyszłym tatą

Ciężarna ma prawo uczestniczyć w zajęciach na Bielanach z dowolnie wybraną osobą towarzyszącą.

- Zachęcamy bardzo, aby ojciec dziecka był obecny na kursie. Kształtuje w ten sposób nie tylko postawę opiekuńczą, lecz także buduje i umacnia więź małżeńską. Kobieta czuje, że ma wsparcie, że nie jest sama w nowej sytuacji życiowej. Część zajęć jest przeznaczona dla osób, które zamierzają wspierać kobietę podczas porodu, a nie jest to takie łatwe, jak powszechnie się wydaje. Ojciec dziecka powinien mieć możliwość opieki nad dzieckiem od urodzenia, dlatego cieszymy się bardzo, gdy przyszli tatusiowie są również aktywni na zajęciach. Będzie im łatwiej przetrwać początki rodzicielstwa i odnaleźć się w nowej roli ojca - mówi Patrycja Murawska.

Polecamy

Na frekwencję nie narzeka też Szkoła Mamy i Taty przy ul. Morcinka, która działa od 2016 roku.

- Rozliczamy się z NFZ-em, dlatego dla pacjentek szkoła jest bezpłatna. Płacą za dodatkowe usługi takie jak KTG, pierwsza pomoc medyczna (zajęcia prowadzone przez ratownika medycznego), płatny jest kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne - przyp. red.) - wylicza położna Teresa Szmańda.

W zajęciach Szkoły Mamy i Taty może uczestniczyć kobieta, która jest w co najmniej 21. tygodniu ciąży, wraz z partnerem. - Kurs trwa 12 tygodni, spotykamy się raz w tygodniu na zajęcia teoretyczne i praktyczne. Również i w tej szkole pacjentki mogą liczyć na opiekę po porodzie. - Wykonujemy tak zwane wizyty patronażowe - mówi Teresa Szmańda.

Szkoły rodzenia w Toruniu uczą i wspierają przyszłe mamy

Przyszłym mamom w Toruniu pomaga też położna Monika Kozankiewicz. Na forach dla mam jej szkoła rodzenia "Twoja położna" zbiera wiele pozytywnych opinii. Przy ul. Olsztyńskiej kobiety przygotowują się do świadomego i aktywnego porodu, w zgodzie z własnym ciałem.

Popularnością wśród mam z Torunia cieszy się też szkoła rodzenia GOmama przy Szosie Lubickiej. Program kursu jest bardzo obszerny i, oprócz wiedzy na temat porodu, obejmuje takie zagadnienia jak chociażby:

  • fizjologia ciąży i dieta w czasie ciąży,
  • integracja sensoryczna niemowlaka i małego dziecka,
  • karmienie piersią,
  • połóg i pielęgnacja noworodka,

a także część praktyczną z ćwiczeniami gimnastycznymi.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska