Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda Winnica, jedno z najbardziej luksusowych osiedli w Toruniu! [zdjęcia]

Sara Watrak
Sara Watrak
Dziką ścieżką wzdłuż Wisły albo rozpoczynając od skrzyżowania z Lubicką — warto się wybrać na spacer na Winnicę. To osiedle Torunia o kilku obliczach. Z jednej strony luksusowe apartamenty, z drugiej — prowizoryczne domki nad Wisłą. Zobaczcie, dlaczego Winnica to dobry kierunek na spacer.

Obejrzyj: Toruń. Most drogowy w nowej odsłonie

od 16 lat

Dokąd na spacer w Toruniu? Na Winnicę!

- Przepiękna, malownicza dzielnica — mówi o Winnicy Agnieszka Kowalska, przewodniczka po Toruniu. Zaraz jednak dodaje, że po dawnej historii została jedynie nazwa. Na Winnicy winnic nie znajdziemy. Polecamy wybrać się tam z innych powodów.

Nasz spacer ul. Winnica rozpoczynamy od skrzyżowania z Lubicką. Już po chwili naszym oczom po lewej stronie ukazują się nowoczesne bloki z ogromnymi balkonami, po prawej gdzieniegdzie da się dostrzec Wisłę. Cena za metr kwadratowy w tej okolicy należy do jednych z najwyższych w Toruniu — za trzydziestometrową kawalerkę zapłacimy blisko 400 tys. zł. Nieruchomości często reklamowane są tutaj jako "mieszkania z widokiem na Wisłę".

Polecamy

Idziemy dalej. Mijamy pensjonat, który zachęca do wizyty słowami "Na Winnicy czas się nie liczy". Prawie że naprzeciwko budynku znajduje się jedna z najciekawszych atrakcji tej części Torunia. To mural z gwiazdorem Hollywood, Leonardo DiCaprio. Aktor zachęca do toastu. Gdzie indziej mógłby powstać taki mural jak nie na Winnicy? Robimy zdjęcie i ruszamy dalej. Chwilowo apartamentowce zostawiamy za sobą. Teraz po obu stronach ulicy widać zabudowę jednorodzinną i kamienice.

W końcu dochodzimy do skrzyżowania Winnicy z uliczką Ścieżka Szkolna. Prowadzi ona do Lubickiej i w większości składa się ze schodków, co przywodzi na myśl klimatyczne ulice w krajach śródziemnomorskich. My jednak nie kończymy spaceru w tym miejscu. Wrócimy tu potem. Przystajemy tylko na chwilę, by rzucić okiem na autorską pracownię pani Moniki, która specjalizuje się w wypieku makaroników, czyli słodkich ciasteczek, których głównymi składnikami są białka jaj, cukier i mielone migdały. Do tego dodaje różne inne składniki, tworząc niebywałe smaki np.

  • snickers,
  • słony karmel,
  • malina.

Słodkości od pani Moniki można zamówić przez internet na stronie cococakes.pl.

Polecamy

Spacerujemy dalej. Mijamy domy jednorodzinne — niektóre mniej zadbane, inne mniej. Część z nich przypomina zabytki. Wśród zabudowy natkniemy się też na domy szachulcowe — zwykle otynkowane na biało, poprzecinane ciemnymi belkami, które układają się w kratownicę. W końcu dochodzimy do budynku, który pod względem architektonicznym kojarzy się z krajami Dalekiego Wschodu. To Dom Jogi Winnica, gdzie odbywają się m.in. zajęcia z jogi klasycznej, jogi dla kobiet w ciąży, a także wiele innych warsztatów.

Na Winnicy mieszkała Katarzyna, która uratowała Toruń przed głodem? Tak mówi legenda!

W końcu dochodzimy do Młyna Trzeposz. To budynek pod nr 44. Pochodzi z drugiej połowy XIII wieku.

- W 1259 roku rada miasta przekazała młyn zakonowi krzyżackiemu. Budynek był wielokrotnie przebudowywany i zmieniał właścicieli. W 1902 roku został zaadaptowany na cele mieszkalne. W czasie II wojny światowej, w 1944 roku, mieścił się tu letni pensjonat dla niemieckich oficerów - mówi przewodniczka Agnieszka Kowalska.

Przy budynku znajdziemy tabliczkę z jego historią. Czytamy tam, że „przy młynie do Wisły uchodził niewielki strumień wypływający z sąsiedniego zbocza terasy wiślanej. Według dawnych wierzeń woda pobrana z niego przed świtem i w tajemnicy przed innymi w Wielkanocną Niedzielę miała gwarantować piękno i zdrowie pannom na wydaniu. Ten zwyczaj wielkanocny był znany i kultywowany w Toruniu na pewno na początku XIX wieku, a dziennik „Thorner Presse” w 1891 roku przywoływał go jako ginący zwyczaj świąteczny." Co więcej, według jednej z najstarszych legend, w młynie trzeposkim mieszkała Katarzyna, która uratowała Toruń od głodu piernikami.

Winnica nie kończy się na ekskluzywnych apartamentach

Możemy zakończyć nasz malowniczy spacer w tym miejscu albo udać się dalej — ul. Winnica sięga aż za nowy most. Po drodze zobaczymy kolejne okazałe apartamentowce. Krajobraz zmienia się drastycznie w okolicach przeprawy, gdzie napotkamy głównie niewielkie domki, podobne do tych na działkach ROD. Niestety, w tej części Winnicy jest także sporo śmieci, baraków i opuszczonych budynków. Jeśli jednak chcemy poznać wszystkie oblicza tej części Torunia, warto wybrać się na dłuższy spacer.

Zobaczcie naszą wyjątkową galerię z Winnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska