Warto przeczytać
Sprawdź

Polecamy!

Rozwiń
Teatr Wiczy świętuje 25. urodziny w Toruniu

Teatr Wiczy świętuje 25. urodziny w Toruniu

Paulina Błaszkiewicz

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Krystian Wieczyński oraz Radosław Smużny podczas jednej ze sztuk Teatru Wiczy.

Krystian Wieczyński oraz Radosław Smużny podczas jednej ze sztuk Teatru Wiczy. ©Archiwum

Z okazji 25. rocznicy powstania Teatru Wiczy w najbliższą sobotę (26.11), w sali na Jordankach torunianie będą mieli okazję zobaczyć spektakl pt."Dobroć nasza dobroć".
Krystian Wieczyński oraz Radosław Smużny podczas jednej ze sztuk Teatru Wiczy.

Krystian Wieczyński oraz Radosław Smużny podczas jednej ze sztuk Teatru Wiczy. ©Archiwum

- 11 listopada 1991 roku przygotowaliśmy pierwszy program artystyczny uświetniający Dzień Niepodległości. Była to jedna z pierwszych takich uroczystości w Polsce. Nasza odbyła się w Brodnicy, mieście, z którego pochodzimy. Od 1997 roku związani jesteśmy, byliśmy, z Toruniem. Tu trudno o jednoznaczne stwierdzenie - mówi Magdalena Zabłotna z Teatru Wiczy, który przez trzynaście lat funkcjonował w Toruniu i był mocno zaangażowany w życie kulturalne miasta.

Co dalej?

Urodziny teatru, który stworzył Romuald Wicza-Pokojski to okazja do podsumowań.
Warto przypomnieć, że jego twórca- absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, reżyser współpracujący m.in. z Bajem Pomorskim w Toruniu, gdańskim Teatrem Wybrzeże, czy olsztyńskim Teatrem Lalek był jednym z pierwszych laureatów Karety Nowości w kategorii kultura. Na swoim koncie ma sporo nagród. Jest również zwycięzcą unieważnionego przez zarząd województwa konkurs na dyrektora Teatru Horzycy. Romuald Wicza Pokojski na urodziny swojego teatru przygotował specjalny spektakl, który 26 listopada o godz. 18 będzie można zobaczyć w sali kameralnej na Jordankach.- 25 lat zobowiązuje albo do domknięcia istotnej karty w naszym, nie tylko artystycznym, życiu, albo do otworzenia nowej. Podczas wieczoru z okazji 25-lecia zaprezentujemy etap pracy nad najnowszym tekstem Wiczy pt.: "Dobroć nasza dobroć" - zapowiada Magdalena Zabłotna.

Wesele w wieżowcu

Dokładnie na ósmym piętrze rozgrywa się akcja przedstawienia. Podczas uroczystości, jedna z ciotek zostaje wyrzucona przez okno. Nim przyjedzie policja, biesiadnicy, których odwiedzają koledzy Pana Młodego, toczą dysputy o marzeniach i przywarach, śpiewają pieśni, recytują wieszczów, oglądają telewizję. Impreza, jak impreza, rozkręca się. A jaki będzie jej finał? O tym przekonamy się już w najbliższą sobotę.

W spektaklu autorstwa Romualda Wiczy-Pokojskiego zobaczymy: Radosława Garncarka, który od 2000 do 2012 roku był aktorem Teatru Horzycy, Zofię Nather - aktorkę współpracującą m.in. z gdańskim Teatrem Wybrzeże i Teatrem BOTO w Sopocie, Radosława Smużnego związanego z Teatrem Wiczy od 15 lat, którego na co dzień możemy oglądać m.in. w przedstawieniach realizowanych przez Kujawsko -Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny oraz Krystiana Wieczyńskiego - aktora, który 25 lat współtworzy Teatr Wiczy. Na co dzień jest instruktorem ds. teatru i cyrku w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu.

Wstęp na przedstawienie "Dobroć nasza dobroć" z okazji 25-lecia Teatru Wiczy jest wolny. Bezpłatne zaproszenia można odbierać w kasie biletowej w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

Czytaj także: Marszałek województwa chce podzielić się Teatrem Horzycy z prezydentem ToruniaCzytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo