Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teleporada zamiast wizyty w przychodni lekarskiej. Zalecenia NFZ i GIS w związku z koronawirlsem

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Fot. Grzegorz Olkowski
Nie trzeba iść do przychodni, żeby skonsultować z fachowcem swój stan zdrowia, dostać receptę, a nawet zwolnienie lekarskie. Taką możliwość dają teleporady świadczone przez przychodnie w całym kraju. W Toruniu takich miejsc jest prawie 30.

Narodowy Fundusz Zdrowia – w obliczu zagrożenia koronawirusem – zachęca wszystkich pacjentów do korzystania z teleporad medycznych. To nic innego jak telefoniczna, a czasem nawet e-mailowa konsultacja z personelem medycznym danej przychodni. Taka usługa świadczona jest już od stycznia 2020 roku, ale nie wszyscy o niej wiedzą.

Przed szpitalem zakaźnym przy ul. Krasińskiego w Toruniu pojawiła się żandarmeria wojskowa, straż miejska i policja. Mundurowi zablokowali dojazd do lecznicy.- Budujemy mobilną izbę przyjęć, to ostatni etap przygotowań lecznicy - mówi Janusz Mielcarek, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. - W Toruniu nie mamy żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa.Zobacz też:Koronawirus w województwie kujawsko-pomorskim. RaportKoronawirus. Czego brakuje w aptekachJak dotąd (czyli do 12 marca w południe) nie ma go również w całym województwie kujawsko-pomorskim, co potwierdził nam rzecznik wojewody, Adrian Mól. W tej chwili w regionie 13 osób z podejrzeniem wirusa znajduje się w szpitalach, 34 przebywają na kwarantannie, 416 jest objętych nadzorem epidemiologicznym.Odcinek ul. Krasińskiego przed szpitalem będzie tymczasowo wyłączony z ruchu.Wirus zapewne do Torunia dotrze, to tylko kwestia czasu. Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział w czwartek, że za ponad tydzień w Polsce może być już tysiąc zarażonych.- W Toruniu są wyznaczone miejsca, w których jeżeli zdarzy się przypadek, iż ktoś będzie wymagał hospitalizacji, to tam on trafi. Jest to Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Prośba do wszystkich osób, które zauważą u siebie (lub u bliskich osób) objawy zbliżone do objawów koronawirusa, aby nie udawać się do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, czy SOR-ów - apelował kilka dni temu prezydent Torunia Michał Zaleski podczas narady wojewódzkiego sztabu zarządzania kryzysowego. - W takich przypadkach należy natychmiast nawiązać kontakt telefoniczny z powiatowym inspektorem sanitarnym. I tam uzyska się informację jak dalej postępować. Apeluję do wszystkich, aby przestrzegać wyznaczonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego norm i zachowań związanych z higieną, kontaktem z osobami, które przyjeżdżają ze stref, gdzie występuje koronawirus. Aby rozwiać wątpliwości, można również skorzystać z bezpłatnej inforlinii NFZ: 800-190-590.

Szpital zakaźny w Toruniu ogrodzony! Co się stało?

- Zamiast porady uzyskiwanej osobiście można skonsultować się telefonicznie z lekarzem bądź pielęgniarką. Ważne jest, by była to przychodnia, do której pacjent jest zapisany, bo tam znajduje się jego dokumentacja medyczna – tłumaczy Hanna Krzyżanowska z NFZ w Bydgoszczy. - W ten sposób można uzyskać między innymi receptę na leki. Możliwy jest także taki scenariusz, że lekarz poprosi pacjenta o wizytę w przychodni, bo zgłaszane objawy go zaniepokoją.

Pod bezpłatnym numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta 800-190-590 można uzyskać niezbędne informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Z konsultantami można połączyć się przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Od kilku dni konsultanci infolinii mogą przekazywać pacjentom kontakt do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), która udzieli im teleporady medycznej. Na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że dzięki teleporadzie można otrzymać nie tylko zalecenia lekarskie, ale także elektroniczną receptę i elektroniczne zwolnienie lekarskie.

W aptekach w Polsce może zabraknąć niektórych leków. Taką wizję roztoczył były wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda w rozmowie na antenie radia TOK FM. Powodem krachu będzie przy tym, jak stwierdził, nie tyle wzmożone wykupywanie medykamentów, ile brak składników do ich produkcji. To składniki produkowane w Chinach, w fabrykach, które zamknięto z powodu epidemii koronawirusa. Sprawdź, jak wygląda obecna sytuacja związana z wirusem w regionie. Oto najnowsze informacje.CZYTAJ DALEJ >>>>>Zobacz także: Prezydent Zaleski wypłacił pół miliona zł, naruszając prawo? Chodzi o dodatki dla wiceprezydentów, sekretarza i skarbnikaCzytaj także: Opuszczone miejsca w Toruniu i regionie. Oni nie boją się tam zaglądać! Zobacz zdjęcia

Koronawirus w Polsce. Czego brakuje w aptekach? Jak jest w T...

- Formy udzielania teleporad są uzależnione od konkretnej przychodni. Zdarza się, że pacjenci z personelem medycznym konsultują się poprzez pocztę elektroniczną – dodaje Hanna Krzyżanowska.

Jest jeszcze komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego, który mówi, że należy szeroko informować pacjentów o konieczności kontaktu telefonicznego w celu ustalenia możliwości wizyty w przychodni. Każdego pacjenta rejestracja powinna poinformować o możliwości uzyskania teleporady. Podczas rozmowy telefonicznej rejestracja powinna przeprowadzić ankietę wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem SARS CoV-2. Pacjent mający objawy ostrej infekcji dróg oddechowych (gorączka powyżej 38 stopni C wraz z kaszlem lub dusznością) w powiązaniu z kryteriami epidemiologicznymi powinien trafić do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.

Każdemu pacjentowi, również bez cech infekcji, zgłaszającemu chęć wizyty u lekarza najpierw należy udzielić teleporady.
Pozostałe zalecenia mówią, aby zorganizować rejestrację tak, aby pacjenci przebywali w odległości od siebie minimum jednego metra, zadbać o dokładne mycie i odkażanie powierzchni i sprzętów przez personel sprzątający, dezynfekować klamki, gałki oraz blaty biurek i ladę rejestracji kilka razy w ciągu dnia oraz zlikwidować tzw. kąciki zabaw dla dzieci, usunąć gadżety dla dzieci oraz inne zbędne przedmioty z poczekalni.

Epidemia koronawirusa – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Koronawirus w Polsce i na świecie. W piątek 23 242 nowe zaka...

NFZ podkreśla, że konsultacja lekarska przez telefon ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, ułatwia izolację osób, które mogą zarażać wirusem innych, rozwiewa obawy, jeśli sytuacja jest niegroźna, a także skraca czas oczekiwania na wizyty u lekarzy.

Jeśli po zdalnym wywiadzie będzie taka konieczność, pacjenci otrzymają sugestię skorzystania z wizyty w placówce medycznej lub skontaktowania się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska