Narodowy Fundusz Zdrowia – w obliczu zagrożenia koronawirusem – zachęca wszystkich pacjentów do korzystania z teleporad medycznych. To nic innego jak telefoniczna, a czasem nawet e-mailowa konsultacja z personelem medycznym danej przychodni. Taka usługa świadczona jest już od stycznia 2020 roku, ale nie wszyscy o niej wiedzą.
Szpital zakaźny w Toruniu ogrodzony! Co się stało?
- Zamiast porady uzyskiwanej osobiście można skonsultować się telefonicznie z lekarzem bądź pielęgniarką. Ważne jest, by była to przychodnia, do której pacjent jest zapisany, bo tam znajduje się jego dokumentacja medyczna – tłumaczy Hanna Krzyżanowska z NFZ w Bydgoszczy. - W ten sposób można uzyskać między innymi receptę na leki. Możliwy jest także taki scenariusz, że lekarz poprosi pacjenta o wizytę w przychodni, bo zgłaszane objawy go zaniepokoją.
Pod bezpłatnym numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta 800-190-590 można uzyskać niezbędne informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Z konsultantami można połączyć się przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Od kilku dni konsultanci infolinii mogą przekazywać pacjentom kontakt do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), która udzieli im teleporady medycznej. Na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że dzięki teleporadzie można otrzymać nie tylko zalecenia lekarskie, ale także elektroniczną receptę i elektroniczne zwolnienie lekarskie.
Koronawirus w Polsce. Czego brakuje w aptekach? Jak jest w T...
- Formy udzielania teleporad są uzależnione od konkretnej przychodni. Zdarza się, że pacjenci z personelem medycznym konsultują się poprzez pocztę elektroniczną – dodaje Hanna Krzyżanowska.
Jest jeszcze komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego, który mówi, że należy szeroko informować pacjentów o konieczności kontaktu telefonicznego w celu ustalenia możliwości wizyty w przychodni. Każdego pacjenta rejestracja powinna poinformować o możliwości uzyskania teleporady. Podczas rozmowy telefonicznej rejestracja powinna przeprowadzić ankietę wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem SARS CoV-2. Pacjent mający objawy ostrej infekcji dróg oddechowych (gorączka powyżej 38 stopni C wraz z kaszlem lub dusznością) w powiązaniu z kryteriami epidemiologicznymi powinien trafić do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.
Każdemu pacjentowi, również bez cech infekcji, zgłaszającemu chęć wizyty u lekarza najpierw należy udzielić teleporady.
Pozostałe zalecenia mówią, aby zorganizować rejestrację tak, aby pacjenci przebywali w odległości od siebie minimum jednego metra, zadbać o dokładne mycie i odkażanie powierzchni i sprzętów przez personel sprzątający, dezynfekować klamki, gałki oraz blaty biurek i ladę rejestracji kilka razy w ciągu dnia oraz zlikwidować tzw. kąciki zabaw dla dzieci, usunąć gadżety dla dzieci oraz inne zbędne przedmioty z poczekalni.
Koronawirus w Polsce i na świecie. W piątek 23 242 nowe zaka...
NFZ podkreśla, że konsultacja lekarska przez telefon ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, ułatwia izolację osób, które mogą zarażać wirusem innych, rozwiewa obawy, jeśli sytuacja jest niegroźna, a także skraca czas oczekiwania na wizyty u lekarzy.
Jeśli po zdalnym wywiadzie będzie taka konieczność, pacjenci otrzymają sugestię skorzystania z wizyty w placówce medycznej lub skontaktowania się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?