Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To jest śmieciowa rewolucja

Małgorzata Chojnicka
Samorządom gminnym systematycznie dokłada się obowiązków, tym razem dotyczą one odpadów komunalnych.

Samorządom gminnym systematycznie dokłada się obowiązków, tym razem dotyczą one odpadów komunalnych.

Od przyszłego roku będą odpowiadać za ich zbieranie i właściwe zagospodarowanie.

To następstwo nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Po wejściu w życie wszystkich zmian, podatek „śmieciowy” stanie się nieunikniony.

Każde, nawet najmniejsze, gospodarstwo domowe produkuje śmieci i zgodnie z obowiązującymi przepisami powinno mieć podpisaną umowę na ich odbiór, a co za tym idzie być wyposażone w odpowiedni pojemnik i dokumentować wywiązywanie się z tego obowiązku. Życie jednak dowodzi, że często sprzątający własne podwórko śmieci wyrzuca do lasu czy przydrożnego rowu, a pytany o to co robi ze śmieciami odpowiada, że w jego gospodarstwie ich się nie wytwarza. To ma się zmienić.

Segregacja nagrodzona?

Po 1 lipca 2013 r. za odbiór śmieci wszyscy zapłacą jedną ustaloną przez gminę stawkę. Samorząd może podjąć uchwałę o jej rozróżnieniu na tych, co prowadzą segregację i tych, którzy tego nie robią.

– Aby wywiązać się z obowiązków ustawowych, samorządy gminne muszą podjąć szereg uchwał - mówi Marcin Kawczyński, prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Lipnie. – Muszą zastanowić się też, w jaki sposób będą naliczać opłaty za wywóz nieczystości. Może to być kwota określona na mieszkańca lub na gospodarstwo domowe. Będzie ją można też uzależnić od powierzchni bądź ilości zużytej wody. Każda gmina musi się zastanowić, w jakiej formie obciąży mieszkańców podatkiem „śmieciowym”. Będzie musiała wywiązać się z odpowiedniej ilości zebranych w sposób selektywny odpadów. Jeżeli tego nie zrobi to, będzie ją to sporo kosztowało.

Śmieciowa rewolucja ma zlikwidować dzikie wysypiska, bo nikomu nie powinno się już opłacać wyrzucanie śmieci, gdzie popadnie lub spalanie ich w przydomowym piecu. Mieszkańcy nie będą już musieli podpisywać umów z przedsiębiorstwami odbierającymi śmieci, gdyż odpady odbierze wyłoniona przez gminę firma. Gmina będzie też organizować i wskazywać mieszkańcom punkty odbioru takich śmieci jak zużyta pralka, przeterminowane leki lub stare baterie.

Uchwalony przez sejmik województwa „Program ochrony środowiska z planem gospodarki odpadami województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2011-2014” wprowadza podział województwa na tak zwane regiony gospodarki odpadami komunalnymi, posiadające niezbędną infrastrukturę do zagospodarowania odpadów. Zapisy powstały po ścisłych konsultacjach z samorządami gminnymi. Do połowy roku sejmik województwa przyjmie aktualizację tego dokumentu, uwzględniającą między innymi nowe postulaty samorządów.

– W projekcie wojewódzkiego planu gospodarki odpadami znaleźliśmy się jako instalacja główna dla naszego regionu – kontynuuje Marcin Kawczyński. – Dobrze, że już rok temu wprowadziliśmy w Lipnie selektywną zbiórkę odpadów przez co jesteśmy krok do przodu. Podejmujemy też starania, aby obsługiwać nie tylko gminy powiatu lipnowskiego, ale również przyległe.

Do końca roku gminy powinny uchwalić lokalne regulaminy utrzymania czystości i porządku na terenie gminy oraz wyznaczyć stawki opłat i zasady ich ponoszenia. Nie jest to sprawa prosta, bo to kolejne obciążenie i tak już szczupłych gminnych budżetów.

Gminy się obawiają

Obowiązki gmin w świetle znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach były jednym z punktów obrad VI posiedzenia Konwentu Wójtów Gmin Wiejskich Województwa Kujawsko – Pomorskiego, który odbył się w Tłuchowie.<!** reklama>

- Chcemy zaapelować o odroczenie terminu wejścia w życie tej ustawy co najmniej o trzy lata – stwierdza Tadeusz Wiewiórski, przewodniczący Konwentu Wójtów Gmin Wiejskich Województwa Kujawsko – Pomorskiego, wójt gminy Wielgie. – Zmiany te znacznie obciążą budżety gmin, które mogą sobie z tym problemem nie poradzić. Trzeba założyć, że około 30 proc. podatku „śmieciowego” nie uda się nam ściągnąć. Ponadto będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie, bo jeden pracownik nie podoła wszystkim obowiązkom. I jeszcze jedna kwestia. W naszej gminie około 700 osób utrzymuje się z pomocy społecznej i za nich też będziemy musieli płacić ten podatek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska