Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To, że firmą, która fatalnie zaprojektowała przebudowę ulicy, kieruje były szef MZD, może co najmniej zaskakiwać

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Po nasypie nie ma dziś już śladu. MZD zapewnia, że prace prowadzone są bez zakłóceń i zakończą się w terminie.
Po nasypie nie ma dziś już śladu. MZD zapewnia, że prace prowadzone są bez zakłóceń i zakończą się w terminie. Sławomir Kowalski
Urzędnicy nie dostrzegają powiązań urzędującego szefa drogowców, należącego do FSNT NOT, ze spółką TKT NOT, która zaprojektowała przebudowę ulicy Konstytucji 3 Maja w Toruniu. „Nowości” sprawdzają, jak dokładnie wyglądają te relacje.

[break]
Na sprawę tych powiązań reporterzy „Nowości” natknęli się podczas zbierania informacji na temat błędu w projekcie, według którego rozbudowywana jest ulica Konstytucji 3 Maja na osiedlu Na Skarpie.

Projekt tej inwestycji przygotowała - na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg - spółka Toruński Klub Technika NOT. Jej prezesem został po ustąpieniu z funkcji dyrektora MZD Andrzej Glonek. Jego miejsce w fotelu szefa MZD zajął dotychczasowy zastępca, Stefan Kalinowski, będący też we władzach Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych toruńskiej NOT. Obecny dyrektor MZD jest w FSNT zasiada w radzie i zarządzie - tak wynika z informacji na stronie internetowej tej instytucji.

Formalnie bez związku

Rodzą się zatem poważne wątpliwości, wynikające ze związków urzędującego dyrektora MZD z firmą projektową. Są tym poważniejsze, że spółka TKT NOT popełniła ogromny błąd w projekcie rozbudowy ulicy Konstytucji 3 Maja. Co na to toruński magistrat i sam MZD? Odpowiadają „Nowościom” jednym głosem. Przesłane przez rzeczniczki urzędu miasta i drogowców odpowiedzi brzmią tak samo.

- Dyrektor nigdy nie był i nie jest członkiem zarządu ani rady nadzorczej wykonawcy projektu przebudowy Konstytucji 3 Maja, czyli Biura Usług Technicznych, Projektowania i Realizacji Inwestycji - Toruński Klub Technika NOT sp. z o.o. - czytamy w komunikacie. - Nie należy mylić jego członkostwa jako inżyniera drogownictwa w organizacji stricte zawodowej, jaką jest Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, z działalnością samodzielnego w swoich działaniach i zarządzie przedsiębiorstwa, jakim jest TKT NOT.

MZD wyjaśnia, że celem statutowym federacji jest m.in. rozwój edukacji, nauki, techniki i gospodarki, współpraca i integrowanie różnych stowarzyszeń inżynierskich oraz działanie na rzecz ochrony pozycji zawodowej inżynierów.

Trzeba także dodać, że FSNT nie brało udziału w przetargach organizowanych przez MZD. TKT NOT wygrało z kolei zorganizowany przez MZD przetarg na opracowanie projektu przebudowy ul. Konstytucji 3 Maja zanim dyrektor Glonek odszedł z MZD i został szefem tej spółki. Działo się to również zanim Stefan Kalinowski został członkiem FSNT i szefa MZD. Dziś, formalnie, spółka prezesa Glonka i federacja, której członkiem jest dyrektor Kalinowski, nie mają ze sobą nic wspól-nego.

Poza podobieństwem w nazwie - skrótem NOT - od Naczelnej Organizacji Technicznej - występuje jednak jeszcze kilka zbieżności. Wśród nich jest m.in. adres obu podmiotów - ulica Piernikarska 6. TKT i FSNT mają także tę samą stronę internetową - www. not.torun.pl. To raczej rzadko spotykane rozwiązanie, jeśli mamy do czynienia z dwoma całkowicie niezależnymi podmiotami.

Sprawa naganna

- To takie towarzystwo wzajemnej adoracji. W kontekście obecności w niejako siostrzanych instytucjach obecnych i byłych władz MZD, i realizowania przez jedną z nich zadań publicznych, sprawa jest naganna. Takie postępowanie prowadzi potem do wyboru niekompetentnych firm - komentuje anonimowo człowiek z branży drogowej.

- Zarzuty dotyczące powiązań są bezpodstawne, niewiadomo, czego mają dowieść. Odbieram to jako naruszenie mojego dobrego imienia. Przetarg na dokumentację i jej realizacje został ogłoszony w 2010 roku. Wtedy nie byłem członkiem federacji, a dyrektor Glonek nie kierował NOT-em. Pytam, o czym świadczy ten sam adres czy strona internetowa. Miejski Zarząd Dróg, a konkretnie ja, jako osoba nim kierująca i dbająca o interesy gminy, osobiście podpisałem i skierowałem roszczenie do TKT NOT, o zapłatę odszkodowania - odpowiada dyrektor Kalinowski.

Wyjaśnień projektanta w sprawie tej ulicy przed zamknięciem tego wydania „Nowości”, nie otrzymaliśmy.

Termin niezagrożony?

Pozostaje jednak nadal pytanie, jak konieczność wprowadzenia poprawek i likwidacji skarpy wpłynie na termin zakończenia przebudowy ulicy Konstytucji 3 Maja.

MZD podtrzymuje dotychczasowe zobowiązania nałożone na wykonawcę, firmę PBDI. Zapowiada więc zakończenie robót do 20 października przyszłego roku.

- Na szczęście zakres poprawek był tak naprawdę dość niewielki. Dotyczył jedynie krawężników i pomocniczej podbudowy. Dobrze się stało, że problem został zauważony przez nas stosunkowo wcześnie i szybko skorygowany - mówi Kobus-Pęńsko.

Dodaje, że prace na Konstytucji 3 Maja odbywają się obecnie bez jakichkolwiek zakłóceń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska