Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Topór wisi nad strażnikami

Karolina Rokitnicka
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, podczas ostatniej sesji radni nie podjęli uchwały w sprawie likwidacji straży miejskiej i poprosili o wycofanie uchwały z porządku obrad.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, podczas ostatniej sesji radni nie podjęli uchwały w sprawie likwidacji straży miejskiej i poprosili o wycofanie uchwały z porządku obrad.

Wniosek formalny w tej sprawie złożyła radna Anna Paprocka na sesji, która odbyła się w ubiegłym tygodniu.

Radni chcą rozmawiać

- Pracując w Miejskim Ośrodku Polityki Społecznej ściśle współpracuję ze strażą miejską. Obie instytucje mieszczą się nawet w jednym budynku. Uważam, że uchwała o zlikwidowaniu straży jest bardzo poważna, więc przed głosowaniem powinniśmy na ten temat porozmawiać podczas wspólnego posiedzenia komisji - mówiła radna Paprocka.

Jej wniosek poparła radna Aleksandra Żuchowska, która zwróciła uwagę na jeszcze inne aspekty tej sprawy.

- Mamy już opinię komendanta wojewódzkiego policji w sprawie zamiaru likwidacji straży miejskiej. Jest ona negatywna. Może więc powinniśmy pomyśleć o innym rozwiązaniu problemu finansowania straży, np. szukać oszczędności poprzez zmniejszenie zatrudnienia.

Większość radnych była za wycofaniem uchwały z porządku obrad i zorganizowaniem debaty na ten temat.

Przypomnijmy, że straż miejska działa w Golubiu-Dobrzyniu od 2003 roku. Początkowo zatrudnionych było tu dwóch strażników, przed dwoma laty etatów było najwięcej, bo aż sześć. Obecnie zatrudnione są trzy osoby. Utrzymanie straży kosztuje około 100 tys. zł rocznie. W ubiegłym roku wpływy z mandatów wyniosły około 20 tys. zł.

Mają mniej pracy

W ostatnim czasie strażnikom sporo zadań odpadło. Po wprowadzeniu nowej ustawy śmieciowej, nie ma podstaw do prowadzenia kontroli w sprawie umów na wywóz odpadów. Teraz każdy mieszkaniec ma obowiązek uiszczenia opłaty, a ich ściąganiem zajmuje się Urząd Miasta. W związku z tym, że wszyscy muszą płacić za śmieci, zanika też problem dzikich wysypisk, z którymi walczyli strażnicy. Straży odpadły też kontrole związane z uiszczaniem opłat za parkowanie, bowiem strefa płatnego parkowania została zawieszona.

Według pomysłu władz miasta, znaczną część obowiązków strażników - monitorowanie miasta i ujawnianie aktów wandalizmu, a także współpraca z policją - można przekazać pracownikowi urzędu, np. do referatu bezpieczeństwa.<!** reklama>

- Dobrze, że radni chcą na ten temat rozmawiać. Wierzę, że uda się wypracować rozwiązanie, którego efektem będą oszczędności dla budżetu, ale także system dbania o porządek w mieście - mówi burmistrz Golubia-Dobrzynia Roman Tasarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska