Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Co widzi monitoring na starówce? Pijanych, brudasów, ale i ludzi w potrzebie

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Większość interwencji podejmowanych wskutek tego, co dostrzegą operatorzy miejskiego monitoringu, ma miejsce na starówce.
Większość interwencji podejmowanych wskutek tego, co dostrzegą operatorzy miejskiego monitoringu, ma miejsce na starówce. Straż Miejska
Starówka w sezonie jest oblegana przez turystów, ale i samych torunian. Co widzą tutaj kamery miejskiego monitoringu? Smutne obrazki z pijanymi i brudasami w roli głównej, ale i ludzi w potrzebie. Jaka jest na to reakcja?

Zobacz wideo: Co zrobić ze zwierzęciem przed wyjazdem na urlop?

od 16 lat

Tylko w maju operatorzy Straży Miejskiej monitoringu wizyjnego ujawnili łącznie 772 różnego rodzaju incydenty i zdarzenia, które miały miejsce na terenie Torunia. Zdecydowana większość z nich miała miejsce na starówce właśnie. Co się działo i jak interweniowano?

Polecamy

Dużo ludzi w potrzebie, ale na drugim miejscu: brudasy i pijący alkohol

Jak przekazują municypalni, dzięki pracy wspomnianych operatorów tylko w ciągu jednego miesiąca podjęto łącznie 186 interwencji. 98 razy uczyniła to Straż Miejska, 10 - policja, 78 - dyżurny Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Zdarzenia i interwencje, które miały miejsce głównie na terenie zespołu staromiejskiego dotyczyły między innymi: udzielenia pomocy osobom będącym w potrzebie (55 interwencji), osób nietrzeźwych (16 interwencji), spożywania alkoholu w miejscu zabronionym (13 interwencji) oraz zakłóceń porządku publicznego (6 interwencji),

Wbrew potocznym opiniom, operatorzy miejskiego monitoringu nie wypatrywali szczególnie łamiących przepisy drogowe. Wykroczeń drogowych przez cały miesiąc dostrzeżono niewiele - takich interwencji było zaledwie 6.

Narkotyki na starówce? To się zdarza. W maju w związku z posiadaniem i zażywaniem substancji niedozwolonych podjęto dwie interwencje. Bójki? Kamery ujawniły jedną i tylko ten jeden raz interweniowano.

Prawdziwą plagą na starówce pozostają jednak brudasy i dewastatorzy. Jak podlicza Straż Miejska w Toruniu, tylko w maju podjęto 36 interwencji w związku z zanieczyszczaniem miejsc publicznych oraz 47 wobec uszkodzeń w infrastrukturze komunalnej i awarii.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dodatkowe patrole oraz czujne oczy kamer monitoringu mają chronić torunian i turystów

Jak miasto jest przygotowane pod kątem bezpieczeństwa do sezonu turystycznego? Przypomnijmy, że bieżący rok jest już kolejnym, w którym Toruń opłaci dodatkowe patrole policyjne, strzegące bezpieczeństwa mieszkańców i turystów.

-W ramach przekazanej przez miasto kwoty 695 tys. zł możliwe będzie zorganizowanie około 2 tysięcy 316 dodatkowych służb. W zakresie swoich zadań policja współpracuje ściśle z toruńską Strażą Miejską. Przykłady wspólnych działań to zabezpieczanie imprez o charakterze masowym czy "Bezpieczna Strefa Turystyczna" w wysokim sezonie turystycznym - wylicza Urząd Miasta Torunia.

Obszarem ścisłej współpracy policji i municypalnych jest właśnie monitoring miejski. Tu warto przypomnieć, że pierwsze kamery w naszym mieście pojawiły się w 2000 roku i zostały zainstalowane na starówce - na budynkach przy ul. Szerokiej 43 oraz przy Rynku Nowomiejskim 18. Kamery te obsługiwane były przez dyżurnego z komisariatu policji przy ul. Wały gen. Sikorskiego 12 w Toruniu.

A dziś? Sieć miejskiego monitoringu wspierają już łącznie 544 kamery, z czego 115 znajduje się na terenie zespołu staromiejskiego. Wielokrotnie już ten monitoring pomagał wyłapywać niebezpieczne sytuacje, ruszać z pomocą czy ustalać tożsamość sprawców wykroczeń lub przestępstw.

Polecamy

Alkohol w sklepach i klubach na starówce. Można przystąpić do porozumienia

Przypomnijmy, że od 2017 roku obowiązuje trójstronne porozumienie podpisane między Gminą Miasta Toruń, policją a przedsiębiorcami ze starówki. Strony tego paktu zobowiązały się do podjęcia działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców i turystów na terenie całego zespołu staromiejskiego Torunia.

-W ramach tego projektu prowadzone były specjalne szkolenia dla pracowników i właścicieli klubów nocnych, restauracji i sklepów z alkoholem na temat odpowiedniego reagowania w sytuacjach zagrożenia, m.in. zgłaszania przebywania osób zachowujących się w sposób podejrzany czy agresywny oraz zdarzeń z terenu starówki, a także potrzeby skierowania dodatkowego patrolu w wybrany rejon - przypomina magistrat.

Właściciele zobowiązani są także do umieszczenia w widocznym miejscu numerów telefonów do Straży Miejskiej i policji oraz przestrzegania zasad dotyczących zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim.

Wspomniane porozumienie podpisało 22 właścicieli lokali i klubów nocnych, a kolejni przedsiębiorcy mogą ją wciąż podpisać w Biurze Toruńskiego Centrum Miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska