Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Toruń. Grozili, że ujawnią jego orientację seksualną. Przystawili lufę pistoletu do głowy. Przelał łącznie 86 tysięcy zł!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Szantażowany i sterroryzowany mężczyzna przelał sprawcom łącznie 86 tysięcy zł.
Szantażowany i sterroryzowany mężczyzna przelał sprawcom łącznie 86 tysięcy zł. Polska Press archiwum
Zamożny mężczyzna z ul. Toruńskiej w Grudziądzu był szantażowany tym, że ujawniona zostanie jego orientacja seksualna, a potem napadnięty. Sprawcom przelał łącznie 86 tysięcy zł. W mikołajki drugi z napastników doczekał się "prezentu" - wyroku więzienia.

Nietypowa wystawa w Muzeum Okręgowym w Toruniu

od 16 lat

6 grudnia br. Sąd Okręgowy w Toruniu ogłosił wyrok dla Łukasza R. - drugiego ze sprawców opisywanych napaści. Za dokonanie rozboju z pistoletem pneumatycznym w ręku i grożenie ofierze śmiercią skazał go na 3,5 roku bezwzględnego więzienia.

Wcześniej, bo już na początku stycznia br. Sąd Okręgowy w Toruniu osądził jego wspólnika - Damiana K. Tego recydywistę uznał za winnego dwóch rozbojów dokonanych na tym samym mężczyźnie w Grudziądzu i skazał na 7 lat bezwzględnego więzienia.

Sprawa jest niezwykle bulwersująca. Co wydarzyło się w mieszkaniu ofiary przy ul. Toruńskiej w Grudziądzu wiosną 2022 roku? Oto szczegóły.

Marzec. Ofiarę szantażuje Damian K. i dostaje przelewem 49 tysięcy zł

21 marca 2022 roku Damian K. wpadł do mieszkania swojej ofiary przy ul. Toruńskiej w Grudziądzu. Mężczyznę szantażował tym, że ujawni i rozgłosi uwłaczające jego godności informacje. Dokładniej tym, że wszystkim ujawni, jakiej jest orientacji seksualnej.

Takimi groźbami dopiął swego - przerażony grudziądzanin spełnił żądanie przestępcy. Zalogował się w komputerze do bankowości elektronicznej i przelał na konto Damiana K. 49 tysięcy złotych.

Nie minął miesiąc, a najwyraźniej rozzuchwalony łatwym łupem Damian K. ponownie odwiedził swoją ofiarę. Tym razem jednak - 19 kwietnia 2022 roku - wpadł do mieszkania grudziądzanina już ze wspólnikiem. To był właśnie wspomniany na wstępie Łukasz R. Mężczyźni mieli ze sobą pistolet.

Kwiecień. Tym razem napastników jest już dwóch i mają broń. Kolejny przelew - na 37 tys. zł

Jak ustalił sąd, to Łukasz R. trzymał w dłoni broń. Był to pistolet pneumatyczny na śrut, ale napadnięty grudziądzanin miał prawo myśleć, że to broń palna. Napastnik przystawiał ofierze lufę do głowy i kolana. Groził, że jej użyje, więc de facto groził śmiercią.

Sterroryzowany mężczyzna znów wykonał żądanie napastnika - znów zalogował się na swoje bankowe konto. Tym razem przelał 37 tysięcy zł na konto Łukasza R. Sprawcy opuszczając mieszkanie nie pogardzili też znalezionymi tutaj czterema paczkami papierosów marki Winston...

Łącznie sterroryzowany mężczyzna przelał więc napastnikom wiosną ubiegłego roku 86 tysięcy zł.

Jakie kary dla napastników? Lata za kratami i zadośćuczynienie do zapłaty

Pierwszy za swoje czyny osądzony został Damian K. Ogłoszony na początku stycznia br. wyrok dla niego był jednym z pierwszych w 2023 roku. Sąd Okręgowy w Toruniu skazał go na 7 lat bezwzględnego więzienia. Poza tym nałożył na niego obowiązek poddania się terapii dla uzależnionych, zwrócenia ofierze zrabowanych pieniędzy oraz zapłacenia mu 18 tys. zł częściowego zadośćuczynienia. Ten wyrok jest już prawomocny.

Drugi ze sprawców usłyszał wyrok 6 grudnia br. Łukasz R. skazany został na 3,5 roku bezwzględnego więzienia. Poza tym ma oddać ofierze przywłaszczone pieniądze oraz zapłacić mu 10 tys. zł częściowego zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy. - Ten wyrok nie jest jeszcze prawomocny - zaznacza Jarosław Szymczak, asystent rzecznika sądu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska