Obejrzyj: Kulisy sesji fotograficznej Siła Kobiet 2022
Rusza budowa szkoły podstawowej przy ul. Strzałowej
Decyzja miasta w sprawie budowy nowej podstawówki w lewobrzeżnej części Torunia jest koniecznością. W ostatnich latach powstało tam wiele nowych osiedli zarówno w zabudowie wielorodzinnej, jak i jednorodzinnej. Działające w okolicy podstawówki - SP nr 14 przy ul. Hallera i kameralna SP nr 17 przy ul. Rudackiej pękają w szwach. A na Stawkach i Rudaku wciąż przybywa rodzin z małymi dziećmi. To także był powód oświatowych inwestycji, które w ostatnich latach na tych terenach przeprowadziło miasto. Rozbudowana została między innymi Szkoła Podstawowa nr 14 przy ul. Hallera, Szkoła Podstawowa nr 15 przy ul. Paderewskiego, czy Przedszkole Miejskie nr 12 przy ul. Złotej. Na Stawkach, przy ul. Andersa powstał też nowy żłobek miejski. Bez kolejnej podstawówki na lewobrzeżu jednak się nie obejdzie.
- Teren budowy został już przekazany wykonawcy, więc formalnie można powiedzieć, że budowa ruszyła - mówi Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.
Koszt budowy wynosi 76,8 mln zł, z czego 65 mln zł pochodzi z Programu Inwestycji Strategicznych "Polski ład". Decyzja o dofinansowaniu zapadła w czerwcu 2022 r. Natomiast umowa z firmą Strabag podpisana została 25 listopada br. Wykonawca musi wybudować placówkę w ciągu 24 miesięcy.
Miasto złożyło zapytanie o pełnienie nadzoru autorskiego
Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia zwrócił się z prośbą o dostarczenie oferty cenowej na sprawowanie nadzoru autorskiego dla inwestycji. Budowa Szkoły Podstawowej przy ul. Strzałowej 15 w Toruniu.
Polecamy
- Rodzinie z Brzozówki pożar zabrał dom. Odbudowują go sąsiedzi: "Tacy ludzie to skarb"
- Anioły odpadły z Pucharu Polski. Tak kibicowaliście toruńskim siatkarzom [zdjęcia]
- Wielkie plantacje marihuany pod Chełmżą. Aresztowano grupę organizatorów!
- Toruń. Kobieta wjechała do salonu urody... przez okno! Odmówiła dmuchania w alkomat
Zakres rzeczowy pełnienia nadzoru autorskiego obejmuje:
- Roboty ogólnobudowlane, konstrukcyjne i wykończeniowe.
- Instalacje sanitarne (wod.-kan. C.O., wentylacja mechaniczna, gazowa, kotłownia).
- Instalacje elektryczne.
- Instalacje teletechniczne niskoprądowe.
- Zagospodarowanie terenu: m.in. ogrodzenie, zieleń, mała architektura, plac zabaw, boiska sportowe, bieżnia, drogi wewnętrzne i chodniki.
- Wyposażenie budynku oraz technologia kuchni.
Jaka będzie nowa szkoła?
Jak informuje magistrat, na całość inwestycji składa się budynek szkoły podstawowej z halą gimnastyczną oraz budynek przedszkola wraz z kuchnią i stołówką, budynek mediateki (nowoczesna biblioteka) obsługiwany przez Książnicę Kopernikańską, a także basen , który zaplanowany jest jako II etap inwestycji. Główny budynek szkolny będzie dwupiętrowy, częściowo podpiwniczony, z płaskim dachem, przeznaczony dla 32 oddziałów, 800 uczniów (8 klas po 4 oddziały w każdej klasie). Część sportowa będzie częściowo jedno-, a częściowo dwukondygnacyjna, niepodpiwniczona z płaskim dachem. Sala sportowa o wymiarach modularnych 30 x 18 m z widownią dla 100 osób. Przedszkole to budynek dwukondygnacyjny niepodpiwniczony z płaskim dachem. Będzie tam miejsce dla 8 oddziałów, czyli dla 200 dzieci. Mediateka będzie budynkiem dwukondygnacyjny niepodpiwniczonym, z płaskim dachem, funkcjonującym nie tylko na potrzeby szkoły ale również mieszkańców osiedla. Jeśli chodzi o basen to będzie to gmach częściowo jedno- a częściowo dwupiętrowy, w części podpiwniczony, z płaskim dachem, z niecką basenową o wymiarach 25 x 12,5 moraz widownią dla 64 osób.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?