Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń pamiętał o swojej Honorowej Obywatelce. Na jej grobie złożono kwiaty

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
W uroczystości złożenia kwiatów na grobie gen. prof. Elżbiety Zawackiej uczestniczyło kilka pokoleń torunian
W uroczystości złożenia kwiatów na grobie gen. prof. Elżbiety Zawackiej uczestniczyło kilka pokoleń torunian Grzegorz Olkowski
W poniedziałek 10 stycznia przypadała 13. rocznica śmierci generał profesor Elżbiety Zawackiej, Honorowej Obywatelki Torunia. Z tej okazji złożono kwiaty na jej grobie na cmentarzu św. Jerzego przy ulicy Gałczyńskiego.

Wideo. Nowe drony dla Wojska Polskiego

od 16 lat

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, szkół i przedszkola, których generał profesor Elżbieta Zawacka jest patronką, Wojska Polskiego oraz stowarzyszeń, w tym Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej.

-Naszą obecnością udowadniamy, że pamięć o czynach gen. prof. Elżbiety Zawackiej trwa i trwać będzie – mówił prezydent Michał Zaleski.

Torunianka w niebywale trudnych misjach

Gen. prof. Elżbieta Zawacka (1909-2009) była rodowitą torunianką, żołnierzem, kurierką Armii Krajowej i jedną z dwóch Polek ze stopniem generała brygady. Podczas II wojny światowej pod pseudonimami "Zelma", "Sulica" i "Zo" wypełniła ponad sto niebywale trudnych misji kurierskich. Wielokrotnie nielegalnie przekraczała granice przenosząc wiadomości i meldunki. Do legendy przeszedł jej najsłynniejszy rajd poprzez Niemcy, Austrię, Francję i Hiszpanię do Rządu RP w Londynie. To z tej misji powróciła do kraju jako "cichociemna" (była jedyną kobietą wśród "cichociemnych"), na własną prośbę skacząc na spadochronie do okupowanego kraju 10 września 1943 roku. Pełniła funkcję zastępcy szefa "Zagrody" - Działu Łączności zagranicznej Oddziału V Sztabu Komendy Głównej AK. Po upadku powstania warszawskiego nadal działała w służbie Państwa Podziemnego u boku gen. Leopolda Okulickiego. Dostarczyła do Szwajcarii pierwsze szczegółowe meldunki o sytuacji w kraju po upadku powstania.

Polecamy

Po wojnie w 1951 roku została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa i z 10-letnim wyrokiem osadzona w więzieniu. Wyszła na wolność w 1955 roku. Powróciła, wciąż dyskryminowana, do pracy w szkole w Sierpcu i Toruniu. Po uzyskaniu doktoratu nauk humanistycznych w 1965 roku, pracowała jako adiunkt, a po habilitacji (1973 rok) jako docent andragogiki Uniwersytetu Gdańskiego, skąd wróciła do rodzinnego Torunia. Do 1978 roku była pracownikiem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Patronka szkół, wielokrotnie odznaczana

Odznaczona została m.in. Orderem Virtuti Militari, Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Walecznych. Jej imię noszą w Toruniu Szkoła Podstawowa nr 27, Zespół Szkół Ekonomicznych, fundacja badająca dzieje Armii Krajowej i wojskowej służby Polek - Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej, Biblioteka Pedagogiczna, a także nowy most drogowy oraz jeden z tramwajów typu Swing.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska