MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Rewolucja na starówce. Nowe boisko i dziedziniec dla SP nr 1 - pożegnanie z asfaltem!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
W XIX wieku ten budynek przy ul. Wielkie Garbary był siedzibą jedynej żeńskiej (pruskiej) szkoły w Toruniu. Uczyło się w nim średnio 550 uczennic w wieku od 7 do 20 lat. Obecnie to siedziba SP nr 1. Etapami przechodzi gruntowną modernizację.
W XIX wieku ten budynek przy ul. Wielkie Garbary był siedzibą jedynej żeńskiej (pruskiej) szkoły w Toruniu. Uczyło się w nim średnio 550 uczennic w wieku od 7 do 20 lat. Obecnie to siedziba SP nr 1. Etapami przechodzi gruntowną modernizację. Grzegorz Olkowski
Szkoła Podstawowa nr 1 na starówce zyska nowoczesne boisko sportowe z prawdziwego zdarzenia i nowy dziedziniec. Nastąpi tu pożegnanie z asflatem. Dziś (22.03) w Urzędzie Miasta Torunia otwierano koperty z ofertami od firm, które chcą wykonać zadanie. Nie będzie ono proste, bo prace dotyczą zabytkowej scenerii, a pod boiskiem biegnie kanał Strugi Toruńskiej.

Obejrzyj: Odkrywamy Toruń. Spacerkiem po Chełmińskim i Mokrem

od 16 lat

Ta inwestycja miejska to już kolejny etap kosztownej modernizacji szkoły, która - etapami - trwa od 2019 roku. Całość kosztu modernizacji SP nr 1 miasto oszacowało na ponad 13 milionów zł. W jej skład weszły między innymi: remont elewacji, docieplenia, wymiana stolarki okiennej, remonty niektórych pomieszczeń, modernizacja ogrodzenia frontowego. Wszystko, oczywiście, pod czujnym okiem miejskiego konserwatora zabytków.

Zabytkowy budynek w sercu Torunia, z ciekawą historią

Budynek szkoły przy ul. Wielkie Garbary to cenny element historii miasta. W tym budynku, którego budowę ukończono w 1883 roku, działała Obywatelska i Średnia Szkoła Żeńska. Autorem projektu był radca budowlany Julian Rehberg. W XX-leciu międzywojennym działało tam Miejskie Gimnazjum i Liceum Klasyczno-Humanistyczne Żeńskie. W czasie II wojny światowej natomiast funkcjonowała tutaj lecznica dla żołnierzy niemieckich, a następnie szpital polowy dla żołnierzy radzieckich.

Od dziesięcioleci natomiast obiekt służy uczniom ze starówki. Przystosowywanie zabytkowej materii do potrzeb dzieci i wymogów współczesności łatwe nie jest. Ma również swoją cenę. Krok po kroku jednak wielkie zmiany w Szkole Podstawowej nr 1 następują. Teraz nadszedł czas na modernizację boiska i dziedzińca. Po zmianach uczniowie zyskają obiekt sportowy z prawdziwego zdarzenia, ale nienaruszający zabytkowej tkanki otoczenia.

Nowe boisko i dziedziniec szkoły. Koniec z asfaltem! Będzie nawierzchnia poliuretanowa i granit

Jak wspomnieliśmy na wstępie, dziś (22 marca) w Urzędzie Miasta Torunia otwierano koperty z ofertami od firm, które zgłosiły się do przetargu na remont boiska i wymianę nawierzchni na dziedzińcu głównym. Wydział Inwestycji i Remontów przekazał nam, że zainteresowanych zadaniem nie brakowało. O tym, kogo wybrano, poinformujemy niebawem.

Jakie prace wykonać będzie miał zwycięzca przetargu? Po pierwsze, rozebrać należy starą, asfaltową nawierzchnię boiska. W jego miejsce zbudowane ma zostać nowe, wielofunkcyjne boisko sportowe z prawdziwego zdarzenia: z bezpieczną nawierzchnią poliuretanową, bramkami, słupkami, ławkami i inną infrastrukturą.

Starą i zniszczoną nawierzchnię dziedzińca natomiast - asfaltową i betonową - zastąpić ma granit. W obu przypadkach zadbać trzeba fachowo o odwodnienie podłoża. Boisko odwadniane ma być liniowo, a dziedziniec - punktowo.

Pod boiskiem biegnie kanał Strugi Toruńskiej. Modernizacja obejmuje wymianę całości żelbetowych płyt, które go przykrywają. Poza tym, wykonawca zadania będzie musiał jeszcze odremontować, a nawet częściowo wymienić granitowe schody wejściowe do szkolnego budynku.

Cała opisywana modernizacja ma zostać wykonana według projektu opracowanego przez firmę Goldman& White Line Architects. Głównym kryterium przetargowym Urząd Miasta Torunia ustanowił cenę, za którą wykonawca podejmie się tych prac. Związany będzie umową od 20 kwietnia - taki jest plan.

WARTO WIEDZIEĆ: Kiedyś była to jedyna żeńska szkoła w Toruniu

  • Dawna Töchterschule - Szkoła Żeńska dla Wyższego Kształcenia to zabytkowy budynek z 1881-1883 roku, będący dziś siedzibą Szkoły Podstawowej nr 1 w Toruniu. Pierwotnie była to jedyna państwowa (pruska) szkoła żeńska w Toruniu. Przeciętnie uczyło się tu 550 uczennic w wieku od 7 do 20 lat. Była to uczelnia dziesięcioklasowa, przedłużona o trzy klasy seminarium nauczycielskiego.
  • Autorem projektu budynku był radca budowlany Julian Rehberg. Gmach nawiązuje stylistycznie do form klasycystycznych. Rozplanowany na rzucie kwadratowej litery U swoimi bocznymi skrzydłami tworzy dziedziniec. Tutaj w skrzydle poprzecznym dominuje duży ryzalit, którego górna część nawiązuje do architektury ateńskiego Partenonu z tympanonem z zegarem i kolumnadą na ostatnim piętrze. Na wieńczących budynek gzymsach stoją dwie kamienne rzeźby aniołów trzymających tarcze herbowe Torunia, a na ryzalicie palmety. Są to stylizowane liście palmy mające symbolizować: zwycięstwo, triumf, pierwszeństwo, doskonałość w nauce i dziedzinach artystycznych. (Za: Toruński Portal Turystyczny).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska