Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Te 12 inwestycji zmieni lewobrzeże! Gdzie będą realizowane?

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Most ZachodniBudowa Mostu Zachodniego jest obecnie na etapie wstępnych przygotowań. Na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg firma Sweco Polska przygotowuje studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla inwestycji i uzyska dla niej tzw. decyzję środowiskową. Powstać ma most jednojezdniowy. Planowany jest w osi Szosy Okrężnej na prawym brzegu Wisły, a na lewym byłby połączony węzłami z drogą wojewódzką nr 273 w Małej Nieszawce oraz drogą krajową nr 15. Wspomniane studium ma być gotowe w lipcu 2025 roku. Rozpoczęcie budowy jest zależne od zdobycia na nią funduszy zewnętrznych - państwowych lub unijnych. Kiedyś pojawiał się rok 2030 jako termin oddania Mostu Zachodniego do użytku.
Most ZachodniBudowa Mostu Zachodniego jest obecnie na etapie wstępnych przygotowań. Na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg firma Sweco Polska przygotowuje studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla inwestycji i uzyska dla niej tzw. decyzję środowiskową. Powstać ma most jednojezdniowy. Planowany jest w osi Szosy Okrężnej na prawym brzegu Wisły, a na lewym byłby połączony węzłami z drogą wojewódzką nr 273 w Małej Nieszawce oraz drogą krajową nr 15. Wspomniane studium ma być gotowe w lipcu 2025 roku. Rozpoczęcie budowy jest zależne od zdobycia na nią funduszy zewnętrznych - państwowych lub unijnych. Kiedyś pojawiał się rok 2030 jako termin oddania Mostu Zachodniego do użytku. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu
Lewobrzeżny Toruń mocno zmienił się w ostatnich latach. Przybyło w nim mieszkańców, wzrosły też oczekiwania żyjących w tej części miasta ludzi. Sprawdziliśmy więc, czego się w najbliższych miesiącach i latach się tu mogą doczekać.

Tak działa robot da Vinci w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu!

od 12 lat

Lewobrzeżny Toruń to cztery osiedla: Podgórz, Stawki, Rudak i Czerniewice. To 1 kwietnia 1938 roku było to osobne miasto - Podgórz. Wówczas zostało przyłączone do Torunia. Pozostałością po osobnym funkcjonowaniu Torunia i Podgórza były do 1992 roku różnice w strukturze administracyjnej kościoła katolickiego. Prawobrzeżny Toruń należał do diecezji chełmińskiej, lewobrzeżny - do archidiecezji gnieźnieńskiej. Sytuacja zmieniła się 32 lata temu, gdy na mocy bulli papieża Jana Pawła II "Totus Tuus Poloniae Populus" tereny miasta na obu brzegach Wisły znalazły się w diecezji toruńskiej. Nic się jednak nie zmieniło i nie zmieni w ujęciu geografii historycznej: prawobrzeżny Toruń to część ziemi chełmińskiej, lewobrzeżny - Kujaw.

Lewobrzeżny Toruń: wielkie zmiany w ostatnich latach

Wspomniane przyłączenie lewobrzeża to Torunia w 1938 roku nie było operacją łatwą. Wiele było obaw o to, że potrzeby jego mieszkańców zostaną zdominowane przez te prawobrzeżnych torunian. Takie odczucie u niektórych ludzi z lewobrzeża istniało przez lata i... istnieje do dziś. Słychać choćby opinię, że w kontekście rozwoju Torunia najważniejszy zdaje się być choćby dla władz miasta Jar, a lewobrzeże znajduje się na dalszym planie.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Jak jest w rzeczywistości? Pewne jest, że lewobrzeże mocno zmieniło się w ostatnich latach. Impulsem było oczywiście przede wszystkim oddanie do użytku w grudniu 2013 roku mostu imienia generał Elżbiety Zawackiej. Efektem było wiele inwestycji, przede wszystkim mieszkaniowych, na Rudaku i w dużej części Stawek. Znacząco przybyło tu mieszkańców. Wcześniej podobnie było na Podgórzu.

Lewobrzeżny Toruń: ile osób mieszka w tej części miasta?

Najludniejszą częścią lewobrzeża są Stawki. Według danych Urzędu Miasta, na koniec roku 2023 zameldowanych było tu 11 562 osoby. Oto szczegółowe dane dla poszczególnych osiedli lewobrzeża:

  • Stawki - 11 562 zameldowanych (11 353 na pobyt stały, 209 na pobyt czasowy),
  • Podgórz - 10 838 zameldowanych (10 194 na pobyt stały, 644 na pobyt czasowy),
  • Czerniewice - 2129 zameldowanych (2113 na pobyt stały, 16 na pobyt czasowy),
  • Rudak - 963 zameldowanych (957 na pobyt stały, 6 na pobyt czasowy).

W sumie daje to 25 492 osoby zameldowane w lewobrzeżnym Toruniu na koniec 2023 roku (24 617 na stałe, 875 czasowo). Dodajmy, że w całym Toruniu było wówczas 178 253 zameldowanych (172 023 na stałe, 6230 czasowo).

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Wzrost liczby mieszkańców oznacza wzrost oczekiwań dotyczących rozwoju infrastruktury - w tym przypadku na lewobrzeżu. Czego więc torunianie z tej części miasta mogą się spodziewać w najbliższych miesiącach i latach. Co tu powstaje, a co powstanie? Sprawdzić to można w galerii będącej częścią tego tekstu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska