Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Terytorialsi szkolili się pod okiem snajperów z USA

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Żołnierze z Gwardii Narodowej Stanu Illinois w trakcie tygodniowego kursu snajperskiego uczyli żołnierzy WOT m.in. poruszania się w warunkach walki miejskiej czy strzelania z pojazdu.
Żołnierze z Gwardii Narodowej Stanu Illinois w trakcie tygodniowego kursu snajperskiego uczyli żołnierzy WOT m.in. poruszania się w warunkach walki miejskiej czy strzelania z pojazdu. Grzegorz Olkowski
Żołnierze z Gwardii Narodowej Stanu Illinois w trakcie tygodniowego kursu snajperskiego uczyli żołnierzy WOT m.in. poruszania się w warunkach walki miejskiej czy strzelania z pojazdu.

Zobacz wideo: Tyle trzeba zapłacić za ogródek letni na starówce

od 16 lat

Podczas tygodniowego szkolenia żołnierze z USA szkolili terytorialsów z brygad z całego kraju. W ćwiczeniach brali udział także funkcjonariusze straży granicznej i policji.

Szkolenia WOT w Toruniu. Tego się uczą terytorialsi

- Już w ubiegłym roku wspólnie z Gwardią Narodową Stanu Illinois przeszkoliliśmy blisko 800 terytorialsów. Tegoroczna kontynuacja współpracy pozwala nam nie tylko na rozszerzenie tematyki zajęć, ale także daje nowe możliwości i perspektywy na przyszłość - mówi płk Edward Chyła komendant Centrum Szkolenia WOT z Torunia. - Dzięki realizowanym szkoleniom, nasi instruktorzy wspólnie z Amerykanami wymieniają się wiedzą i doświadczeniem, które w przyszłości z pewnością przełoży się na podniesienie poziomu wyszkolenia polskich żołnierzy – dodaje.

Polecamy

Do końca lipca w Toruniu w przygotowanych kursach snajperów, operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN oraz medycyny pola walki (Combat Medic) udział weźmie ponad 500 terytorialsów z całego kraju. - Wiedzę i umiejętności polskich żołnierzy oceniam 10 na 10. Są oni dumni ze służby w swoim kraju, a dzięki współpracy z nimi mamy możliwość nie tylko przekazania swojej wiedzy, ale także zyskania nowego doświadczenia. Cieszę się, że osobiście mogłem wziąć udział w tym projekcie, a także poznać polskich żołnierzy – dodaje David, instruktor z Gwardii Narodowej Stanu Illinois.

WOT w Toruniu. Ma być więcej szkoleń

Finałem realizacji dotychczasowej współpracy będzie oficjalne podpisanie porozumienia pomiędzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, a ich amerykańskim odpowiednikiem – 129 Regional Training Institute w Springfield. Terytorialsi tłumaczą, że umowa ta pozwoli na utworzenie nowych kursów.

- Szkolenie oceniam wzorowo. Dzięki współpracy z amerykańskimi instruktorami mamy możliwość nie tylko wymiany doświadczeń, ale także spojrzenia na to wszystko, czego dotychczas się uczyliśmy z innej perspektywy - chwali uczestnik szkolenia z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Warto zaznaczyć, że tegoroczny kurs skupiony jest głównie na
działalność w terenie zurbanizowanym, a dzisiejsze strzelania są kwintesencją działania snajpera w mieście.

Polecamy

W czasie tygodniowego kursu snajperskiego żołnierze zapoznają się z zasadami skrytego poruszania się w terenie zurbanizowanym, zakładania stanowisk obserwacyjnych w budynkach czy też przygotowania do ich potencjalnej obrony.

- Zajęcia zakładają także realizację praktycznych strzelań na odległościach od 300 do 1300 metrów między innymi z pojazdu czy też z różnych wymuszonych postaw strzeleckich. Dodatkowo żołnierze ćwiczyli także działanie w sytuacjach awarii broni długiej i posługiwania się bronią krótką - dodaje ppor. Krzysztof Wójcik, oficer prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu.

Zdjęcia z poligonu w naszej galerii!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska