Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

Toruńskie tramwaje napędzane owsem i słomą

Toruńskie tramwaje napędzane owsem i słomą

szs

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Toruńskie tramwaje napędzane owsem i słomą
To kopalnia wiedzy o historii toruńskiej komunikacji! Dosłownie kopalnia, muzeum schowane jest bowiem w podziemiach zajezdni przy Sienkiewicza.
Toruńskie tramwaje napędzane owsem i słomą

To kopalnia wiedzy o historii toruńskiej komunikacji! Dosłownie kopalnia, muzeum schowane jest bowiem w podziemiach zajezdni przy Sienkiewicza.


">Dwie salki, w sumie nieduże. Czego tam jednak nie ma! Tablica z rozkładem jazdy toruńskich tramwajów (ważnym do 15 grudnia 1936 roku), tabliczka z tramwaju linii nr 2, według której kursuje on między Bromberger - Vorstadt i Bahnhof Mocker - pamiątka z czasów okupacji. Wywieszka surowo zabraniająca spluwania w tramwajach (swoją drogą nie jest wcale taka anachroniczna, nadal by się takie przydały na ulicach), poza tym dziesiątki zdjęć, biletów, kasowników i innych rzeczy w dawnym tramwaju niezbędnych. Są nawet podkowy, letnie i zimowe.


- Odkryliśmy je w dawnej stajni, pamiętać przecież trzeba, że pierwsze tramwaje, które 120 lat temu wyjechały na toruńskie ulice, były tramwajami konnymi - mówi Edyta Urtnowska, kustosz muzeum przy Sienkiewicza. - W tamtych czasach jeden koń zjadał dziennie 21 kilogramów paszy.


Czerpiąc energię z takiej dawki słomy i owsa, koń ruszał w trasę, która wytyczona została po wcześniejszych dokładnych badaniach rynku. Połączyła ona bardzo bogate wtedy Bydgoskie Przedmieście ze Starym Miastem, do którego tramwaje wjeżdżały ulicą Kopernika, skręcały z niej w Ducha Świętego i dalej, przez Rynek Staromiejski, toczyły się Szeroką i obecną Królowej Jadwigi, do Rynku Nowomiejskiego, skąd podobno na początku wjeżdżały w ul. Świętego Jakuba i tędy zmierzały do Dworca Miasto. Informacja dotycząca przejazdu szlakiem Świętego Jakuba nie jest pewna, dość wcześnie bowiem tramwaje zostały skierowane ulicami św. Katarzyny i Warszawską.


Zgrzyt kół na szynach, które zresztą równie można znaleźć wśród eksponatów, nie są jedynym dźwiękiem, jaki można tu sobie wyobrazić. Na ceglanej ścianie wisi tu oryginalny dzwonek tramwajowy, z którego można skorzystać, poza tym w piwnicy sporo jest śladów bogatej działalności toruńskich tramwajarzy, która nie była bezpośrednio związana z transportem.


- Przed wojną powstała orkiestra zakładowa, która przygrywała m.in. w Parku Miejskim i w „Tivoli” przy dawnym kinie „Echo” - opowiada Edyta Urtnowska. - Została rozwiązana pod koniec lat 80. ub. wieku, nasz trębacz nadal jednak odgrywa czasami hejnał miejski, a jego trąbka znajduje się w naszym muzeum.


Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że przed wojną dawne kino „Echo” nazywało się „Nowości”.


Tramwajarze mieli swoją orkiestrę, kino, z którego zachował się projektor oraz kilka pudeł filmowych, mieli także swój teatr.

Wiekowa zajezdnia kryje zresztą kilka teatralnych ciekawostek, w 1994 roku odbywał się tu jeden ze spektakli festiwalu Kontakt. Na widowni pojawił się m.in. Andrzej Wajda, co widać na kilku zdjęciach.(szs)

Warto wiedzieć


  • Muzeum jest ciekawe, dostęp do niego jest niestety ograniczony. Swoją wizytę trzeba najpierw zgłosić i się umówić. W wyprawie do przeszłości toruńskiej komunikacji miejskiej przyda się więc na pewno nr tel. centrali MZK - 56 65-55-200.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tomik (gość)

Zgłoś naruszenie treści

A może by tak wzorem Krakowa czy Ciechocinka przywrócić w na toruńskiej starówce chociaż po dwie dorożki i 1 tramwaj konny jako atrakcję turystyczną? Podobnie jak z zabytkowym, darmowym tramwajem....rozwiń całość

A może by tak wzorem Krakowa czy Ciechocinka przywrócić w na toruńskiej starówce chociaż po dwie dorożki i 1 tramwaj konny jako atrakcję turystyczną? Podobnie jak z zabytkowym, darmowym tramwajem. Czemu nie?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Stasek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

" Informacja dotycząca przejazdu szlakiem Świętego Jakuba nie jest pewna".Jest pewna. Proszę przespacerować się ulicą Wola Zamkowa i na budynku blisko ul sw.Jakuba na scianie budynku jest element...rozwiń całość

" Informacja dotycząca przejazdu szlakiem Świętego Jakuba nie jest pewna".Jest pewna. Proszę przespacerować się ulicą Wola Zamkowa i na budynku blisko ul sw.Jakuba na scianie budynku jest element mocowania sieci tracyjnej.Mozna tez znalesc ten element na http://otoruniu.net/ w zagadkach rozwiazanych wpisac tramwaje i szukać zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo