Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trasa czeka na pozwolenie

Zbigniew Juchniewicz
Decyzja środowiskowa dla budowy trasy średnicowej w Toruniu - pod pewnymi warunkami - została zatwierdzona.

Decyzja środowiskowa dla budowy trasy średnicowej w Toruniu - pod pewnymi warunkami - została zatwierdzona.

<!** Image 3 align=none alt="Image 188958" sub="Pierwszy odcinek trasy średnicowej ma mieć dwie jezdnie, każda z dwoma pasami ruchu. Prac jeszcze nie rozpoczęto, na przeszkodzie stoją m.in. stawy, których broni część mieszkańców pobliskich bloków [Fot.: Grzegorz Olkowski]">Tak na początku lutego postanowił Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Sprawą zajmował się prawie dwa lata. Tyle czasu minęło od złożenia protestów do decyzji przez mieszkańców budynków z ulicy Świętopełka oraz stowarzyszenie „Toruń bez hałasu”.

- Teraz Miejski Zarząd Dróg czeka na wydanie pozwolenia na budowę - powiedziała nam Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik MZD w Toruniu. Inwestycja, warta niemal 33 mln złotych, miała się rozpocząć w październiku 2010 roku.

<!** reklama>Pierwszy odcinek trasy średnicowej, o długości niemal 1,5 kilometra, ma mieć dwie jezdnie, każda z dwoma pasami ruchu, przy skrzyżowaniach poszerzona do czterech pasów. Jezdniom mają towarzyszyć obustronne chodniki, ścieżka rowerowa oraz odwodnienie. Na pierwszym odcinku trasy średnicowej ma stanąć niemal 200 latarń.

Obok wieżowców i pawilonów

Sprawa jest skomplikowana. Trasa ma przebiegać około 60 metrów od budynków stojących przy ulicy Wybickiego. To rzeczywiście niewiele. Co prawda projektant wskazał, że w tych miejscach trasę średnicową, a raczej sąsiadujących z nią mieszkańców, mają chronić ekrany dźwiękochłonne o wysokości 6 metrów, a więc takie, jakie stosuje się przy autostradach, jednak problem polega na tym, że wiele budynków w sąsiedztwie trasy to wieżowce.

<!** Image 4 align=none alt="Image 188958" >W dalszej części przebiegu trasa ma się znajdować w sąsiedztwie pawilonów handlowych przy Wybickiego w sąsiedztwie ulicy Legionów. Ekrany mają się znajdować po przeciwnej stronie, czyli będą chroniły budynki osiedla Tysiąclecia oraz osiedle przy zbiegu ulic: Wybickiego i Kołłątaja. Tu jednak odległości od projektowanej trasy są jeszcze mniejsze, bo wynoszą zaledwie 32 metry.

Ekrany na przeszkodzie

Żadnych prac dotychczas nie rozpoczęto, bo od dwóch lat trwa wymiana argumentów pomiędzy GDOŚ a Miejskim Zarządem Dróg w Toruniu. Chodzi o stawy w rejonie osiedla przy ul. Świętopełka oraz bliskość osiedla przy ul. Wybickiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska