Trwa Narodowy Spis Powszechny. Jest obowiązkowy dla każdego! Czy można odmówić? Jak wziąć udział? O co pytają rachmistrzowie?

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Spis powszechny rozpocznie się w najbliższy czwartek o północy w sieci. Spisać się można samodzielnie wchodząc na stronę spis.gov.pl. Jeśli nie mamy dostępu do Internetu możemy wysłać na numer infolinii 22 279 99 99 lub zadzwonić do Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego, który skontaktuje z nami odpowiednią osobę do spisania naszych danych telefonicznie lub w miejscu zamieszkania. Spis jest obowiązkowy. O co nas zapytają? Szczegóły na kolejnych slajdach.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
Spis powszechny ruszył w kwietniu. Spisać się można samodzielnie wchodząc na stronę spis.gov.pl. Jeśli nie mamy dostępu do Internetu możemy wysłać na numer infolinii 22 279 99 99 lub zadzwonić do Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego, który skontaktuje z nami odpowiednią osobę do spisania naszych danych telefonicznie lub w miejscu zamieszkania. Spis jest obowiązkowy. O co nas zapytają? Szczegóły w tekście poniżej.

Zobacz video: Dodatkowe pieniądze dla emerytów

Jak działa Narodowy Spis Powszechny? Co i kogo obejmuje?

Raz na dziesięć lat w Polsce zbiera się dane o obywatelach. Narodowy Spis Powszechny pokazuje, jak żyjemy i jak na przestrzeni lat zmienia się struktura społeczna, demografia i warunki życia. Badaniem objęty jest każdy mieszkaniec Polski, a także cudzoziemcy przebywający w Polsce na stałe lub czasowo.

Polecamy

Spisowi podlegają także Polacy przebywający czasowo za granicą (bez względu na okres przebywania), którzy nie wymeldowali się z pobytu stałego w Polsce w związku z wyjazdem na stałe za granicę, osoby bezdomne bez dachu nad głową – obywatele polscy i cudzoziemcy. Spis powszechny obejmuje też mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Narodowy Spis Powszechny 20201. Jak skontaktują się rachmistrzowie?

Od 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl będzie dostępny link do aplikacji do samospisu. Trzeba będzie do niego użyć numeru pesel i nazwiska rodowego matki. Swoje dane można też podać telefonicznie dzwoniąc na numer infolinii Narodowego Spisu Powszechnego: 22 279 99 99.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy czyli 1200 zł dla każdego i 6...

Z osobami, które nie spiszą się samodzielnie skontaktują się telefonicznie rachmistrzowie spisowi, by przeprowadzić z nimi wywiad telefoniczny. 22 279 99 99 lub 22 82 88 888 to dwa numery, z których będą korzystać rachmistrzowie, dlatego warto je sobie zapisać. Spis obsługują Wojewódzkie Urzędy Statystyczne, które mogę wysłać rachmistrza do naszego miejsca zamieszkania. Dawniej rachmistrzowie chodzili po domach, ale w pandemii trudno sobie wyobrazić taką sytuację, dlatego warto spisywać się przez Internet albo telefonicznie.

Do kiedy potrwa Narodowy Spis Powszechny?

Spis rusza 1 kwietnia i potrwa najprawdopodobniej do 30 września (obecny stan prawny wskazuje termin zakończenia na 30 czerwca ale trwa proces nowelizacji ustawy wydłużający czas badania do 6 miesięcy).

Warto przeczytać

Spis Powszechny. Jakie zadadzą pytania?

Spis jest zbiorem informacji o polskim społeczeństwie. Na podstawie danych w nim uzyskanych i ich analizie wydawane są różne decyzje na szczeblu ogólnopolskim czy samorządowym. M.in. na podstawie danych ze spisu o strukturze wiekowej czy zawodowej ludności przyznawane są różne dotacje dla poszczególnych gmin, czy miast. Przedsiębiorcy czy inwestorzy na danym terenie także potrzebują danych.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Na podstawie informacji uzyskanych w spisie powszechnym wydawane są decyzje dotyczące pomocy finansowej np. w ramach programu „Gospodarka wodno-ściekowa”, czy wymiany pieców. Jednym z pytań, jakie znajdziemy w spisie jest pytanie o to, czym ogrzewamy dom lub mieszkanie: Proszę wskazać przeważający rodzaj paliwa lub źródło energii stosowane do ogrzewania mieszkania. Mamy do wyboru kilka rodzajów i musimy zaznaczyć właściwy dla nas. Oprócz podstawowych danych t. j. imię, nazwisko, pesel pytania w spisie powszechnym dotyczą również:

  • wieku,
  • stanu cywilnego,
  • wykształcenia,
  • zawodu,
  • aktywności ekonomicznej,
  • niepełnosprawności,
  • charakterystyki etniczno-kulturowej,
  • migracji.

"Gdzie Pan(i) mieszkał(a) w dniu 31 marca 2021 r. o godzinie 24:00?" - to jedno z przykładowych pytań odnośnie miejsca zamieszkania, ale możemy też zostać zapytani o nasze wyznanie religijne, czy pracę zarobkową np. Czy w tygodniu od 25 do 31 marca 2021 r. wykonywał(a) Pan(i) jakąkolwiek pracę przynoszącą zarobek lub dochód bądź pomagał(a) bez umownego wynagrodzenia w rodzinnej działalności gospodarczej?

Polecamy

Narodowy Spis Powszechny jest obowiązkowy! Będą kary za brak danych

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest naszym obowiązkiem. Zgodnie z prawem, za uchylanie się od obowiązku statystycznego grozi kara grzywny do 5 tys. zł. Kary nakłada sąd, do którego sprawę wnosi właściwy geograficznie urząd statystyczny.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie