MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa remont ulicy Łącznej w Toruniu. Pomoże on w lepszym skomunikowaniu lewobrzeża

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Ulica Łączna ma być wyremontowana i rozbudowana do końca 2024 roku
Ulica Łączna ma być wyremontowana i rozbudowana do końca 2024 roku MZD Toruń
Na toruńskim osiedlu Stawki trwa intensywna rozbudowa ulicy Łącznej. To jedna z inwestycji realizowanych przy współudziale pieniędzy z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Ulica Łączna ma duże znaczenie dla lokalnej sieci drogowej. Tworzy z pozostałymi ulicami bardzo istotny fragment układu komunikacyjnego, zapewniającego obsługę dynamicznie rozwijającego się osiedla mieszkaniowego. Początek inwestycji ma miejsce na skrzyżowaniu z ulicą Stawki Południowe i przebiega w kierunku Okólnej, łącząc się na końcu z Kniaziewicza. Po rozbudowie Łącznej mieszkańcy Stawek będą mogli swobodnie i bezpiecznie dojeżdżać do kluczowych dróg, na przykład Trasy Średnicowej Podgórza (ulica Andersa) i Łódzkiej, prowadzącej ruch w kierunku obu przepraw mostowych.

Jakie prace są wykonywane?

- W ramach robót budowlanych trwających od lipca 2023 roku na całej długości rozbudowywanej drogi zlikwidowano kolizje z sieciami podziemnymi: energetyczną, gazową i telekomunikacyjną oraz wykonano kanalizację deszczową - mówi Agnieszka Kobus - Pęńsko, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. - Na kilku odcinkach drogi, o łącznej długości 1,4 kilometra, prowadzone są prace związane z konstrukcją jezdni. Na odcinku pół kilometra między ulicą Lilii Wodnych a skrzyżowaniem z ulicą Sitowia wykonano już roboty związane z budową warstwy bitumicznej. Na zachodnim kierunku - od Okólnej do Kniaziewicza - trwają z kolei prace związane z korytowaniem drogi i przygotowaniem do wykonania podbudowy z kruszywa.

Dodajmy, że w ciągu ulicy Łącznej, na wysokości ulicy Tataraków, powstaje także pętla autobusowa. Trwają tam roboty brukarskie oraz prace związane z budową peronów autobusowych.

Inwestycja za 16,5 miliona złotych

W ramach inwestycji ulica Łączna zyska jezdnię z dwoma pasami ruchu, chodnik i drogę rowerową. Na odcinku 1,4 kilometra powstanie zupełnie nowa infrastruktura drogowa z przystankami komunikacyjnymi, przebudowanymi skrzyżowaniami, zjazdami do posesji i nowym oświetleniem ulicznym. Koszt całej inwestycji to 16,5 miliona złotych, z czego połowa wydatków zostanie pokryta ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec 2024 roku.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Przypomnijmy, że dzięki Rządowemu Funduszowi Rozwoju Dróg Toruń pozyskał w zeszłym roku 30 milionów złotych. Dzięki temu zdecydował się na remonty i rozbudowę 11 dróg za łączną kwotę 61 milionów złotych. Zaplanowano prace na Szosie Okrężnej, ulicach Łokietka, Łącznej, Pająkowskiego, Drogi Trzeposkiej, Hebanowej, Platanowej, Olenderskiej, Watzenrodego, Heweliusza i Strobanda. Plan obejmował wybudowanie prawie sześciu kilometrów nowych dróg z chodnikami, drogami rowerowymi, zjazdami, oświetleniem i zatokami autobusowymi.

Najdłużej na Szosie Okrężnej i Jarze

Jedna z inwestycji zdążyła się już zakończyć w ubiegłym roku. Chodzi o ulicę Łokietka na odcinku od Młynów Wiedzy do Zaułka Dworcowego.

W 2025 roku zostaną zakończone dwie największe inwestycje, czyli rozbudowa Szosy Okrężnej i budowa dróg na osiedlu Jar. Ta pierwsza zmieni się na odcinku prawie 780 metrów. Powstanie tu zupełnie nowy układ drogowy. M. in. do dyspozycji kierowców będą dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu i powstanie rondo turbinowe na skrzyżowaniu Szosy Okrężnej z ulicą Gagarina. Remont zakończy się w sierpniu 2025 roku, podobnie jak inwestycja na Jarze. Tam z kolei powstanie 1800 metrów nowych dróg. Rozbudowana zostanie ulica Strobanda na odcinku 510 m (od skrzyżowania z ul. Watzenrodego w kierunku zachodnim), z kolei ulica Watzenrodego zmieni się na odcinku od skrzyżowania z ul. Strobanda, w kierunku północnym, do ulicy Heweliusza. Powstanie tu nowa jezdnia wraz z przejazdem przez torowisko, zatoka autobusowa, chodnik, ścieżka rowerowa oraz wyniesione skrzyżowania. Przewiduje się także budowę 650-metrowego odcinka ul. Heweliusza (od nowego fragmentu ul. Watzenrodego w kierunku zachodnim, wokół pętli tramwajowej, aż do tzw. „drogi dojazdowej”).

Pozostałe inwestycje, na których prace też trwają już od kilku miesięcy, zostaną ukończone jeszcze w tym roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska