MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Koszary na Mickiewicza 1,5 roku po rewitalizacji. Remontu klatek nadal brak!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Tak należące do miasta dawne budynki koszarowe przy ul. Mickiewicza w Toruniu prezentują się w czerwcu br., czyli półtora roku po kosztownej rewitalizacji. -Pieniędzy na samodzielny remont klatek schodowych nie mamy - przekazuje dziś ZGM. Te zatem straszą nadal - jak przez ostatnie dziesięciolecia.
Tak należące do miasta dawne budynki koszarowe przy ul. Mickiewicza w Toruniu prezentują się w czerwcu br., czyli półtora roku po kosztownej rewitalizacji. -Pieniędzy na samodzielny remont klatek schodowych nie mamy - przekazuje dziś ZGM. Te zatem straszą nadal - jak przez ostatnie dziesięciolecia. Grzegorz Olkowski
Zabytkowe dawne koszary przy ul. Mickiewicza zamieszkuje ponad 500 lokatorów. 1,5 roku temu miasto dzięki dotacji unijnej wykonało tutaj remont za 5,2 mln zł. Niestety, do dziś nie wyremontowało klatek schodowych, które straszą od wielu lat. Powód? Brak 3,5mln zł, bo na tyle opiewa projekt ich remontu.

Połowiczna rewitalizacja w Toruniu

Rewitalizacja zatrzymana w połowie drogi - tak podsumować można sytuację należących do miasta dawnych koszar. Budynki na ul. Mickiewicza 146, 148 i 150 powstały w latach 1882-1884. To konstrukcje szkieletowe. Każdy ma długość 94 metrów. Należały do kompleksu koszarowego 4. Pułku Ułanów von Schmidta. W roku 2011 wpisano je do rejestru zabytków.

W tych domach mieszka w 141 lokalach ponad 500 lokatorów. Pod koniec 2022 roku miasto zakończyło tutaj wielki remont, realizowany w ramach programu rewitalizacji. Kosztował 5,2 mln zł i był możliwy dzięki unijnemu wsparciu. Niestety, klatek schodowych, straszących tutaj od wielu lat, wyremontować nie udało się do dziś.

ZGM w Toruniu: -Nie mamy pieniędzy na samodzielny remont klatek

Klatki schodowe w tych budynkach to obraz nędzy i rozpaczy. Przez lata obrosły napisami, malunkami, pseudo graffiti. Stanowią teraz olbrzymi kontrast z tym, jak dawne koszary prezentują się od zewnątrz.

Remont w ramach rewitalizacji był szeroki: objął dach i elewacje, przemurowanie kominów, schody zewnętrzne, stolarkę okienną i drzwiową w częściach wspólnych oraz uporządkowanie instalacji elektrycznej na elewacji budynku. Ta modernizacja kosztowała 5,2 mln zł i przeprowadzona została dzięki dofinansowaniu unijnemu. Dodatkowo Zakład Gospodarki Mieszkaniowej postawił dwie wiaty śmietnikowe, które kosztowały blisko 87 tys. zł.

A klatki schodowe, które codziennie oglądają setki lokatorów? Ich remontu nie było ich w tamtym projekcie. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu dawał jednak nadzieję na przyszłość. Niestety, na razie nic się nie zmieniło.

-W sprawie remontu klatek schodowych w kamienicach przy ul. Mickiewicza informuję, że z uwagi na znaczne koszty, ZGM bez pozyskania wsparcia finansowego nie może rozpocząć prac w tym zakresie. Niemniej jednak, Zakład z planów nie rezygnuje i w przypadku pozyskania środków na ten cel remont zostanie wykonany - przekazuje "Nowościom" 17 czerwca Dorota Benz-Kostrzewska, rzeczniczka ZGM w Toruniu.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku zakład zgłosił projekt remontu klatek, opiewający na 3,5 mln zł, do drugiego II naboru projektów z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Niestety, bez powodzenia - tego projektu do programu nie włączono.

Dlaczego remont klatek schodowych aż za 3,5 miliona złotych?

"Miasto nie ma pieniędzy na farbę do ścian?" albo "Dać lokatorom farbę i niech sami odmalują" - takie komentarze często pojawiały się już, gdy "Nowości" odejmowały temat dokończenia remontu dawnych koszar.

Przy tej okazji zarówno rzeczniczka ZGM, jak i jego dyrektor Monika Mikulska tłumaczyły, że taką metodą remontu wykonać nie można. Powód? Budynki od 2011 roku wpisane są do rejestru zabytków. Każdy remont odbywać się tutaj musi zgodnie z ustaleniami czynionymi z miejskim konserwatorem zabytków.

Każdy element dawnych koszar - tak było nawet z detalami przy nowych oknach - wymieniany był tutaj w trakcie wspomnianej rewitalizacji precyzyjnie, zgodnie z ustaleniami. Remont klatek jest zaplanowany - istnieje zaakceptowany przez konserwatora projekt. Całość opiewa na 3,5 mln zł i przy realizacji tego planu miasto obstaje. Kiedyś, gdy będą pieniądze...

WAŻNE. Zabytkowe koszary w Toruniu. Co się tutaj już wydarzyło za miliony z Brukseli?

  • Zabytkowe koszary to budynki przy ul. Mickiewicza 146, 148 i 150 na Bydgoskim Przedmieściu. W należących do miasta budynkach z pruskiego muru jest 141 mieszkań, z czego połowa to socjalne. Mieszka tutaj ponad 500 lokatorów. Domy od lat błagały o remont.
  • W ramach Gminnego Programu Rewitalizacji koszary zostały odremontowane za ponad 5,2 mln zł. Modernizacja dotyczyła elewacji, instalacji, stolarki okiennej i drzwiowej i nie tylko. Remont zakończył się w ub.r. Nie byłby możliwy, gdyby nie olbrzymie dofinansowanie z Brukseli. Unia Europejska wsparła remont trzech budynków na poziomie: 67, 84 i 86 procent.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska