Nasza Loteria

Twoje dziecko niedawno chorowało i pojawiła się plamica? Może być wynikiem infekcji lub nawet antybiotyków! To Plamica Schönleina-Henocha

redpp
Wideo
od 16 lat
Niezwykle specyficzna reakcja u dzieci, powstaje po chorobie. Jeśli Twoje dziecko np. po anginie ma niepokojące objawy, może to oznaczać, że zaatakowała je choroba schönleina-henocha. Kiedy dochodzi do rozwoju plamicy schönleina? Czym jest choroba henocha? Jakie są powikłania choroby schönleina? Sprawdź!

Spis treści

Plamy i grudki na ciele dziecka? Co to jest plamica schönleina-henocha?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest ta choroba. W zasadzie jest to zapalenie naczyń powiązane z IgA. W przypadku dzieci choroba występuje bardzo często po przejściu zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Często pojawia się np. po anginie. Jak możliwe jest rozpoznanie plamicy schönleina?

Jak się objawia plamica Schönleina-Henocha?

Najważniejsze objawy plamicy schönleina-henocha są bezpośrednio powiązane z tym, do czego dochodzi w przypadku zachorowania na nią. Jest to tzw. plamica skórna, ponieważ w związku z nią dochodzi do zapalenia drobnych naczyń krwionośnych. Zaatakowane są żyłki oraz tętniczki. Zapalenie naczyń krwionośnych oznacza gromadzenie się w ich ścianach komórek pochodzących z układu odpornościowego. I tego nie można bagatelizować. Zapalenia małych naczyń mogą doprowadzić bowiem nawet do martwicy.

Warto przy tym zaznaczyć, że przy przebiegu plamicy henocha dochodzi do rozwoju zapalenie naczyń:

  • Skóry,
  • Nerek - charakterystycznym objawem plamicy są objawy zajęcia nerek. W przypadku zajęcia nerek objawy mogą być poważniejsze.
  • Przewodu pokarmowego,
  • Stawów,
  • A nawet jąder.

Nawet zapalenie małych naczyń krwionośnych jest niebezpieczne. Dlatego też nie powinno się ignorować zapalenia naczyń krwionośnych związanych z IgA.

Jak rozpoznaje się plamicę schönleina-henocha ?

Możliwość rozpoznania choroby wymaga przyjrzenia się dolegliwościom, które są typowe dla tej choroby. Lekarz zazwyczaj dokonuje dokładnego wywiadu medycznego, choć w przypadku dzieci bardzo często wiąże się to z przebyciem choroby. W ramach diagnozy bada się również stężenie IgA we krwi - podwyższenie jest powiązane właśnie z tą chorobą. Plamica wyczuwalna palpacyjnie, gdy mówimy o małych bąblach, grudkach umiejscowionych na dolnych kończynach bądź też pośladkach.

Czy to jest choroba zakaźna?

Istotne jest to, że plamica schönleina-henocha nie jest zakaźna. Nie jest też dziedziczna. Pojawienie się stanu zapalnego naczyń krwionośnych dotyka dzieci przede wszystkim w wieku od 4 do 10 lat.

Plamica Schönleina-Henocha – jakie są przyczyny tej choroby?

Wystąpienie plamicy schönleina-henocha jest u dzieci powiązane z innymi infekcjami. Wymienia się tu m.in. odrę, różyczkę, anginę, szkarlatynę oraz ospę.

Należy jednak pamiętać, że do rozwoju choroby schönleina mogą przyczynić się ukąszenia owadów, niektóre specyficzne substancje chemiczne, a także... szczepionki! Uważać trzeba również na wychłodzenie organizmu oraz alergeny pokarmowe - w szczególności czekolada, ryby, orzechy, jajka, mleko i pomidory. Alergiczne zapalenie naczyń nie powinno być lekceważone.

Czy plamica schönleina-henocha jest uleczalna?

W przypadku wystąpienia objawów plamicy, które są niezwykle intensywne np. krwawienie lub bóle brzucha, koniecznie trzeba zgłosić się z dzieckiem na SOR. Podobnie nie powinno się zwlekać z np. wezwaniem pogotowia. Generalnie, w większości przypadków objawy są uleczalne, a nawet choroba ustępuje samoistnie w ciągu 4-6 tygodni. Może dojść jednak do nawrotu plamicy - dlatego też po przebyciu choroby warto usuwać potencjalne ogniska zakażenia u dzieci. Dotyczy to np. zębów zajętych próchnicą. Całkowite wyleczenie jest możliwe, ale po zakończeniu leczenia warto wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne, aby uniknąć zachorowania powtórnego oraz wystrzec się poważnego powikłania choroby schönleina-henocha.

Jak wygląda leczenie plamicy schönleina-henocha?

Przede wszystkim stawia się na leczenie objawów choroby u dzieci. Zależnie więc od tego, jak objawia się plamica schönleina-henocha, wdraża się odpowiednie leczenie objawowe. W przypadku, gdy problemem są np. bóle brzucha, stosuje się leki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym.

  • Jeśli problemem jest zajęcie nerek, stosuje się m.in. preparaty sterydowe, a także leki o działaniu nefroprotekcyjnym.
  • Jeśli problemem są zmiany skórne, łagodzi się problemy dermatologiczne poprzez stosowanie rozmaitych glikokortykosteroidów.
  • Przy najcięższym przejściu plamicy schönleina-henocha stosuje się leczenie immunosupresyjne.

Powikłania choroby schönleina

U co piątego chorego dochodzi zajęcie nerek w postaci zmian. W skrajnych przypadkach choroby nerek związanych z plamicą alergiczną może dojść do niewydolności nerek. W przypadku ciężkich objawów może dojść również do arytmii oraz niedokrwistości.

Jak przebiega plamica alergiczna?

Plamica schönleina-henocha jest nazywana również plamicą alergiczną. W jej przebiegu możemy zaobserwować rozmaite niepożądane sytuacje. Szczegóły znajdziecie w naszej galerii:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska