Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej zmian w receptach od nowego roku. Dotyczyć będą zwłaszcza osób z lekami na stałe

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Wideo
od 16 lat
Ciągle zmieniają się przepisy związane z receptami. Ministerstwo zdrowia na przestrzeni kilku miesięcy już kilkukrotnie zmieniło szczegółowe przepisy. Po niedawnych ograniczenia na leki psychotropowe przyszła pora na walkę z lekarzami nadużywającymi wystawianie recept. Likwidacja miała objąć również recepty roczne. Tu jednak ministerstwo się z tego wycofało. Choć nie do końca. Recepty roczne zostaną, ale na innych zasadach.

Spis treści

Nowe zmiany recept

Początkowe zapowiedzi wycofania rocznej recepty (zapowiadał to poprzedni minister zdrowia, Adam Niedzielski) zostały odrzucone. Resort zdrowia podjął jednak decyzję o tym, aby wprowadzić pewne ograniczenia. Te wynikać mają z nowelizacji ustawy refundacyjnej. W myśl tych zmian pacjent ma mieć możliwość realizować receptę maksymalnie na 4 miesiące. Tym samym w związku z przepisaniem rocznej recepty pacjent i tak będzie musiał pojawiać się w aptece co 4 miesiące, więc co najmniej trzy razy w roku. Zmiany te muszą być jeszcze podpisane prezydenta (stan na 22 sierpnia) i ogłoszone w Dzienniku Ustaw.

Polecamy

Co z receptami rocznymi?

Ustawa w ust 7a mówi wprost:

„pacjent od dnia realizacji recepty może otrzymać maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 120-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania – przepis wchodzi w życie z dniem następującym pod dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 18 sierpnia 2023 roku.”

Polecamy

Kiedy ponownie można zrealizować receptę?

W praktyce do tego funkcjonuje również zapis ust. 7aa, w którym możemy znaleźć informacje o tym, że jeśli zapisano na recepcie lek w ilości przekraczającej 120 dni stosowania, kolejną realizację recepty można podjąć po upływie 3/4 okresu dotychczas zrealizowanej recepty. Inaczej mówiąc, jeśli pacjent ma zapisaną receptę np. na 240 dni, wykupił lek na pierwsze 120 dni (więcej nie będzie mógł) to dopiero po upływie 90 dni będzie miał prawo dokupić lek na kolejne 120 dni dawkowania.

Polecamy

Co więcej, wspomniany przepis ma wejść w życie już 1 listopada 2023 roku.

Zmiany recept - co oznaczają w praktyce?

W praktyce oznacza to, że skraca się długość czasu, na jaki pacjent może wykupić leki. Dotychczas było to 180 dni, a teraz będzie 120 dni, czyli zaledwie 2/3 początkowego okresu. Jest to utrudnienie zarówno dla pacjentów, jak i dla farmaceutów. Dlaczego? Wymaga to dzielenia recepty rocznej aż na trzy moduły, a w przypadku niektórych medykamentów może to być nieco trudne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska