Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Istotne zmiany dla pacjentów. Już od sierpnia wejdą w życie. To również darmowe badania!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Wideo
od 16 lat
W okresie wakacyjnym pojawiło się wiele zmian dotyczących opieki zdrowotnej. Część weszła w życie w lipcu, część jednak pojawi się dopiero w sierpniu. Czego dotyczą? Jakie zmiany dla pacjentów są niezwykle istotne? Jakie procedury się zmieniają?

Spis treści

Ochrona zdrowia - co się zmieniło w lipcu?

Całkiem sporo istotnych zmian zostało wprowadzonych właśnie w lipcu. Zmieniły się limity dotyczące e-recept wydawanych przez jednego lekarza. Otóż od 3 lipca lekarz maksymalnie może przyjąć w ciągu 10 godzin 80 pacjentów. Z kolei recept może wypisać maksymalnie 300. Zdaniem resortu zdrowia ma to pomóc w walce z nadużyciami. Jakimi? Niektórzy lekarze w ciągu roku wystawiali nawet 400 tysięcy recept.

Polecamy

Jednocześnie od 12 lipca minister Niedzielski podjął decyzję o wyłączeniu recept refundowanych z wprowadzeniem limitów.

— Dajemy lekarzom POZ, którzy mają stały kontakt ze swoimi pacjentami i znają ich stan zdrowia, możliwość zwiększenia liczby recept o recepty refundowane — mówił rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Tym samym Ministerstwo Zdrowia wycofało się z tzw. rocznej recepty - rozwiązania, które działało od 2019 roku.

Zmiany w przychodniach POZ

Nastąpiły również istotne zmiany w przychodniach POZ, które są związane z finansowaniem leczenia chorób przewlekłych. Dodatek kwotowy dotyczy m.in, chorób serca, płuc, tarczycy i cukrzycę. Zgodnie z argumentacją NFZ ma to wzmocnić działania powiązane z realizacją opieki zdrowotnej w przypadku pacjentów przewlekle chorych. W praktyce oznacza to, jak przedstawia to Kolegium Lekarzy Rodzinnych: "dodatek kwotowy za wielochorobowość zobowiązuje lekarza POZ do udzielenia pacjentowi porady z powodu sprawozdawanej choroby przewlekłej nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy".

Co z lekiem na bezsenność?

Od lipca obowiązuje już też inne uwzględnianie kategorii bardzo popularnego leku na bezsenność. Mowa tu o medykamencie Luminastil. Wcześniej był dostępny wyłącznie na receptę. Teraz jest dostępny bez recepty. Lek ten ma substancję czynną działającą nasennie i uspokajająco - stosuje się ją tylko w przypadku sporadycznej bezsenności. Przy przewlekłym problemie ze snem nie jest stosowany.

Polecamy

Nowe zasady wystawiania recept na leki psychotropowe

Istotne zmiany wchodzą w życie od 4 sierpnia. Leki odurzające i psychotropowe mogą być wystawiane już bez konieczności zbadania pacjenta, jeśli poprzednie badanie było przeprowadzone nie dawniej niż trzy miesiące wcześniej. Co więcej, tego typu preparaty można wystawić do trzech kolejnych recept - tak, aby ich łączny czas stosowania nie przekroczył 90 dni.

W życie weszło bezpłatne badanie nasienia

Od lipca obowiązuje również rozporządzenie Ministra Zdrowia, w ramach którego jest gwarantowane nowe świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Otóż do wykazu świadczeń wpisano badanie nasienia, czyli tzw. seminogram. Jest to argumentowane tym, że badanie nasienia jest kluczowe przy badaniu męskiej niepłodności. Ostatecznie rozporządzenie wchodzi w ciągu 14 dni, czyli obowiązywać ma od 4 sierpnia.

Nowe świadczenia na NFZ

Ministerstwo Zdrowia również rozszerzyła listę świadczeń, jakie mają być gwarantowane w przypadku leczenia szpitalnego. Wchodzą w życie dwie nowe procedury:

  • Leczenie nowotworów błony śluzowej macicy;
  • Leczenie nowotworów jelita grubego.

Projektowane rozporządzenie ma na celu poprawę wyników leczenia i jakości życia pacjentów z nowotworem złośliwym błony śluzowej macicy oraz nowotworem złośliwym jelita grubego przez zapewnienie pacjentom dostępu do postępowania chirurgicznego z wykorzystaniem systemu robotowego w leczeniu tych nowotworów - uzasadnia MZ.

Polecamy

W sierpniu wchodzą nowe standardy leczenia bólu!

Od 24 sierpnia wchodzi w życie również rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące standardu organizacyjnego w leczeniu bólu w warunkach ambulatoryjnych.

Podstawą rozwiązywania pewnych problemów jest chociażby mówienie jednym językiem. Jedną z największych wartości jest wprowadzenie formularza, arkusza, który w jednolity sposób będzie pomagał opisywać ból pacjenta i wymieniać się informacjami między specjalistami - poinformował minister Niedzielski.

W przypadku leczenia bólu niezbędne jest skuteczne współpracowanie specjalistów wielu dziedzin. Uporządkowanie kwestii bólu, skali i posługiwania się podobnymi kategoriami stanowi podstawę w budowie odpowiedniego, skutecznego zespołu. Standard leczenia bólu dotyczy wszystkich pacjentów.

Więcej pacjentów z bezpłatnymi lekami

O tym więcej pisaliśmy >>>W TYM MIEJSCU<<<

Źródło:
Medonet [Dostęp: 27.07.2023 r.]

Rynek zdrowia [Dostęp: 27.07.2023 r.]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska