Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulice Armii Ludowej i Pstrowskiego znikną z mapy Torunia

oprac. mn
Ulice Armii Ludowej i Pstrowskiego znikną z mapy Torunia
Ulice Armii Ludowej i Pstrowskiego znikną z mapy Torunia Adam Zakrzewski / archiwum
Nowymi patronami ulic Armii Ludowej i Pstrowskieg będą odpowiednio 63. Pułk Piechoty i gen. Gustaw Orlicz-Dreszer. M.in. te decyzje zapadły podczas wczorajszej sesji Rady Miasta.

Zmiana nazw ulic to efekt ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej z 1 kwietnia 2016 roku. Armię Ludową i Wincentego Pstrowskiego jako patronów do usunięcia wskazał władzom Torunia Instytut Pamięci Narodowej. AL bowiem „realizowała priorytety sowieckiej racji stanu”. Pstrowski z kolei był stawiany w propagandzie Polski Ludowej jako wzór przodownika pracy, a to był „zakamuflowany rodzaj nacisku na robotników”.

Zobacz także: Roman Bäcker: To Najgłębszy kryzys polityczny w Polsce

W roli patronów ulic zastąpią: AL - stacjonujący przed II wojną światową w Toruniu 63. Pułk Piechoty, a Pstrowskiego - gen. Gustaw Orlicz-Dreszer, żołnierz Legionów Polskich walczący w I wojnie światowej i w wojnie polsko-bolszewickiej.

Zmiana ta została na wczorajszej sesji zatwierdzona przez Radę Miasta. Protestował tylko wybrany z listy SLD Marian Frąckiewicz. Co ważne, nie oznacza ona problemów dla osób mieszkających przy obu ulicach. Ustawa dekomunizacyjna przewiduje, że ważność zachowują dokumenty ze starymi patronami.

Radni zatwierdzili też zmiany w budżecie Torunia, polegające na zagospodarowaniu 1,4 mln zł oszczędności. Z tej puli 130 tys. zł zostanie przeznaczone na miejski monitoring jakości powietrza. Uruchomionych zostanie 10 punktów usytuowanych w jednostkach oświatowych, w których będzie mierzony poziom zawartości w powietrzu pyłów PM10 i PM2.5. Powstać ma także aplikacja na urządzenia mobilne, dzięki której każdy będzie mógł sprawdzić, jaki jest stan powietrza.

Zobacz także: Ustawa o Sądzie Najwyższym: Jak głosowali posłowie z Torunia i regionu?

W Wieloletniej Prognozie Finansowej Torunia zarezerwowano również 6 mln złotych na kolejne sezony Toruńskiego Roweru Miejskiego, który ma zostać unowocześniony oraz 2,4 mln złotych na budowę basenów letnich na Zieleńcu. Do tych tematów wrócimy w najbliższych wydaniach „Nowości”.

Rada Miasta zatwierdziła też wchłonięcie przez miejską spółkę Urbitor innej miejskiej spółki Targów Toruńskich. Pretekstem jest to, że obie prowadzą zbliżoną działalność, a wieloletni prezes TT Kazimierz Zawal przechodzi na emeryturę.

Toruń. Protest po uchwaleniu ustawy o Sądzie Najwyższym [ZDJĘCIA]

Toruń. Protest po uchwaleniu ustawy o Sądzie Najwyższym [ZDJĘCIA]

Władze miasta chcą też znaleźć inwestora strategicznego dla Klubu Sportowego Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna. Radni zgodzili się, by 200 jej akcji posiadanych przez miasto wystawić na sprzedaż za 32 tysiące złotych.

Zatwierdzone zostały też kwestie dotyczące szkół powstałych w wyniku reformy edukacji i dostosowano do rozporządzenia ministra środowiska miejskie przepisy dotyczące segregacji śmieci. W Toruniu pojawią się pojemniki w kolorach: brązowym - na bioodpady, niebieskim - na papier, żółtym - na plastik i metale, zielonym - na szkło oraz w szarym - na śmieci zmieszane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska