Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa użyczenia lokalu. Wzór umowy użyczenia na mieszkanie, lokal użytkowy czy do prowadzenie działalności gospodarczej. Jaki podatek?

wap
Umowa użyczenia lokalu mieszkalnego ma prosty wzór. Praktycznie jest on taki sam także dla umowy użyczenia lokalu na działalność gospodarczą i lokalu użytkowego. Użyczenie lokalu jest bezpłatne, ale umowa użyczenia lokalu może w niektórych przypadkach nieść za sobą podatek.

Umowa użyczenia lokalu podpisywana jest przez dwie strony. Użyczającym jest ten, kto oddaje w używanie lokal, zaś biorącym do używania jest osoba, która korzysta z lokalu w celu zawartym w umowie.

Umowa użyczenie lokalu wzór

Jeśli obie strony umowy to tak zwane osoby fizyczne, wystarczy w umowie zamieścić ich imiona i nazwiska, daty urodzenia, imiona rodziców, adresy zamieszkania, numery dokumentów tożsamości oraz numery PESEL. Kiedy jedną z podpisujących jest osoba fizyczną prowadząca działalność gospodarczą trzeba zawsze podać nazwę firmy i numeru NIP. Natomiast w przypadku, gdy stroną umowy jest spółka to należy ująć w niej adres siedziby, numer KRS i osobę reprezentującą spółkę w umowie.

Załączone pliki:

Umowa użyczenia lokalu mieszkalnego

Umowa użyczenia lokalu. Wzór umowy użyczenia na mieszkanie, lokal użytkowy czy do prowadzenie działalności gospodarczej. Jaki podatek?
Grzegorz Olkowski

Umowa użyczenia lokalu bez względu na to czy dotyczy lokalu mieszkalnego, użytkowego czy na działalność gospodarczą musi posiadać jego szczegółowy opis z wyszczególnieniem powierzchni, liczby pomieszczeń no i oczywiście adresu. Umowa użyczenia lokalu musi też składać z oświadczenia, że podpisującym znany jest stan techniczny lokalu będącego przedmiotem umowy. Powinna też zawierać określenie czasu na który zostaje zawarta. Może on być określony lub nieokreślony

Umowa użyczenia lokalu na działalność gospodarczą

W Kodeksie cywilnym nie znajdzie się szczegółów formy zawierania umowy na użytkowanie lokalu. Między innymi dlatego dopuszcza się jej wersję ustną. Jednak lepiej jest, aby chcący prowadzić działalność gospodarczą w takim lokalu mieli pisemną umowę. Ułatwi ona na pewno ewentualne wątpliwości ze strony instytucji podatkowych. Strony umowy użyczenia muszą sami ją podpisać. Zwykle taką umowę pisze się w dwóch takich samych egzemplarzach.

Umowa użyczenia lokalu. Wzór umowy użyczenia na mieszkanie, lokal użytkowy czy do prowadzenie działalności gospodarczej. Jaki podatek?
Polska Press

Umowa użyczenia lokalu bezpłatnie

Cechą charakterystyczną umowy użyczenia lokalu mieszkalnego, użytkowego czy na działalność gospodarczą jest to, że użycza się go bezpłatnie. Oznacza to iż użyczający nie bierze za to żadnych pieniędzy. Ale w takiej umowie musi znaleźć się zapis określający kto ponosić koszty związane z utrzymaniem użyczonego przedmiotu.
Chodzi o koszty eksploatacyjne i te związane z tak zwanymi mediami, czyli na przykład woda, prąd, ogrzewanie. Najczęściej płaci za to biorący lokal w używanie.

Umowa użyczenia lokalu. Wzór umowy użyczenia na mieszkanie, lokal użytkowy czy do prowadzenie działalności gospodarczej. Jaki podatek?
Polska Press

Ma on również wiele innych obowiązków. Na przykład musi wykorzystywać lokal zgodnie z jego przeznaczeniem i wtedy nie jest odpowiedzialny za jego naturalne zużycie. Musi natomiast zapłacić za uszkodzenia, które powstały dlatego, że lokal nie był używany zgodnie z przeznaczeniem.
Zamiast gotówki może też sam naprawić straty. Biorący jakiś lokal w użyczenie nie może też bez zgody tego, który mu go daje przekazywać przedmiotu umowy komuś innemu.
Natomiast użyczający lokal nie może przeszkadzać biorącemu w jego użytkowaniu. Odpowiada też za tak zwane wady ukryte lokalu, o których wiedział, ale nie poinformował o nich biorącego w użytkowanie. Dotyczy to zarówno wad prawnych jak i fizycznych.

Umowa użyczenia lokalu podatek

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że użyczający komuś lokal mieszkalny, użytkowy, czy też na działalność gospodarczą nie płaci w związku z tym żadnego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Umowa użyczenia lokalu. Wzór umowy użyczenia na mieszkanie, lokal użytkowy czy do prowadzenie działalności gospodarczej. Jaki podatek?
Polska Press

Inaczej jest w przypadku kogoś, kto w użyczonym bezpłatnie lokalu prowadzi działalność gospodarczą. Wtedy trzeba najpierw ustalić, ile czynszu musiałby zapłacić za taki lokal, gdyby go normalnie wynajmował. Ta kwota to jego przychód. I to właśnie od tej sumy trzeba odprowadzić podatek dochodowy.

Nie trzeba go jednak płacić, gdy umowę użyczenia lokalu na działalność gospodarczą prowadzący ją zawarł z jakimś członkiem rodziny z pierwszej lub drugiej grupy podatkowej. Kto do nich należy określa ustawa o podatku od spadków i darowizn (art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT). Pierwsza grupa podatkowa to: małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, pasierbowie, zięciowie, synowe, rodzeństwo, ojczym, macocha oraz teściowie. Natomiast w drugiej grupie znaleźli się dalsi krewni czyli zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.

Każdy przedsiębiorca komu użyczono lokal może natomiast zaliczyć do kosztów podatkowych opłaty, które ponosi w związku z lokalem (pisaliśmy o nich wcześniej). Musi jednak posiadać dokumenty potwierdzające takie wpłaty. Najlepiej, aby użyczający lokal wystawiał biorącemu go w użytkowanie rachunki na przykład za prąd, wodę, ogrzewanie, itp. Można też przepisać na biorącego w użytkowanie umowy z operatorami mediów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska