Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W centrum Torunia posadzono dęby ku czci ofiar zbrodni katyńskiej

Sara Watrak
Sara Watrak
Sadzenie dębów podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy odnalezienia ofiar zbrodni katyńskiej
Sadzenie dębów podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy odnalezienia ofiar zbrodni katyńskiej Grzegorz Olkowski
W czwartek, 13 kwietnia, w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w centrum Torunia posadzono cztery dęby. - Pragniemy w ten sposób uczcić pamięć o wszystkich „katyńczykach”, w szczególności tych związanych z Toruniem i z okolicznymi miejscowościami, oraz tych z rodzin tu mieszkających, jak również o 12 leśnikach, również ofiarach zbrodni katyńskiej – mówiła inicjatorka akcji, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Toruniu Barbara Sękowska-Reinke. Łącznie to 107 nazwisk. Lista jest otwarta.

Obejrzyj wideo: Jak przygotować rower do sezonu?

od 16 lat

Dęby będą przypominać o zbrodni katyńskiej

Drzewa rosnąć będą w symbolicznym miejscu dawnego pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej, przy Muzeum Etnograficznym.

- Niech te dęby będą upamiętniały ważne wydarzenie w dziejach Polski: Katyń, Charków, Twer, Bykownię. Niech te dęby będą miejscem symbolicznym odwiedzania swoich bliskich, miejscem odwiedzanym także w celach edukacyjnych i wycieczkowych. Niech będą ozdobą i płucami Torunia – mówiła Barbara Sękowska-Reinke.

W Katyniu zginęli też torunianie

Rosjanie w Katyniu zabili 22 tys. Polaków. Wśród nich dziadka Barbary Sękowskiej-Reinke.

- Do roku 1943 rodziny zaginionych w trakcie II wojny światowej osób miały nadzieję, że ich ukochani żyją, chociaż poszukiwania nie przynosiły rezultatu. Dopiero odkrycie w 1943 masowych grobów polskich oficerów zamordowanych na rozkaz Stalina przez NKWD w 1940 pokazało Polsce i światu przerażającą prawdę. Do roku 1989 obowiązywała wersja, że to niemieccy faszyści w roku 1941 zamordowali polskich oficerów, a nam rodzinom katyńskim nie wolno było nawet publicznie wypowiedzieć słowa Katyń. Pamięć o Katyniu była przechowywana w sercach tysięcy rodzin cierpiących w milczeniu – wspomina Barbara Sękowska-Reinke.

Rodziny katyńskie z Torunia zaczęły zrzeszać się dopiero po częściowo wolnych wyborach w 1989 roku.

- Nie było łatwo. Nasi pierwsi członkowie byli szykanowani – wspomina.

Tanie mieszkania od PKP w Kujawsko-Pomorskiem. Hit czy kit? Sprawdzamy

Te miasta w Kujawsko-Pomorskiem lubią młodzi ludzie. Będziecie zaskoczeni. Zobaczcie tę listę

Rodziny ofiar wzięły udział w czwartkowej uroczystości. Oprócz nich przy skansenie pojawili się też między innymi samorządowcy, kombatanci, żołnierze, muzealnicy czy uczniowie toruńskich szkół.

- Pamięć o Katyniu i innych miejscach kaźni Polaków na wschodzie przechowujemy w Toruniu z ogromnym bólem. Losy „katyńczyków” są bowiem esencją polskiego męczeństwa. Przywołujemy je z tym większą siłą i współczuciem, wiedząc, że w Toruniu żyje wielu związanych z rodziną katyńską potomków wspomnianych dziś ofiar. Wraz z nimi i z państwem oddaję cześć tym, którym przed 80 laty odebrano życie na nieludzkiej ziemi – mówił Adrian Mól, zastępca prezydenta Torunia. - Ufamy, że w sile, stabilności i w urodzie sadzonych dziś dębów zawsze będziemy w Toruniu odnajdywać ze swoimi dziećmi czy wnukami jednoczącą nas pamięć narodową.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dęby w 83. rocznicę rocznicę zbrodni katyńskiej, a także w 80. rocznicę jej ujawnienia posadzono dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Toruniu. Akcję wsparł marszałek województwa, prezydent Torunia oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska