Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

W Muzeum Diecezjalnym przy ulicy Żeglarskiej 7 można już...

W Muzeum Diecezjalnym przy ulicy Żeglarskiej 7 można już oglądać pierwszą wystawę

Tomasz Bielicki

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Otwarcie Muzeum diecezjalnegomuzeum diecezjalne

Otwarcie Muzeum diecezjalnego muzeum diecezjalne ©Małgorzata Litwin/Urząd Miasta w Toruniu

Wśród eksponatów znajduje się między innymi 14 obiektów pozyskanych z Muzeum Diecezjalnego z Pelplina oraz obrazy, rzeźby i złote przedmioty z diecezji toruńskiej. Nowe muzeum zaprasza do zwiedzania.
Otwarcie Muzeum diecezjalnegomuzeum diecezjalne

Otwarcie Muzeum diecezjalnego muzeum diecezjalne ©Małgorzata Litwin/Urząd Miasta w Toruniu

- Cyborium oraz dwa relikwiarze gotyckie z kościoła św. Jakuba, Jezus i trzech śpiących Apostołów w Ogrójca z kościoła św. Jana Chrzciciela w Lubawie... To zaledwie ułamek tego, co chcemy wkrótce pokazać. Ekspozycja stale będzie się poszerzała - opowiada „Nowościom” ks. Jacek Kwiatkowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Toruniu.

Wszystkie te zabytkowe obiekty można już od kilkunastu dni oglądać na pierwszej wystawie zatytułowanej „Na początku było...”.

Zafascynowany sztuką


Ks. Jacek Kwiatkowski, któremu już w 2006 roku powierzono pieczę nad nowym toruńskim muzeum, przyznaje, że już od lat szkolnych fascynował się wszystkim, co ma związek z zabytkami i historią sztuki.

Jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych UMK na kierunku ochrony dóbr kultury - specjalność konserwatorstwo. W tajemnice ochrony zabytków kościelnych wprowadzał go wówczas ks. prałat Stanisław Kardasz, diecezjalny konserwator zabytków, którego ks. Kwiatkowski zastąpił na tym stanowisku przed rokiem.

Już po studiach obecny dyrektor Muzeum Diecezjalnego jeździł po całej diecezji z wizytacjami biskupimi jako członek Komisji Konserwacji Zabytków. Przy tej okazji doradzał proboszczom oraz sporządzał inwentaryzację zabytków w danej parafii. Jaki ma pomysł na funkcjonowanie toruńskiego muzeum?

- Chciałbym w jego murach prezentować sztukę nie tylko o tematyce religijnej, ale również świeckiej - mówi. - Taki akcent, niezwykle mocny, pojawił się już przy okazji naszej pierwszej wystawy.
Mowa o niezwykle cennym nabytku, który podarował muzeum ks. prałat Stanisław Kardasz. To namalowany przez Jerzego Kossaka w 1930 roku obraz „Cud nad Wisłą”.

Od miasta do diecezji


- Wkrótce poza stałą wystawą będziemy również prezentowali ekspozycje czasowe - mówi ks. Jacek Kwiatkowski. - Zaprezentujemy zabytkowe szaty liturgiczne i inne ciekawostki.

Zabytkowa kamienica przy ulicy Żeglarskiej, w której mieści się Muzeum Diecezjalne, pochodzi z XIV wieku. Przez wiele lat funkcjonowała w niej filia Książnicy Kopernikańskiej. Z czasem budynek tak podupadł, że wymagał kapitalnego remontu.

Dwanaście lat temu władze Torunia wystawiły go na przetarg, który wygrała spółka Spes - wydawca „Naszego Dziennika” i związana z o. Tadeuszem Rydzykiem fundacja Nasza Przyszłość. Ostatecznie kamienicę odkupiła diecezja toruńska i postanowiła zaadaptować budynek na muzeum.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo