Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę druga tura wyborów prezydenckich. Jak oddać głos?

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Wybory prezydenckie Toruń 2015  komisje wyborcze na starym mieścieoddawanie głosów w komisji wyborczej nr 52 w I LO
Wybory prezydenckie Toruń 2015 komisje wyborcze na starym mieścieoddawanie głosów w komisji wyborczej nr 52 w I LO Grzegorz Olkowski
Z jedenastu kandydatów ubiegających się o urząd Prezydenta RP w pierwszej turze teraz pozostało do wyboru tylko dwóch - Andrzej Duda i Bronisław Komorowski.

Głosowanie odbędzie się w niedzielę, 24 maja i tak jak w I turze będzie trwać od godziny 7.00 do 21.00. Wyborca zameldowany na pobyt stały na obszarze gminy, który nie złożył wniosku o wpisanie do stałego rejestru wyborców w innym miejscu, będzie ujęty z urzędu w spisie wyborców w obwodzie głosowania właściwym dla jego miejsca zamieszkania. Idąc na wybory trzeba zabrać dokument tożsamości. Na jego podstawie komisja wydaje kartę do głosowania.
[break]
Karta powinna mieć ścięty prawy górny róg. Służy to temu, aby osoby niewidome lub niedowidzące mogły zorientować się, gdzie jest prawa, a gdzie lewa strona karty i w razie potrzeby nałożyć na nią specjalną nakładkę z alfabetem Braille’a.
Karta do głosowania w II turze będzie zawierała dwa nazwiska. Głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając w kratce z lewej strony obok jego nazwiska znak „x” (dwie przecinające się linie w obrębie kratki). Postawienie „x” przy nazwisku więcej niż jednego kandydata lub niepostawienie go przy żadnym nazwisku powoduje nieważność głosu.
Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, obwodowa komisja wyborcza ustalając, czy głos na karcie jest ważny czy nieważny, stosuje m. in. regułę, że wszelkie znaki, wykreślenia, przekreślenia, w tym również i znak „x” postawiony przez wyborcę poza przeznaczoną na to kratką, traktuje się jako dopiski, które nie wpływają na ważność głosu. Natomiast wszelkie znaki graficzne naniesione w obrębie kratki, w tym w szczególności zamazanie kratki, przekreślenie znaku w kratce itp. powodują nieważność głosu. Uznania głosu za nieważny komisja dokonuje po okazaniu karty wszystkim członkom komisji uczestniczącym w ustalaniu wyniku głosowania. W przypadkach wątpliwych należy przyjmować, że znakiem „x” postawionym w kratce są dwie linie, których punkt przecięcia znajduje się w obrębie kratki. Ustalenie, czy znak „x” postawiony jest w kratce, czy poza nią, należy do obwodowej komisji wyborczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska