Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W rejonie ulicy Bawarczyków spoczywa ponad tysiąc obrońców Torunia z 1813 roku

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Jedynymi pamiątkami po obrońcach z 1813 roku są dziś pomnik i nazwa ulicy
Jedynymi pamiątkami po obrońcach z 1813 roku są dziś pomnik i nazwa ulicy Jacek Smarz
Ludzkie szczątki, które zostały odnalezione przy ulicy Bawarczyków, zbadają eksperci. Kości najprawdopodobniej należą do któregoś z patronów ulicy.

W Toruniu kolejny raz wykopano z ziemi ludzkie kości. Tym razem na fragmenty szkieletu natknęli się w czwartek robotnicy pracujący na budowie bloku przy ulicy Bawarczyków.
[break]
- Są to kości czaszki i najprawdopodobniej pasa barkowego - mówi Wojciech Chrostowski z toruńskiej policji. - Prowadzimy w tej sprawie czynności pod nadzorem prokuratury.
W tym przypadku pomocny mógłby się również okazać archeolog. Wiele wskazuje na to, że robotnicy trafili na kości jednego z ponad tysiąca patronów ulicy, przy której powstaje nowy blok. W 1813 roku w tym miejscu powstał cmentarz, na którym pochowano Bawarczyków, którzy jako sojusznicy Napoleona bronili Torunia przed Rosjanami.
- To była spora nekropolia, miała 128 metrów długości i 64 metry szerokości - mówi Adam Kowalkowski, toruński przewodnik i badacz militarnej przeszłości miasta. - Była więc mniej więcej taka sama, jak pobliski cmentarz garnizonowy przed powiększeniem.
Cmentarz znajdował się ponad sto metrów od Szosy Chełmińskiej, być może więc odkryte szczątki nie należą do osoby tam pochowanej. Bawarczycy, którzy ponad 200 lat temu zostali w Toruniu na zawsze, nie zaznali jednak spokoju po śmierci. Ich groby zostały zaniedbane już w XIX wieku, natomiast w dwudziestym stuleciu teren cmentarza został w znacznej mierze przekopany przy okazji różnych inwestycji.

W czasach zaborów, szczególnie przed zjednoczeniem Niemiec, pamięć o Bawarczykach była niewygodna, ponieważ u boku Napoleona walczyli oni przeciw Prusakom. Po powrocie Torunia do Polski często byli spychani poza margines, ponieważ Bawarczycy to przecież Niemcy. O tym, że byli sojusznikami księcia Poniatowskiego, mało kto zdawał sobie sprawę.
Ziemia przy ul. Bawarczyków kryje szczątki ponad tysiąca żołnierzy, którzy w większości zmarli podczas oblężenia miasta z powodu chorób. Jedynym śladem po cmentarzu jest dziś pomnik wystawiony pod koniec lat 80. XIX wieku przez władze Bawarii, które zresztą musiały w tej sprawie z Prusakami pertraktować. Został odsłonięty w maju 1888 roku. W uroczystości, poza burmistrzem i komendantem Torunia wziął udział bawarski pełnomocnik przy dworze berlińskim gen. Xylander.
„Generał Xylander złożył pod pomnikiem wieniec laurowy i bukiety z róż i niezapominajek, zaopatrzonych we wstęgi o barwach narodowych bawarskich białej z niebieską, na których umieszczono złotemi głoskami napis w języku niemieckim: Bądź wierny aż do śmierci 1813 - wdzięczna ojczyzna” - relacjonowała „Gazeta Toruńska”.
Pomnik ten był później kilka razy przestawiany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska