Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych obie stolice województwa dzieli bardzo wiele

Artur Olewiński
Bydgoszczy i Toruniowi daleko do porozumienia w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Od lewej: prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, prezydent Torunia Michał Zaleski i marszałek Piotr Całbecki.
Bydgoszczy i Toruniowi daleko do porozumienia w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Od lewej: prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, prezydent Torunia Michał Zaleski i marszałek Piotr Całbecki. Jacek Smarz
Warunkiem otrzymania równowartości ponad 630 mln zł dla regionu jest umowa pomiędzy Toruniem a Bydgoszczą. Do jej zawarcia jednak bardzo daleko.

„Nowości” podsumowują dotychczasowe ustalenia w sprawie współpracy obu miast w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Warunki tego trudnego partnerstwa są nadal przedmiotem negocjacji pomiędzy prezydentami Torunia i Bydgoszczy.
[break]
Wiele wskazywało na to, że pomimo różnic możliwy jest kompromis niezbędny do realizacji wspólnego przedsięwzięcia. Przyjęcie w ubiegłym tygodniu przez bydgoskich radnych konfrontacyjnej uchwały w sprawie ZIT doprowadziło jednak do impasu.
Mówiąc w skrócie - Bydgoszcz chce mieć pełną władzę, a to już nie współpraca, tylko dyktat. A w takiej sytuacji o porozumienie bardzo trudno.

ZIT WEDŁUG TORUNIA I BYDGOSZCZY
Stanowisko radnych
Toruń – Elastyczne stanowisko ws. współpracy z Bydgoszczą. Nie ogranicza negocjacji, a jednocześnie zabezpiecza interesy Torunia.
Bydgoszcz – Przewodniczącym Komitetu Sterującego ZIT oraz szefem zarządu - prezydent Bydgoszczy. Siedzibą - Bydgoszcz. Takie warunki w ostatnią środę postawili bydgoscy radni.

Władza
Toruń – Na czele Komitetu Sterującego ZIT oraz Zarządu Związku ZIT rotacyjnie oba miasta. System odzwierciedla dwustołeczność województwa i partnerską logikę ZIT.
Bydgoszcz – Na czele obu jednostek nadrzędnych ZIT wyłącznie Bydgoszcz. Toruń w roli zastępcy. System odzwierciedla terytorialny i ludnościowy potencjał Bydgoszczy.

Siedziba władz
Toruń – Równy podział siedzib obu jednostek pomiędzy dwa miasta – jedna w Toruniu, druga w Bydgoszczy.
Bydgoszcz – Obie siedziby w Bydgoszczy.

Decyzyjność
Odgórne wytyczne zakładające, że podjęcie decyzji wymaga uzyskania większości głosów gmin, stanowiących nie mniej niż 60 procent populacji całego obszaru ZIT. Pomiędzy miastami są jednak rozbieżności dotyczące jego kształtu, co może wpływać na wyniki głosowań.

Obszar ZIT
Toruń – Badania przeprowadzone na zlecenie rządu sugerują, że w skład ZIT powinny wejść wszystkie gminy powiatu toruńskiego z wyjątkiem miasta Chełmża, gminy Chełmża oraz Czernikowa (w sumie 6), czemu przeciwstawia się Toruń wskazując na nieaktualność badań.
Bydgoszcz – Rządowe badania zalecają włączenie do ZIT wszystkich gmin powiatu bydgoskiego poza Nakłem (w sumie 11). W Bydgoszczy niechętnie patrzą na poszerzenie ZIT o wszystkie gminy powiatu toruńskiego.

Podział pieniędzy
Toruń – Merytoryczne rozdysponowanie budżetu ZIT – na konkretne projekty (najpierw pomysł, potem wydawanie).
Bydgoszcz – Statystyczny podział pieniędzy z budżetu ZIT – na głowę mieszkańca (sztuczne przypisanie środków, potem poszukiwanie pomysłu na ich wydatkowanie).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska