Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważne miejsca na Ziemi Dobrzyńskiej

Tekst: Karolina Rokitnicka, zdjęcia: Urząd Miasta Rypin
Powiat rypiński odwiedzili uczestnicy III Kongresu Dobrzynian

Zjazd organizowany jest tradycyjnie co cztery lata przez Stowarzyszenie Gmin Ziemi Dobrzyńskiej. Jego celem jest promocja, wymiana doświadczeń i prezentacja walorów naszego regionu.
W tym roku kongres trwał dwa dni i odbył się w Czernikowie. Pojawiło się na nim około 500 osób związanych z regionem. Byli wśród nich przedstawiciele biznesu, polityki, świata nauki i sztuki oraz władze samorządowe. Urząd Miasta Rypin reprezentowali sekretarz Mikołaj Kozubowicz i kierowniczka biura promocji i komunikacji społecznej Monika Kalinowska. Honorowym gościem kongresu był Jonny Daniels z Izraela, założyciel Fundacji From the Depths. Pielęgnuje ona pamięć o Holocauście. Ziemia Dobrzyńska dla Jonny’ego Danielsa ma szczególne znaczenie, bowiem korzenie jego rodziny osadzone są w Dobrzyniu nad Wisłą. W swoim wykładzie zwrócił, m.in., uwagę na potrzebę wzmocnienia współpracy pomiędzy Polakami a Żydami. Gość otrzymał od burmistrza Dobrzynia nad Wisłą fragmenty macew ze zniszczonego cmentarza żydowskiego. Poseł Jan Krzysztof Ardanowski zaprezentował ideę przywrócenia użytkowania munduru wojewódzkiego Ziemi Dobrzyńskiej przez przedstawicieli dobrzyńskich elit. Powrót do korzystania z uroczystego stroju popularnego w XVIII wieku ma służyć podniesieniu poczucia tożsamości lokalnej oraz promocji regionu. Jednym z tematów wykładów były „Miejsca związane z historią Ziemi Dobrzyńskiej”, o których mówił dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie Andrzej Szalkowski. Wójt gminy Brzuze i prezes Stowarzyszenia Dobrzyniacy zaprezentował działalność tej organizacji.
Podczas kongresu otwarto też wystawę fotografii „Pejzaże Dobrej Ziemi”. Autorem zdjęć jest Marcin Karasiński. Fotografował on krajobrazy, przyrodę, zabytki oraz epizody z życia mieszkańców. W czasie kongresu zaprezentowano także najnowsze publikacje o Ziemi Dobrzyńskiej. Spotkanie umilił występ zespołów ludowych, wśród których znalazły się Siostry Argalskie z Gulbin w gminie Brzuze oraz Sami Swoi z Rypina. Ponadto wręczono statuetki Ambasadora Dobrzyńskiego. Tytuł ten otrzymują osoby zasłużone dla promocji regionu. Zaszczytu tego dostąpili: Jonny Daniels, Ewa Kuryłło, Piotr Pręgowski oraz Ludwik Chełmicki.
Był także rajd po Ziemi Dobrzyńskiej. Na jego trasie znalazł się powiat rypiński - zamek w Radzikach, Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, dwór w Ugoszczu, szkoła w Długiem i gimnazjum w Kowalkach.

Zobacz galerię: III Kongres Dobrzynian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska