Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej autobusów MZK z gmin Lubicz i Obrowo do Torunia. Co z Aleksandrowem i Ciechocinkiem?

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Trasę z Torunia do miejscowości w gminach Lubicz i Obrowo obsługują między innymi autobusy linii nr 121. W Toruniu zaczynają kursy na pętli Rubinkowo P&R, czyli na poziomie zero parkingu park&ride przy ulicy Dziewulskiego
Trasę z Torunia do miejscowości w gminach Lubicz i Obrowo obsługują między innymi autobusy linii nr 121. W Toruniu zaczynają kursy na pętli Rubinkowo P&R, czyli na poziomie zero parkingu park&ride przy ulicy Dziewulskiego PIotr Lampkowski
Od początku stycznia dwie nowe linie autobusowe obsługiwane przez MZK połączą gminy Lubicz i Obrowo z Toruniem. Trwają rozmowy w sprawie uruchomienia linii Toruń - Ciechocinek - Aleksandrów Kujawski. Ją także obsługiwać ma toruński MZK.

OBEJRZYJ: Park Tysiąclecia w Toruniu. Mamy się czym pochwalić!

od 16 lat

To już pewne - od 2 stycznia 2024 roku miejscowości w gminach Lubicz i Obrowo będą połączone z Toruniem nowymi liniami autobusowymi. Obsługiwać je będzie Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu. O uruchomienie linii zabiegały władze gmin Lubicz i Obrowo, z wójtami na czele - odpowiednio - Markiem Nicewiczem i Andrzejem Wieczyńskim.

Nowe linie z Torunia do Lubicza i Obrowa: oto ich trasy

Te dwie nowe linie to:

  • nr 123 na trasie: Toruń (Rubinkowo P&R) - Lubicz Dolny - Jedwabno - Młyniec Pierwszy - Młyniec Drugi - Krobia - Mierzynek - Szembekowo i odwrotnie;
  • nr 124 na trasie: Toruń (Rubinkowo P&R) - Lubicz Dolny - Lubicz Górny - Dobrzejewice – Łążyn II - Zębowo - Kazimierzewo - Zębowiec - Obrowo i odwrotnie.

- Dopięliśmy temat, więc mogę już oficjalnie ogłosić, że będziemy mieć dwie nowe linie, a dodatkowo ich uruchomienie powinno odciążyć popularną linię nr 115 – mówi wójt gminy Lubicz Marek Nicewicz. - Na linii nr 123 rano będą trzy kursy, tak, by można było zdążyć do pracy w Toruniu na godziny 6.30, 7.30 i 9.30. Na popołudnie planujemy cztery kursy, ostatni około godziny 18.

W listopadzie odbył się objazd techniczny po trasach, którymi mają kursować autobusy MZK. Wiadomo już, że w niektórych miejscach konieczne będą poprawki i naprawy, by przejazdy mogły się odbywać bez problemów. Efektem uruchomienia nowych linii będzie oczywiście utworzenie nowych przystanków. Ich lokalizacja jest konsultowana z sołtysami miejscowości, przez które będą przejeżdżać autobusy linii nr 123 i 124 oraz z radnymi z tego terenu.

- Trzeba sprawdzić, czy umiejscowienie przystanków w zaproponowanych lokalizacjach okaże się możliwe technicznie – mówi wójt Nicewicz.

W imieniu Torunia rozmowy z przedstawicielami obu gmin prowadzi Krzysztof Przybyszewski, kierownik Referatu ds. Publicznego Transportu Zbiorowego z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta.

- Po stronie toruńskiej jesteśmy obecnie na etapie przygotowywania rozkładów jazdy. Na linii nr 124 będą dwa kursy rano i dwa popołudniu - mówi Krzysztof Przybyszewski.

Autobusy MZK z Torunia do gmin Lubicz i Obrowo: tyle linii jest obecnie

Przypomnijmy, że obecnie gminy Lubicz i Obrowo mają z Toruniem połączenia na liniach:

  • nr 111: Toruń (plac św. Katarzyny) - Grębocin - Rogówko - Brzeźno - Gronowo;
  • nr 112: Toruń (plac św. Katarzyny) - Grębocin - Rogówko - Brzeźno - Gronowo;
  • nr 113: nr 111: Toruń (plac św. Katarzyny) - Kopanino/Złotoria;
  • nr 115: Toruń (plac św. Katarzyny) - Lubicz Osiedle;
  • nr 121: Toruń (Rubinkowo P&R) - Lubicz Górny - Lubicz Dolny - Brzozówka - Szembekowo - Głogowo - Dobrzejewice - Zwały - Kawęczyn - Obrowo;
  • linia nr 122: Toruń (Rubinkowo P&R) - Złotoria - Grabowiec - Silno - Dzikowo - Osiek - Sąsieczno - Obrowo.

Najbardziej obleganą linią jest linia nr 115. Autobusy często są przepełnione, jeżdżą spóźnione. Ten pierwszy problem mają rozwiązać kursy na nowych liniach - nr 123 i nr 124. Opóźnienia spowodowane są z kolei korkami na drodze krajowej nr 10. Problem korków ma częściowo rozwiązać planowana na najbliższe lata przebudowa tej trasy - budowa rond na skrzyżowaniach w Lubiczu Dolnym i Lubiczu Górnym.

Autobusy MZK z Torunia do Aleksandrowa? Burmistrz ich chce

O połączeniach z Toruniem obsługiwanych przez autobusy MZK myślą także władze Aleksandrowa Kujawskiego i Ciechocinka. Miałyby kursować na trasie Toruń - Wołuszewo - Ciechocinek - Aleksandrów Kujawski. Zdecydowany na to połączenie jest burmistrz tego ostatniego miasta, Arkadiusz Gralak.

- Dosłownie nie mogę doczekać się uruchomienia tego połączenia - mówi burmistrz Aleksandrowa Kuj. - Po prostu tylu jest u nas chętnych uczniów, studentów i innych osób na dojazdy do Torunia. Będą mogli dotrzeć do centrum miasta. Musimy działać, bo na kolej coraz mniej możemy liczyć. Na dworcu w Aleksandrowie została likwidowana kasa biletowa Przewozów Regionalnych. Owszem, udało się wywalczyć biletomat, ale może uruchomienie połączenia autobusowego wpłynie na zmianę postawy u niektórych. Z kolei Toruń to solidny i pewny partner. Trzeba też pamiętać, że należymy do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia. Atrakcyjna dla pasażerów będzie też cena biletu.

Na linii z Torunia do Aleksandrowa Kujawskiego i odwrotnie ma być 14 kursów autobusów MZK na dzień. Podróżować będzie można na godzinnym bilecie komunikacji miejskiej w Toruniu. Normalny kosztuje 3,80 złotego.

Obecnie z Aleksandrowa Kujawskiego do Torunia jest 30 połączeń kolejowych. 15 z nich obsługują Przewozy Regionalne (13-14 minut jazdy, bilet normalny w cenie 5,60 zł), 11 - InterCity (11-12 minut, bilet normalny w cenie 12,75 lub 15 zł), dwa - Twoje Linie Kolejowe (11-12 minut, bilet normalny w cenie 15 zł), dwa - Łódzka Kolej Aglomeracyjna (13 minut, bilet normalny w cenie 5,60 zł).

- Liczyliśmy, że połączenia z Toruniem obsługiwane przez autobusy MZK uda się uruchomić od początku stycznia, ale tak się nie stanie. Nowy termin to luty-marzec - mówi burmistrz Gralak.

Nowa linia autobusowa MZK z Torunia: czy będzie na niej Ciechocinek?

Nie ma jeszcze pewności, czy na trasie autobusów MZK kursujących między Toruniem a Aleksandrowem Kujawskim znajdzie się Ciechocinek.

- Wstępnie się zdecydowaliśmy, ale jeszcze analizujemy zagrożenia, jakie mogą pojawić się po uruchomieniu kursów obsługiwanych przez toruński MZK - mówi Jarosław Jucewicz, burmistrz Ciechocinka. - Stracimy wówczas połączenia obsługiwane przez firmę Arriva oraz spółkę Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy. Obie zapowiedziały ich likwidację. Poza tym do kursów Arrivy nie musimy dopłacać, a będziemy musieli do tych obsługiwanych przez MZK. Musimy też zapewnić kuracjuszom dojazd do dworca Toruń Główny, a mieszkańcom Ciechocinka do węzła przesiadkowego w alei św. Jana Pawła II. Stąd uczniowie będą mogli dotrzeć do toruńskich szkół. Poprosiliśmy więc przedstawicieli Torunia o ponowne przelicznie kosztów. Dokładną informację chcę też zaprezentować ciechocińskim radnym. W planach jest jeszcze spotkanie w Starostwie Powiatowym w Aleksandrowie Kujawskim. Połączenia obsługiwane przez toruński MZK mogą przecież poważnie zmienić sytuację komunikacyjną w całym powiecie aleksandrowskim.

Dodajmy, że Ciechocinek ma obecnie 11 połączeń obsługiwanych przez autobusy Arrivy. Podróż do Torunia trwa 35 minut. Bilet kosztuje 12,50 lub 14,50 złotego. Do tego dochodzi kilka połączeń K-PTS. Toruń oferuje wspomniane 14 połączeń obsługiwanych przez MZK, identyczny czas podróży i bilet za 3,80 zł.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz na nowosci.com.pl

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska