Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władza to obywatele, nie urząd i urzędnicy

Anita Etter
Grudziądzkie stowarzyszenie "Razem przeciw przemocy" chce zmienić statut gminy miasta Grudziądza oraz regulamin Rady Miejskiej. Projekt uchwały już trafił na biurko prezydenta Roberta Malinowskiego.

Czy uda się zmienić przepisy, które utrudniają mieszkańcom rządzenie miastem?

Władza, to my

Anita Etter

Grudziądzkie stowarzyszenie "Razem przeciw przemocy" chce zmienić statut gminy miasta Grudziądza oraz regulamin Rady Miejskiej. Projekt uchwały już trafił na biurko prezydenta Roberta Malinowskiego.

Zmiany w tych dwóch aktach mają dać zwykłym obywatelom możliwość zgłaszania swoich projektów pod obrady Rady Miejskiej. Dzisiaj takie możliwości praktycznie są, ale obowiązujące przepisy bardzo utrudniają wychodzenie z inicjatywą mieszkańcom czy stowarzyszeniom. Powód? Od pomysłu obywatela do przekazania go pod obrady Rady Miejskiej mija pięć i pół miesiąca.

- Społeczeństwo, aby mogło funkcjonować, musi być aktywne i zabierać głos jednak statut miasta i regulamin RM praktycznie to uniemożliwiają - mówi Sławomir Dębski, przewodniczący Stowarzyszenia "Razem przeciw przemocy". - Kryteria, którymi obarcza się mieszkańców, by mogli podjąć taką inicjatywę są wprost nie do przebrnięcia. Liczba 5 tysięcy osób jeżeli chodzi o inicjatywę uchwałodawczą jest czterokrotnie większa niż liczba wymagana na przykład w Łodzi. Jeżeli chodzi o terminy realizacji, gdyby ktoś przyjął jakąś inicjatywę i zebrał 5 tysięcy podpisów, to musiałby czekać na realizację 164 dni zwykłym trybem grudziądzkim. Jesteśmy za tym, by skrócić ten czas. Jeżeli chodzi o regulamin rady, to wystarczy, by obywatel miał prawa publiczne do podjęcia inicjatywy. Terminy też są w regulaminie Rady niedopuszczalne. Jeżeli przewodniczący Rady Miasta ma swoją siedzibę na tym samym piętrze co prezydent , to po co mu aż 14 dni na przekazanie informacji prezydentowi? Uważamy, że trzy dni to wystarczający termin. Po co przewodniczącemu 3 miesiące na przekazanie projektu obywatelskiego pod obrady radnych?

Po proponowanych zmianach inicjatywa obywateli byłaby rozpatrzona po 47 dniach, co zdaniem stowarzyszenia zachęcałoby mieszkańców do działań i własnych inicjatywy na rzecz miasta.

- Statut w kilku punktach się wyczerpał i wyczerpała się cierpliwość mieszkańców. Mówię tu w imieniu wielu organizacji pozarządowych Grudziądza. Czas dokonać tych zmian - dodaje Sławomir Dębski.

Członkowie stowarzyszenia podkreślają, że hasło"Masz głos" to inicjatywa ogólnopolska i są już miasta w naszym kraju, gdzie faktycznie rządzą mieszkańcy, a nie urzędnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska