Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Województwo kujawsko-pomorskie zrywa umowy partnerskie z Rosją i Białorusią

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Sesja Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Sesja Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Jacek Smarz/Polska Press
Po tym jak Toruń zerwał umowę partnerską z Kaliningradem, również województwo zakończyło współpracę z obwodami nowgorodzkim i smoleńskim w Rosji oraz mohylewskim na Białorusi.

Zobacz wideo: Boeing C-17 Globemaster amerykańskich Sił Powietrznych wylądował w Bydgoszczy

od 16 lat

Kujawsko-Pomorskie wypowiada umowy Rosji i Białorusi!

W poniedziałek odbyła się kolejna już Nadzwyczajna Sesja Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego związana z wojną toczącą się za wschodnią granicą naszego kraju. Po zbrojnej napaści na Ukrainę, która od 24 lutego prowadzona jest z terytoriów Rosji oraz Białorusi, samorząd województwa wypowiedział umowy o współpracy międzyregionalnej z rosyjskimi obwodami nowgorodzkim i smoleńskim oraz białoruskim obwodem mohylewskim.
Marszałek Piotr Całbecki już w czwartek poinformował o rozpoczęciu procedury wypowiedzenia umów partnerskich tym obwodom.

- Rosja jest krajem o chyba najwyższym poziomie zakłamania poza Koreą Północną. Tam ludzie po prostu nie wiedzą, co się dzieje. Myślą, że żyją w jakiejś innej rzeczywistości. Nie zawieszenie, ale właśnie wypowiedzenie jest naszym sygnałem, który wysyłamy do Rosji i na Białoruś, aby powiedzieć im, jaka jest rzeczywistość. Że mordowani są ludzie na Ukrainie: cywile, dzieci, bezbronni ludzie. W ogóle już sam akt agresji na suwerenne państwo w XXI wieku jest aktem barbarzyństwa. My nie możemy żadnych półśrodków stosować, tylko język musi być wyraźny: dlatego wypowiadamy umowy - powiedział w czwartek 3 marca br. marszałek Piotr Całbecki.

Akt wypowiedzenia umów jest formą zdecydowanego sprzeciwu wobec agresji, łamania prawa międzynarodowego, w tym w szczególności praw człowieka oraz popełnianych w Ukrainie zbrodni wojennych - uważają władze województwa.

Sejmik - zasady wypowiedzenia umowy z Rosją

Do wypowiedzenia takich umów potrzebna jest pozytywna opinia wydana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Zarząd Województwa oczywiście otrzymał taką opinię z MSZ-u i w czwartkowe popołudnie wypowiedział umowy o współpracy międzyregionalnej obwodom - nowgorodzkiemu, smoleńskiemu i mohylewskiemu. Za przyjęciem stosownej uchwały wobec rosyjskich regionów głosowało 26 obecnych na sesji radnych sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Natomiast w przypadku regionu mohylewskiego, "za" było 25 radnych, 3 nie zagłosowało, a 2 było nieobecnych.

Toruń zerwał umowę z Kaliningradem!

Podczas Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Torunia, która odbyła się 3 marca 2022 roku, temat zakończenia współpracy z Kaliningradem poddano pod głosowanie. Prezydent Zaleski dał swoim radnym wolną rękę i ci, podobnie jak koleżanki i koledzy z innych partii byli za zakończeniem współpracy. Przycisk "za" wcisnęło wszystkich 25 radnych Rady Miasta Torunia. Współpraca na linii Toruń - Kaliningrad trwała 27 lat. Teraz miasto skupia się przede wszystkim na pomocy dla okupowanej Ukrainy, a wsparcia potrzebuje m.in. partnerskie miasto Łuck.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska