MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wolnoć, Tomku, w swoim domku - z bardzo dobrym skutkiem

Mirosława Kruczkiewicz
Na wystawie znajdzie się m.in. makieta Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w krakowie projektu A. Isozakiego i K. Ingardena
Na wystawie znajdzie się m.in. makieta Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w krakowie projektu A. Isozakiego i K. Ingardena Archiwum Galerii
Na otwarcie sezonu Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu przygotowuje wystawę osiągnięć polskiej architektury - od krakowskich muzeów po toruńską salę koncertowo-kongresowa

[break]
Dla tej dziedziny wolność jest warunkiem rozwoju i... zagrożeniem. Nieskrępowana wyobraźnia dobrego architekta może stworzyć gmach piękny, funkcjonalny, poprawiający jakość życia ludzi, którzy z niego korzystają. Za to nieujęta w ryzy przepisów o ładzie przestrzennym fantazja słabo wyedukowanego inwestora i posłusznego mu projektanta potrafi oszpecić krajobraz.

Najlepsze w kraju

Jak polityczna wolność po 1989 roku odbiła się na polskiej architekturze?
Z jednej strony dorobiliśmy się zatrzęsienia gargameli, z drugiej - budowli wybitnych, nowych ikon miast. Gmach Filharmonii Szczecińskiej właśnie wygrał prestiżowy europejski konkurs architektoniczny. Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego stał się ulubionym miejscem spacerów. Perły trafiają się i wśród domów jednorodzinnych.
Właśnie takie, wybrane spośród najlepszych budynków, wzniesionych w Polsce po 1989 roku, będą tematem wystawy, która zainauguruje sezon artystyczny w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Złożą się na nią makiety z kolekcji czasopisma „Architektura-Murator”, przekazanej przez to pismo do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
„W warunkach wolnego rynku pierwsze kroki stawiało wiele prywatnych pracowni architektonicznych. Powrócił mecenat prywatny. Polska otworzyła się na inwestorów zagranicznych, coraz więcej firm wybudowało reprezentacyjne siedziby. Za sprawą funduszy europejskich powstały gmachy sportowe i kulturalne. Coraz chętniej ogłaszano międzynarodowe konkursy” - piszą kuratorzy wystawy.

Z Torunia - Jordanki

Jakie budowle (ściślej - ich makiety) zobaczymy na wystawie?
Na przykład Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie (architekci: Rainer Mahlamäki, Ilmari Lahdelma), Muzeum Kantora w Krakowie (projekt „nsMoonStudio” z Krakowa), Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach (projekt: pracownia „HS99” z Koszalina).
Nie zabraknie budynków aktorstwa najsławniejszych polskich architektów ostatniego ćwierćwiecza, m.in. Stefana Kuryłowicza, Roberta Koniecznego, Tomasza Koniora.
Toruń reprezentować będzie sala koncertowa na Jordankach autorstwa Fernanda Menisa. A przy okazji będzie można oglądać elegancki w swej prostocie i pokorze wobec otoczenia gmach CSW (projekt Edward Lach).
Wystawa „Przełom/Architektura w Polsce po 1989 roku” otwarta zostanie 17 września. Kuratorami są Cezary Lisowski i Marta Kołacz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska