MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyższa pensja dla nauczyciela mianowanego i podwyżki w 2025 roku. Związki zawodowe stawiają sprawę jasno. Co na to MEN?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
od 7 lat
Na konta nauczycieli niebawem trafią 30- i 33-procentowe podwyżki. 20 lutego minister edukacji podpisała rozporządzenie płacowe regulujące tę kwestię. To jednak nie koniec rozmów na temat podnoszenia pensji tej grupie zawodowej. 8 lutego odbyło się drugie spotkanie związków zawodowych i MEN. Sprawdź, jakie pomysły na zmiany ma strona związkowa. Nie są to jedynie podwyżki, choć sporo kwestii dotyczy wynagradzania nauczycieli.

Spis treści

Spotkanie MEN i związków zawodowych odbyło się 8 lutego

Pierwsze spotkanie uzgodnieniowe kierownictwa resortu z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych odbyło się we czwartek 1 lutego, kolejne – 8 lutego. Rozmawiano na temat rozporządzenia ws. minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego.

W spotkaniu stronę rządową reprezentowały minister edukacji Barbara Nowacka i wiceministrowie: Katarzyna Lubnauer i Paulina Piechna-Więckiewicz. To właśnie na tym spotkaniu szefowa resortu edukacji zapewniała, że w drugiej połowie lutego podpisane zostanie rozporządzenie ws. minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego. Rzeczywiście, zostało ono podpisane 20 lutego.

pusty portfel
Dowiedz się, jakie pomysły na podwyżki dla nauczycieli mają związki zawodowe. 123 RF/ zdjęcie seryjne

Wśród postulatów związków zawodowych znalazły się m.in.:

  • jak najszybsze wypłacenie podwyżek nauczycielom z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku;
  • kontynuowanie prac nad obywatelską inicjatywą, która zakłada powiązanie pensji nauczyciela z przeciętnym wynagrodzeniem w kraju;
  • podniesienie udziału wynagrodzenia zasadniczego w tzw. średnim wynagrodzeniu nauczycieli mianowanych do 70 proc., tak by wzrost ten mógł obowiązywać od 1 września 2024 roku;
  • podwyższenie pensji nauczycieli od 2025 roku;
  • podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego o 37 proc.
  • włączenie do grona osób, którym przysługuje dodatek za trudne warunki pracy, wszystkich nauczycieli, którzy pracują z dziećmi z orzeczeniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych (a nie tylko tych uczących w szkołach specjalnych);
  • „wyjęcie” z średniej pensji nauczyciela godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw;

Po spotkaniu w galerii zamieściliśmy szczegółowe informacje na temat ustaleń między związkami zawodowymi a MEN:

Ostatecznie nie zaszły zmiany w projekcie rozporządzenie płacowego. Zostało ono podpisane, w znanej nam od 19 stycznia formie. Chociaż rozmowy związków zawodowych z MEN będą kontynuowane, to mają one dotyczyć już reform, które będą wprowadzane następnymi regulacjami.

tabela pensje
Tabela pensji nauczyciela, która przedstawia wysokość stawek na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Rozporządzenie zostało podpisane przez minister edukacji 20 lutego. projekt rozporządzenia/ wysokość minimalnych stawek wynagrodzeni zasadniczego (kwoty)

Jakie były oczekiwania związków zawodowych przed spotkaniem 8 lutego?

Jak podkreślił Waldemar Jakubowski, przewodniczący oświatowej „Solidarności” „rozumiemy, że kwestie budżetowe są zamknięte, niemniej jednak nie oznacza to, że nie możemy rozmawiać o płacach nauczycielskich i planować dalszego ich wzrostu, który uważamy za konieczny w związku z sytuacją, jaką mamy na rynku pracy”.

Propozycja płacowa pokazuje, jak niewielkie są obecnie zarobki nauczycieli, skoro nawet 33-procentowy i 30-procentowy wzrost płac nie zapewnia podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o 1500 zł. Podwyżka nie zapobiegła także dalszemu spłaszczeniu wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Dlatego podczas […] negocjacji przedstawiciele ZNP zaproponowali zmiany związane ze wzrostem wynagrodzenia zasadniczego oraz zmniejszeniem spłaszczenia wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego – czytamy z kolei w komunikacie opublikowanym przez ZNP po spotkaniu, które odbyło się 1 lutego.

Trwa głosowanie...

Co uważasz na temat podwyżek dla nauczycieli?

Jednym z postulatów ZNP było zwiększenie pensji nauczyciela mianowanego, dzięki czemu awans dawałby takiemu nauczycielowi odczuwalny wzrost wynagrodzenia. Z kolei przedstawiciele oświatowej „Solidarności” chcieli, by inaczej zostały rozdysponowane finanse na oświatę – dzięki czemu można by było zapewnić nauczycielom wzrost wynagrodzenia minimalnego o 1500 zł.

Nauczyciele mianowani zyskają więcej? Jest pomysł ZNP

Przypomnijmy, że wynagrodzenia nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrosną o 30 procent, a pensje nauczycieli początkujących o 33 procent. W związku z tym zmniejsza się różnica między zarobkami nauczycieli początkujących i mianowanych – wynosi ona 149 zł. ZNP mówi więc o spłaszczeniu wynagrodzeń i szuka rozwiązania tego problemu.

– Chcemy o 80-90 zł podnieść wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela mianowanego, tak aby nie wynosiło ono tylko 149 zł więcej niż wynagrodzenie nauczyciela początkującego, ale na przykład 250 zł. Bo to jest także istotne z punktu widzenia tego, kto będzie chciał do tego zawodu wejść we wrześniu tego roku. Po to, żeby on wiedział, że wchodzi, mając jakąś perspektywę. Mówię o perspektywie nie tyle roku 2024, ile lat kolejnych – mówił prezes ZNP, Sławomir Broniarz w rozmowie z Portalem Samorządowym.

Dodał również, że takie rozwiązanie mogłoby zwiększyć motywację nauczycieli do podnoszenia kwalifikacji zawodowych i finansowych.

Zmiany w minimalnych stawkach wynagrodzeń nauczycieli?

Zgodnie z opublikowanym 19 stycznia rozporządzeniem w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego pensje nauczycieli (posiadających tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym) przedstawiają się następująco:

  • nauczyciel początkujący: 4908 zł,
  • nauczyciel mianowany: 5057 zł,
  • nauczyciel dyplomowany: 5915 zł.

Sporo osób zwracało uwagę na to, że realne podwyżki wynagrodzenia zasadniczego nie wyniosą 1500 zł. Jak wynika z naszych wyliczeń, jest to wzrost o 1218 zł (nauczyciel początkujący), 1167 zł (nauczyciel mianowany), 1365 zł (nauczyciel dyplomowany). Wszystkie kwoty są kwotami brutto.

W związku z tym oświatowa „Solidarność” postulowała, by „podnieść stawki minimalne kosztem dodatków, które […] zostały przez MEN przeszacowane”.

– Naszym zdaniem – tak podejrzewamy – niektóre składniki tego średniego wynagrodzenia zostały przeszacowane. A zatem jest możliwość podniesienia wynagrodzenia minimalnego, kosztem właśnie tego przeszacowania. Jeśli uda nam się to wykazać, to minimalne wynagrodzenie nauczycieli rzeczywiście mogłoby wzrosnąć o te 1500 zł, co zbliżyłoby nauczycieli do postulowanej przez nas podwyżki o dodatkowe 12 proc., których brakuje do zrekompensowania skumulowanej inflacji z ostatnich lat. Liczymy, że w prognozach MEN uda się znaleźć te 6-7 proc. – mówił Waldemar Jakubowski.

Dodał także, że szansy na „przesunięcie” funduszy można dopatrywać się w godzinach doraźnych zastępstw.

– Jeśli chodzi o godziny nadliczbowe, to można je szacować z dużym prawdopodobieństwem, ale doraźne zastępstwa to jest problem, ponieważ one wynikają z jakichś wypadków losowych czy też mają związek z organizacją pracy, co generalnie trudno jest przewidzieć. A szacunek MEN jest taki, że tych godzin nadliczbowych mamy mieć w tym roku ponad 2 mln zł – podkreślił przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”.

Ustalono kwotę bazową na kolejny rok. Podwyżki średniego wynagrodzenia mają wynieść 30 procent.

Podwyżki dla nauczycieli w 2024. Kiedy będą i ile wynoszą? O...

Dalsze ustalenia MEN i związków zawodowych. Nie tylko pensje nauczycieli

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez związki zawodowe po spotkaniu 1 lutego, szefowa MEN była otwarta na rozmowy dotyczące systemu wynagradzania nauczycieli. Tu kluczową rolę może odegrać powiązanie pensji nauczyciela z przeciętnym wynagrodzeniem w kraju, a więc regulacje zawarte w obywatelskim projekcie, który w styczniu 2024 został „odmrożony” przez Sejm.

Ponadto – jak wynika z informacji przekazanych przez ZNP – powołane zostają cztery grupy robocze, w których prowadzone będą prace nad propozycjami nowych rozwiązań prawnych. Mają to być grupy do spraw:

Źródło: Portal Samorządowy, PAP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyższa pensja dla nauczyciela mianowanego i podwyżki w 2025 roku. Związki zawodowe stawiają sprawę jasno. Co na to MEN? - Strefa Edukacji

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska