Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wzrost zakażeń COVID-19 powoduje zmiany w toruńskich szpitalach. Czy jest szansa na powrót radykalnych obostrzeń?

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera w Toruniu - co zmieniło się w godzinach odwiedzin?
Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera w Toruniu - co zmieniło się w godzinach odwiedzin? Piotr Lampkowski
Wzrost zakażeń COVID-19 powoduje zmiany w toruńskich szpitalach. Konieczność noszenia maseczek i zmiany godzin odwiedzin. Czy jest szansa na powrót radykalnych obostrzeń?

Jak funkcjonuje oddział kardiologiczny w szpitalu na Bielanach?

od 16 lat

Wzrost zachorować na SARS-CoV-2

Codziennie Ministerstwo Zdrowia publikuje raport o liczbie zakażonych wirusem SARS-CoV-2. 28 listopada 2023 roku na godz. 10.30 w całej Polsce odnotowano łącznie 3162 zakażenia, w tym 2140 nowych oraz 1022 ponowne. Wykonano 6159 testów, z których 3251 miało wynik pozytywny. Odnotowano także 2825 nowych zaleceń na testy POZ. Niestety pojawiło się także 6 przypadków śmiertelnych – 5 w związku z chorobami współistniejącymi, a 1 z powodu COVID-19. W Toruniu potwierdzono 31 nowych zakażeń, a w powiecie toruńskim 15.

– Sytuacja cały czas jest monitorowana. Obserwujemy wzrost zakażeń, przygotowujemy personel – opowiada Janusz Mielcarek, rzecznik pracowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Zmiany godzin odwiedzin w Szpitalu Miejskim

Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu poinformował pacjentów o zmianach godzin odwiedzin pacjentów na wszystkich oddziałach. Spowodowane jest to wzrostem infekcji wirusowych, w tym zakażeń SARS-CoV-2. Od 27 listopada br. do odwołania we wszystkich oddziałach szpitala (z wyłączeniem Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku oraz Oddziału Intensywnej Terapii) odwiedziny pacjentów odbywają się w godz. 13.00–14.00 oraz 16.00–17.00. Czas odwiedzin wynosi 15 minut, lecz za zgodą koordynatora oddziału bądź lekarza dyżurującego może zostać wydłużony do 30 minut.

– Pacjentów mogą odwiedzać tylko osoby bez objawów jakiejkolwiek infekcji. Osoba odwiedzająca przed wejściem do budynku szpitala oraz przed wejściem do oddziału proszona jest o dezynfekcję rąk – mówi Eryk Milarski, rzecznik prasowy Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. M. Kopernika w Toruniu. – Dla dobra swojego, pacjentów i personelu zalecamy również zakładanie maseczek ochronnych.

Godziny odwiedzin na Bielanach i Szpitalu Dziecięcym

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu także pojawiły się drobne zmiany. Czas odwiedzin wyznaczono na godz. 15.00–17.00 w dni powszednie oraz w godz. 10.00-12.00 w soboty i niedziele. Jednego pacjenta może odwiedzić nie więcej niż jedna osoba, chyba że ordynator bądź lekarz dyżurny zdecyduje inaczej. Nie wprowadzono zakazów odwiedzin na żadnym z oddziałów. Podobnie jest w Szpitalu Dziecięcym. Opiekunowie dzieci wciąż mogą z nimi przebywać przez całą dobę.

– W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu zaleca się noszenia maseczek przez odwiedzających – mówi Janusz Mielcarek. – Nasz personel także jest do tego zobowiązany. Cały czas monitorujemy sytuację i jeśli będzie to konieczne, będziemy wprowadzać zmiany i dalsze obostrzenia.

Szpital apeluje o to, by w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek infekcji wstrzymać się z odwiedzinami swoich bliskich. Ważne jest to, by w obiekcie nie rozprzestrzeniały się wirusy, które mogą spowodować osłabienie wśród pacjentów oraz spowolnić ich powrót do zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska