Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z kartami, żetonami i klepsydrą można ciekawie przejść i poznać toruńskie ścieżki pamięci

Piotr Lampkowski
W ubiegłym tygodniu grę ”Toruńskie ścieżki pamięci” przetestowali uczniowie z Zespołu Szkół nr 9  na Wrzosach. Wkrótce zapoznają się z nią uczniowie wszystkich toruńskich szkół
W ubiegłym tygodniu grę ”Toruńskie ścieżki pamięci” przetestowali uczniowie z Zespołu Szkół nr 9 na Wrzosach. Wkrótce zapoznają się z nią uczniowie wszystkich toruńskich szkół Nadesłana
Do wszystkich toruńskich szkół trafi wkrótce nowa edukacyjna gra planszowa „Toruńskie ścieżki pamięci”. Stworzył ją dr Tomasz Ceran z Instytutu Pamięci Narodowej.

[break]
To już druga gra planszowa w dorobku dr Cerana z bydgoskiego oddziału IPN opowiadająca o historii miasta z województwa kujawsko-pomorskiego. Niemal rok temu premierę miała pierwsza gra jego pomysłu - „Bydgoskie ścieżki pamięci”.

- Chcę zaprezentować historię i odciągnąć młodzież od komputerów, bo wspólne granie to przede wszystkim spotkanie z drugim człowiekiem - mówi dr Ceran. - Mój syn po zagraniu w „Toruńskie Ścieżki Pamięci” zapytał, czy pokażę mu te wszystkie miejsca z gry. I o to w tym chodzi.

Pierwszy pokaz gry odbył się w Zespole Szkół nr 9 na toruńskich Wrzosach.

Gra składa się z 48 kart (24 pary), na których znajdują się zdjęcia miejsc związanych z historią miasta oraz planszy z mapą Torunia. Są też 24 żetony, 24 karty z odpowiedziami i klepsydra. Dołączono również płytę CD z prezentacją omawiającą pokazane na kartach miejsca. 12 kart dotyczy II wojny światowej, sześć lat międzywojennych i sześć okresu PRL-u.

W trzech wariantach

Gra ma trzy warianty. We wszystkich ćwiczymy pamięć wzrokową, dodatkowo wzbogacając się o wiedzę historyczną. W pierwszym, przeznaczonym dla najmłodszych, trzeba znaleźć wszystkie 24 pary prezentowanych na kartach miejsc. Są tam m.in. tablica poświęcona Solidarności na kościele Ducha św., pomnik bł. ks. Popiełuszki, czy tablica poświęcona Grzegorzowi Ciechowskiemu i zespołowi Republika przy klubie Od Nowa.

W drugim wariancie odnajdujemy kartę, na której mamy nazwy miejsca pamięci. Musimy to zrobić w ciągu 30 sekund - czas odmierza dołączona do gry miniklepsydra. W trzecim wariancie, nazywanym „Memory historyczno-topograficzne” dodatkowo wskazujemy miejsce pamięci na mapie miasta i zaznaczamy je żetonem i w ten sposób zyskujemy dodatkowe punkty.

- Gra jest super! Widziałam te miejsca w mieście, ale nie wiedziałam do końca z czym są związane - ocenia Agata Afeltowicz z ZS 9.

- Podoba mi się. Ta gra to rozrywka i lekcja historii - dodaje Wiktor Golus.

Grać można nawet samemu lub maksymalnie w 6 osób.

Do wszystkich szkół

Gra zostanie wydana w nakładzie 1000 egzemplarzy. Początkowo ma trafić do wszystkich placówek edukacyjnych w Toruniu. W każdej szkole znajdzie się po 5 sztuk gry.

Jeśli zostanie dobrze przyjęta, IPN skieruje ją do szerszej dystrybucji, tak jak „Kolejkę”. Ta gra przygotowana też przez IPN i nawiązująca do czasów PRL-u okazała się prawdziwym hitem.

- Mimo iż gra dotyczy historii lokalnej, historii Torunia, to wierzę, że znajdzie również fanów wśród osób odwiedzających miasto - mówi dr Ceran. - W planach mam już trzecią grę, opartą na herbach gmin województwa kujawsko-pomorskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska