Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapomniana droga powraca

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Ulica Skrzyńskiego połączy plac Pokoju Toruńskiego z placem 18 Stycznia i dworcem Toruń Miasto
Ulica Skrzyńskiego połączy plac Pokoju Toruńskiego z placem 18 Stycznia i dworcem Toruń Miasto Grzegorz Olkowski
Wraz z budową nowego węzła przesiadkowego przy Dworcu Toruń Miasto blask odzyska zapomniana uliczka, łącząca pl. 18 Stycznia z pl. Pokoju Toruńskiego. Jaką będzie odgrywała rolę w całej inwestycji?

[break]
Historia kołem się toczy, a w przypadku ulicy Skrzyńskiego - toczy się po szynach. Już wkrótce dawny, ważny komunikacyjny charakter tego traktu zostanie przez nią odzyskany.

Przez ostatnie lata pas terenu między rondem na pl. Pokoju Toruńskiego a pl. 18 Stycznia porastały chwasty. Teren pozostający w gestii Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta i Miejskiego Zarządu Dróg leżał odłogiem, choć to ścisłe centrum miasta.

Wszystko zaczęło się jednak zmieniać wraz z projektem BiT City, w ramach którego powstaje węzeł przesiadkowy przy Dworcu Toruń Miasto. Dzięki tej inwestycji ul. Skrzyńskiego nie tylko wróci na mapę miasta, ale także odzyska swoje komunikacyjne znaczenie, pamiętające jeszcze... zajezdnię tramwajową.

Znajdowała się ona na właśnie przy tej ulicy, wówczas znanej jako Zygmuntowska. Na mieszczącym się tam ostatnim przystanku stacjonowały tramwaje. Starsi torunianie mogą pamiętać, że na Skrzyńskiego - jeszcze w latach 50. XX wieku - widać było nieużywane już wtedy szyny kolejowe i tramwajowe. Znajdował się tam punkt przeładunku węgla. Surowiec był w ten sposób dostarczany do ówczesnej gazowni przy ul. Kopernika. Jaką komunikacyjną rolę będzie miała teraz ul. Skrzyńskiego?

Znajdą się na niej dwa rodzaje parkingów - Park&Ride oraz Bike&Ride. Umożliwią one kierowcom oraz rowerzystom odstawienie swoich pojazdów i kontynuowanie podróży pociągiem.

- Nasze roboty skupiają się na pl. 18 Stycznia i ul. Skrzyńskiego. Trwają tam prace brukarskie i drogowe. Posadzono już drzewa, urządzana jest zieleń. Gotowe są m.in. zadaszenia i wiata rowerowa, a także ogrodzenie, które zabezpieczy dostęp osób niepowołanych do pobliskich torów kolejowych.

Ustawiono także stylowe lampy - wylicza Piotr Reich, rzecznik prasowy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Przewoźnik zapewnia, że wszystkie roboty były opiniowane przez miejskiego konserwatora zabytków. - Starano się zachować historyczny charakter tej ulicy, zgodny z jej wcześniejszym przeznaczeniem - drogi fortecznej do Bramy Lubickiej - dodaje Reich.

Po zakończeniu robót ul. Skrzyńskiego skomunikuje osiedle Chrobrego z dworcem i - poprzez kładkę - Bulwarem Filadelfijskim. Planowane otwarcie całego węzła przesiadkowego wyznaczone zostało na pierwszą połowę października. Wykonawcą prac jest firma Budimex.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska